OBRONA NARODOWA – amatérský sportovně-kulturní klub pořádající mírně netradiční turnaje.

Starší aktuality. Tato část jest vyhrazena novinkám, které se bytostně týkají Obrony Narodowe a organisační práce.

Krvavá historka

Napsáno: 12. 08. 08
Komitét pro předávání cen Petanquowky (s mou maličkostí v čele) se omlouvá všem divákům závěrečného ceremoniálu, ale především hráčům… V mé brašně jsem dnes ráno nalezl DVD, která jsou určena pro první a druhé místo. Zástupci teamů, nechť si zbytek cen vyzvednou v mé chýši. Osobně si myslím, že se to mohlo stát jen vzhledem k bohatým cenám, které uděluje ON. A nikomu další cena nechyběla.
Berry

Proposice k Petanquowce

Napsáno: 7. 08. 08
Hráčstvo nechť se začne trousit na Slavoj od 8.30 a ihned navštíví registrační stolec. Sztabní sekretář provede úvodní pohovor, opatří vaši registraci razítkem, vybere směšnou sumu a zapíše váš tým do stavu. Kolem 9.00 bude provedeno veřejné losování do tří skupin. Některé dvojice stále nevydolovaly ze svých kreativních rezerv název svého týmu. Učiňte tak, vyhnete se zmatenému koktání před sekretářem (nakonec kapitulujete a necháte název na sekretáři).

Komitét pro otázky stylového odění se také těší na vaše kostýmy.

S potěšením můžeme ctěnému publiku oznámit, že Dynamo Traktor Sovchoz Minsk nastoupí i když jeho předseda Vaanja Bivoj Bijec bez špetky odpovědnosti prodlévá v zahraničí. V opačném poli spektra se nachází tým Kutinská Lidová Fronta, který odstoupil ze zdravotních důvodů.

Pro některé členy ON platí nástup na Slavoji již v 7.30. Jde o tyto členy Sztabu: Aleš, Berry, Wilhelm, Czasko, Vargoszbázci, Bruno Entomolog, Lajba Statik-Klíčník, Danek Kutinski a Hany Bany řečená Tržnice.
Berry, sekretář


Petanquowka se blíží

Napsáno: 4. 08. 08
V neděli se část Obrony narodowe trápila na Slavoji sekáním okolí hřišť pro petanque. Bohužel bodláky a jiná svoloč nás porazila. V úterý budou hřiště doupravena tak jak je třeba. Zajímavostí je, že v pracovní četě bude i teoretický invalida Czasko. Kdo tedy chce spatřit fyzicky pracujícícho Czaska nechť se ráno přijde podívat na Slavoj (vstupné dobrovolné). Bude to zajisté nevšední zážitek.

K pokrmům: budeme podávat lasagne, francouzské brambory a francouzskou polévku.

Sztab svolaný včera večer rozhodl, že Petanquowka nebude turnajem příchozích (respektive bude jen do počtu týmu 24). Takže se radějí hlaste, prostřednictvím internetových vln.

Výstava piv, konaná u příležitosti Petanquowky se zove: Lajba Statik-Klíčník, Život a dílo.
Mihájl Chirurg, Útvar dobrovolného doznávání


POLAND 08 - Další posila Obrony narodowe

Napsáno: 31. 07. 08
Picín
Po jednáních Obrony narodowe w Czechii s Obronou narodowou Polska v Bielsko Biele (budeme informovat později) se zvlástě vyznamenal všem (myšleno v našem kulturním okruhu) známý Picín. Polní Sztab Obrony narodowe w Czechii ihned nabídl této významné postavě kulturního dění členství. Formálně jej potvrdil až dnes po obdržení zvacího dopisu. Na vlastní žádost byl zařazen jako ženijní důstojník. Jeho funkce bude tedy využita v pátek 8.7.08 při dobudování hřiště pro Petanquowku...

Pevně doufáme, že bude pro naši organisační práci posilou. Jako vstupní dar obdržel signovaný výtisk Otázek organisační práce od Antona Negra.
Kolektivní kronika výpravy do Polandu


Na Petanquowce proběhne reprezentativní výstava lahvových piw

Napsáno: 31. 07. 08
Dnes jsem obdržel od Lajby Statika-Klíčníka seznam piw pro popisové kartičky na plánovanou výstavu. Mohu ctěné publikum i hráčstvo ubezpečit, že je čeká opravdu reprezentativní výběr lahvových piw z celého světa. Šťastný to majitel, zajisté zájemcům poskytne přímo na místě zasvěcený komentář (v oblasti piwa je Lajba nezpochybnitelnou kapacitou, málokdo má nasezeno tolik hospodských hodin). Vzhůru na PETANQUOWKU 9. 8. 08!
Berry, pomocný kurátor výstavy

Generalita ON se opět ujímá vedení

Letecký park
27. 7. 08, 5:00 (TAON). První část výpravy do Polandu se vrátila ve zdraví na základnu. Zásadní životní funkce Obrony narodowe byly okamžitě obnoveny. Druhá část výpravy dorazí v průběhu dne. O průběhu této zásadní akce, která co do cílů nebyla na 100 % naplněna, budeme v následujícím týdnu informovat v sérii článků.

Malá fotografická ochutnávka: Jednání zástupců ON s polským letectvem o převzetí vyřazených bojových letounů
Kolektivní kronika výpravy do Polandu


Generalita Obrony opouští centrálu

Věc nevídaná. Výkonný a administrční aparát Obrony Narodowe bude v období od 19. 7. do 26. 7. 08 ochromen. Generalita totiž bude na oficiální návštěve Polandu. Trosky zbývajícího aparátu povedede v nouzovém režimu Hany Bany, takže případné přihlášky na naše akce směřujte tam. Zahraničně-politické otázky nebudou řešeny.
Berry, Otázky organizační práce

Oranžové hřiště

Aktualizováno: 18. 7. 08
Jak jsem předpokládal direktoriát školy u které bude hřiště upřesnil moje nedokonalé informace. Cetrální direktor Mgr. Hrabánek člen Piechoty rachotowe ON píše:
Předně název oranžové je odvozen od barvy ČEZu, povrch hřiště nebude tartan, ale umělá tráva (z hlediska obrony jistě nepůjde o závadu). Hřiště bude opravdu pro neorganizované zdarma (pravděpodobně), tím se myslí jít si zakopat. V případě akcí, kdy bude hřiště vyblokováno, bude pravděpodobně mírný poplatek (menší než nájem tělocvičny). Jinak rozměr bude 44 x 22 m.

Dočetl jsem se ve Slánské radnici, že by nám amatérským fotbalistům mohla zasvitnou naděje. Jak jsme již psali, povrch Slavoje je pro provozování fotbálku naprosto nereálný. Proto vypadá zajímavě zpráva, že v areálu 3. ZŠ u stadionu (direktorem je člen PR M.H.) se bude budovat tkz.: Oranžové hřiště. Jak já to chápu půjde o povrch tartan. Rozdíl oproti BIOS hřišti bude především v tom, že bude zdarma (to je pěkné, na druhou stranu problémem bude nějaký pořadník, i na stávajícím asfaltu si dost často někdo kope).

Z větší strany jej financuje ČEZ a je jen spravedlivé, že se naše předražené složenky za energii nestarají jen o platy vrcholového managementu (totálně vymknuté z kloubů), ale částečně se použíjí pro dobrou věc.

O podrobnostech ohledně hřiště se budeme informovat u místního direktoriátu školy.

V poslední době lze pochválit i rekonstrukci Sandry, kde jsou dvě velmi kvalitní asfaltová hřiště na nohejbal či tenis. Pokud vše půjde jak má, ještě tento rok Sandru využijeme pro naše akce hned 2x.
Berry, zástupce náčelníka Sportovní frakce


Fotbal

Moji vážení přátelé mohou potvrdit, že před vystoupením naší reprezenace jsem naši sqwadru označil jako: „Napomádovaný a přeplacený primadony“. Neplesám radostí, že se to potvrdilo, ale jest to tak. Zde skutečně vtipný článek pana Rejžka, který to dokáže napsat lépe a trefněji... (a jak osmažil mého oblíbence V.Klause mne přivádí přímo k rauši) Berry, zástupce Antona Negra na tomto světě.

Tisková zpráva k fotoidům z Mejdlowky

Slaný 16. 6. 08 - TAON. Obrona narodowa musí s politováním přiznat, že sázka na jednoho z nejnadějnějších fotografů pátého okrsku nevyšla. Otto von Przelicz řečený Kořalečník do dnešního dne fotografie z Mejdlowky nedodal. Posloupnost jeho komentářů:
 1. budou ve středu (tři dny po Mejdlowce!)
 2. přivezu
 3. nestíhám dělám večeři pro bábátka
 4. spad mi celej comp, vše už bylo hotovo
 5. Kořalečník přivezl cd s fotoidy, které bylo prázdné
 6. přijedu večer
 7. atd.
Budeme muset slevit z náročných uměleckých hledisek a příště opět oslovit sice prostého mladého chlapce, ale chlapce mnohem spolehlivějšího. Danka Kutinskego.

Mejdlowkou se přehnal liják a pak i uragán

Napsáno: 12. 06. 08
Pařba
Na slánské koupaliště, kde se v sobotu odehrála Mejdlowka Obrony narodowe, jsem vyrazil v mírně dezolátním stavu. Po třech letech jsem se totiž odhodlal aktivně se zúčastnit předchozí fotbalowky. Prvním hrábnutím do strun se ale všechny následky dopoledního sportování začaly vytrácet. Z Mejdlowky jsem na konci sice odcházel rovněž v dezolátním stavu, nicméně s úsměvem na rtech. Jsem přesvědčen, že jsem nebyl jediný.

Loňská Mejdlowka získala mezi některými členy Obrony, nepatřím mezi ně, nálepku „neúspěšná“. A to vzhledem nízké účasti publika. Zvláště náčelník Berry propadal ještě skoro rok po akci trudomyslnosti, a bylo jen velmi obtížné ho rozesmát. Myslím si, že Berry vůbec si za poslední půl roku moc smíchu neužil. Z toho důvodu byl kladen velký důraz na propagační práci. A ta se, zdá se, vyplatila.

Krátce po skončení našeho duelu se Švýcary na evropském fotbalovém šampionátu se začaly na slánské koupaliště spolu se mnou trousit další individua. Nakonec se jich tam natrousilo utěšené množství, takže show mohlo začít. Jakmile komisarownik akce Czasko zpozoroval, že všichni jsou na svých místech – u stolů, u stánku s piwkem a klobásowek, na pódiu – mávl pomyslným praporkem.

Ctěnému obecenstvu se tak představila slánská formace Voltage. Tvrdší začátek měl za následek i rychlejší přísun piw a pozornost účastníků se pomalu ale jistě obracela k právě probíhající produkci. Je to již klasický úděl prvních vystupujících, že během jejich hraní se málokdy podaří zaplnit taneční parket. Přesto se kapela svého úkolu zhostila na výbornou a svým sympatickým a poctivým projevem zarašplovala na receptorech přítomných.

To už si své nádobíčka začínala připravovat frýdlanstká kapela Taktitkatiktak. A v tu chvíli začalo pršet. Ale akci to v ničem nepoznamenalo. Každému bylo líto promarnit investované peníze za vstupné, tak přetrpěli i krátký liják. Pak nastala naprostá změna žánru. Na pódiu se představili vyzrálí jazzmani a bylo zřejmé, že produkce se přesně trefila do vkusu obecenstva. I přes mírnou nepřízeň počasí se na parketu začali objevovat první tanečníci, kteří se čím dál frenetičtěji začali pokyvovat v rytmu jazzu. Na konci představení kapely Taktikatiktak byl pískový taneční parket plný.

Po lijáku nastoupil uragán. Konkrétně Uraggan Adrew & Reggae Orthodox z Ústí nad Labem, která se slánskému publiku představila už několikrát. A bylo vidět, že tahle grupa má ve městě řadu příznivců. Nebýt zásahu strážníků, kteří už další hudební produkci na mejdlowce po půlnoci nepovolili, kapele by asi nebylo dovoleno vůbec skončit.

Uragán se tedy přehnal a na koupališti už pak znělo jen šveholení a smích těch, kteří zůstali. To bylo asi největší odměnou pro ty, kteří se na přípravách letošní mejdlowky podíleli. Akce se pomalu začíná stávat integrální součástí programu akcí Obrony narodowe a lze si jen přát, aby zájem publika ji v programu udržel i do příštích let.

Wilhelm

(Vzhledem k tomu, že tento článek byl napsán do rubriky Propásli jste, autor se vzdává nároku na honorář.)
Na fotky od pan Przeliczkego stále marně čekáme...


Rostoucí forma Oranjes

Napsáno: 8.6.08
vlna Oranjes
Po roce se Oranjes opět objevili na zeleném pažitu a vybojovali doposud nejvyšší umístění a zároveň dali silně najevo svoje rostoucí ambice. Výsledek však mohl být ještě výrazně lepší a dá se mluvit dokonce o zklamání.

V prvním zápase jsme nestačili na Ibalgin, který nás předčil kompaktní tvořivou hrou a důrazem v osobních soubojích. Sebevědomí Pinks se navíc skvěle pohybovali po hřišti a vynutili si 3 chyby v obraně, které všechny znamenali rozvlněnou síť za Čéčovými zády. Nejhezčí akce se však zrodila na druhé straně, kde si krásný gól připravil Červ.

V druhém zápase jsme prohodili Čéču a Červa, čímž jsme získali jistotu mezi tyčemi. Promilím jsme nedali šanci a rozdílem dvou obecních divizí jsme je setřeli 5:1. Konečně se na pažitu prosadilo i Krtcore, kdy do sítě doputovali dvě ultrahaluze z nohy Vaanji a jedna parádní střela z mrtvého úhlu od Brady. K tomu přidali dva krásně góly Macín a Zdeněk, takže jen škoda, že nám jednou polevila obrana a Červ složitou situaci řešil nekompromisním vlastňákem. v Co se týče Krtcore, zde se odehrály nejdůležitější změny oproti předchozím ročníkům. Obránci Mr.Kvák a Fungha působí daleko jistěji a práce s míčem u nich jde rapidně nahoru. Mr.Kvák nahrál přes třičtvtě hřiště Bradovi na 5. gól Promilím a Fungha velmi jistě odzbrojoval soupeře o míč už na polovině a zakládal z toho akce směrem dopředu.

Ve třetím utkání proti ON se však nejvíce blýskli naše drafty. Zdeněk perfektní obranou totálně eliminoval eL Statika a Červ chytal jako jeho neméně známý kolega z Čelzí Čech a robinzonádami zlikvidoval 2 přesné bomby z dálky. Navíc jsme po individuální akci Macína dlouho drželi jednogólový náskok. ON však nutně potřebovala bodovat a třetí pokus zdálky po zemi k levé tyči už bohužel prošel. Jinak ON jsme přehráli snad nejvýrazněji ze všech týmů, bohužel pro nás měli mezi tyčemi famózního sekala.

Vývoj v naší skupině Galatasaray byl přímo infarktový. V zábasech ON : Ibalgin a Krteczek : Čeládka šlo o hodně. Vítěz ON:I by si zajistil přímý postup do semifinále a remíza by tam posunula dokonce oba týmy. ON však prohrála 0:2 a netrpělivě sledovala naše utkání. Případná remíza by totiž stále znamenala jejich postup, vítězství jednoho z týmů by posunulo do semifinále právě tento.

Možná právě hrozba historického úspěchu jako by nám svázala kopačky. Jarin utekl po outovém kopu Vaanjovi, který už v tu chvíli hrál s vymknutým kotníkem a od základní čáry předal balon na nepokrytého hráče ve vápně. Ten dal angličanem rychlý a rozhodující gól utkání. Hrubek v obraně bylo víc, ale nefotbalově působící Čeládka nebyla s to trefit ani prázdnou branku ze 3 metrů. Z naší strany to bohužel bylo střelecké tápání. Po krásných individuálkách celý turnaj výrazný Komár bohužel opět potvrdil neuvěřitelnou smůlu a dal tyč a břevno. Jindy precizně střílející Zdeněk ze slibně standardky o kousek přestřelil, minul i Fungha z halfvoleje nebo z dálky Macín. Většinu druhé půle Čeládka betonovala, ale minutu před koncem mohl po Zdeňkově parádním vysunutí do brejku zajistit postup ON Vaanja, místo střely či kličky však volil krasobruslařskou parádičku v podobě dvojitého axela, což ho ale stálo míč. Krásný sluný den ve velmi příjemném prostředí se tak po fotbalové stránce pro Krtky završil. Předvená hra však slibuje světlé zítřky pro sršáně na nohách Oranjes.

Sestava: brána Červ, (Čéča) - obrana Zdeněk 1, Čéča, Mr.Kvák, Fungha, Macín 2 - útok Komár, Vaanja 2, Brada 1, (Červ 1)

Utkání - K:Ibalgin - 1:3 (0:0), Červ ;; K:Promile - 5:1 (3:0), Zdeněk, Macín, Vaanja, Vaanja, Brada ;; K:ON - 1:1 (1:0), Macín ;; K:Čeládka - 0:1 (0:1)

Vaanja Bivoj Bijec


DYNAMO TRAKTOR SOVCHOZ MINSK

Napsáno: 8.6.08
DTSM
Návštěvníci letošní Fotbalowky byli svědky historické události. Obrona narodowa založila dceřinnou organisaci - DYNAMO TRAKTOR SOVCHOZ MINSK (DTSM). Jejím cílem bude expanze do Východní Evropy, pod novou hlavičkou. Polská orlice tam nemá tak dobrý zvuk, proto jsme zvolili design, který je srdcím obyvatel tohoto regionu bližší.

Komitét DTSM:
Čestný předseda: Vaanja Bivoj Bijec

Tajemník: Berry

Náměstek pro sportovní práci: Lajba Statik-Klíčník

Emisar pro první oblast: Saša Belarus

Emisar pro druhou oblast: Maxim Kalačňuk

Pro své přiznivce a případné členstvo nabízíme propagační triko. Kdo má zájem nechť napíše. Ceny lidowe.


Mejdlowka telegraficky

Napsáno: 8.6.08
Připravujeme obsáhlejší článek a fotografie uveřejníme co nejdříve. Ve středu se můžete pokochot fotoreportáží slavného fotoaparátčíka Otty Przeliczkego-Kořalky.
Takže návštěvníků bylo kolem 150 (platících bylo méně) a je to naše první kulturní akce, kde bylo překročeno magické číslo 80 návštěvníků. Nebojím se říci, že v optice Obrony je to přímo masová záležitost. Poněkud produkci narušila Milicia miestowa a Policie Lidowa, ale myslím, že se produkce líbila i strážníkům. Obyvatelům v okolních usedlostech se omlouváme, ale myslíme, že jednou v roce se to dá přežít.
Berry

Fotbalowka telegraficky

Napsáno: 7.6.08
Zatím jen první tři místa, článek a fotoidy v neděli. Obrona narodowa (A) se umístila na pěkném pátém místě (víc se s touto sestavou asi nedalo dělat) - dvě vítězství, remíza a jedna prohra nestačili na postup ze skupiny. Béčko ON spočítáme, ale ač bojovalo srdnatě očekáváme místo poslední.

Negativně je třeba ohodnotit team Vinořský Kopyta, který odjel už kolem 13. hodiny, aby mohl sledovat fotbal v TV. Proč se tento tým přihlašoval? Mohl klidně hrát SNAFF... Nechápu.

V poslední řadě je třeba zmínit, že na Fobalowce byla založena dceřinná společnost Obrony narodowe – Dynamo Traktor Sovchoz Minsk, která nám bude sloužit k expandování do východních prostor. Triko s logem obdržel čestný předseda DTSM Vaanja Bivoj Bijec a náměstek pro sportovní práci DTSM Lajba Statik-Klíčník. Tajemníkem DTSM je Berry.

 1. HOT DOG
 2. ÚDFS
 3. Velice vzpurná čeládka
Děkuji všem pěším, motorizovaným ba i leteckým jednotkám ON (nad hřištěm proletělo několik stíhaček Floty powietrzne ON) za příkladné setrvání na posicích. Dan zaspal... Berry, komisarownik VII. Fotbalowky

Kulturní sobota ve Slaném

Jediným opravdovým umělcem v řadách Obrony narodowe je Franc Frances alias Básník Ticho. Na jeho performanci, již sliboval pod názvem Vychytávky na svém propagačním letáčku, jsme se byli podívat v sobotu ve slánské čajovně. Počasí umožnovalo využít uzavřený dvorek před čajovnou a jako by s tím Ticho předem počítal, pozval si do Slaného své přátele z divadelního souboru Ježek a čížek. Po úvodu, kdy Básník Ticho označil právě tuto sobotní akcičku za největší literární událost ve Slaném na příštích 8000 let do budoucna a kdy přečetl jednu básen od Jaroslava Seiferta, rozehráli členové divadelního souboru ukázku ze hry Václava Klimenta Klicpery. Rolí učitele, který svádí ženu statkáře, se blýskl i sám Ticho. Příjemně strávený čas na dvorečku slánské čajovny zakončil Básník Ticho přednesem své básně a autogramiádou své čerstvě vydané knihy Růže pro Miladu. Zároveň si návštěvníci mohli prohlédnout výstavu Francesových literárních děl i jiných vychytávek uvnitř čajovny.

Delegace Obrony prožila skutečně kulturně bohatou sobotu. Po literárně-divadelní události navštívila i zábavu hudební. Festiválek Alternite pořádají přátelé z kapely Krteczek. Letos připravili šest hudebních vystoupení, nad nimiž čněly comeback dvojice Pedro - Surý a vystoupení pražské legendy Oswald Schneider. I vystoupení pořádajícího Krteczku na závěr akce bylo velice vydařené. Kvalitní zvuk a dobrá zábava. Bohužel dost nízká návštěva, což nás trochu děsí před námi pořádanou Mejdlowkou.
Za Sekcyju kulturnu ON zaznamenal Mirosław Turkawka

Poznámka odpovědného redaktora Berryho: Dovolím si ještě připomenout, že v rámci Alternite proběhl i souboj automatowy v síle úderu, který vyhrál náčelník sportovní frakce Lajba Statik-Klíčník řečený Herkules.


Obsese – tak dobře no…

Vzhledem k tomu, že v návštěvní knize se do mojí maličkosti pustili všichni významní místní zastánci svobody slova, pravdy a lásky, jsem nucen vydat opravnou zprávu. Analyzoval jsem soubor IP adres a pravdu má Vargoszbaczi. Já a pár lidí má pevnou IP adresu, velká většina pak dynamickou. Takže o žádné identifikaci nemůže být řeč (zajímalo mě kdo má 40% přístupů na ON). Moje chyba. Rozhodně jsem níže uvedeným článkem nechtěl napadnout naše příznivce natož členy ON!

Zvláště omluvu směřuji na Czaska, který jako již tradičně někde spatřuje něco co tam není (a on ví, že to není poprvé). Pouze statistika, pouze statistika. Takže pěkné klikání přeje
Berry


Podivná obsese

Napsáno: 30. 5. 08
Vím, že náš virtuální plátek čtou i velmi mladí a nezkušení (např. Krteczek), dovolím si vysvětlit termín obsese:
Obsese je označení pro vtíravé (obsedantní) myšlenky. Ty se projevují náhle a nezávisle na vůli postiženého. Obvykle jde o myšlenkové nápady nebo o nutkání k jednání.
Zdroj: Wikipedie

Pro strategické plánování a statistickou práci je třeba znát počet návštěv našeho webu. K tomu je používán server TOPLIST, který zapíše i opakovanou návštěvu z jednoho počítače (po určité době). Jiným nástrojem jsem zjistil, že unikátních přístupů na náš web je přibližně 55%. Celý případ tedy převzala Sekcyja Skryta.

Ta po několika pivech oslovovala nenápadně členy ON a příznivce a zjistila skutečné obsedantní chování u těchto návštěvníků: Czasko, Vargoszbaczi a Mrkev. Tito mylně předpokládají, že na našem webu se každou hodinu něco děje a tak klikají a entrují. Stačí se podívat, že průměrná doba od dalšího nového příspěvku na našem webu je přibližně tři dny. Je třeba se léčit.

K rozklíčování, kdo je ničitel statistik bude přistoupeno v horizontu dnů.

Berry, Centrum Webové Práce

PS: Asi nás nepřekvapí, že nejvíce přístupů podle národní domény je z USA a Číny (po Česku samozřejmě)…


Komuniké č. 3

Ne Kosovo
Vydáno: 23. 5. 08
Slaný (TAON). Obrona Narodowa w Czechii se důrazně distancuje od neuváženého kroku kterým je uznání Kosova. Opět je naše zahraniční politika ve vleku cizích náhledů a skutků. Obrona Narodowa w Czechii Kosovo nikdy neuzná a svého emisara do tohoto loutkového státu nevyšle. Vážení vládní pánové, jen jednou rovnou páteř…
Dalším krokem bude odvolání našeho vládního poradce pro otázky polské národnosti v Praze.
Sztab ON, kolektivní autorita

Další bojové jméno

Napsáno: 17. 05. 08
Klíčník
Milovníci hrdinských příběhů si jistě za několik měsíců přijdou na své. To budeme moci uveřejnit ságu, proč Lajba Statik dostal další bojové jméno. Nyní celé zní: Lajba Lajbicz Lajbenko řečený Statik-Klíčník.

Svým potomkům tedy odkáže kromě krásného jména i hrdinskou ságu, která se kolem jeho života vine jako břečťan Sv. Anciasze. Obrona narodowa je pyšná, že v jejích řadách je tento rek.

V jistých kulturách bylo dlouhé bojové jméno znakem, že majitel patří k slavnému rodu. A takto je to i v případě Lajby Statika-Klíčníka.

Anton Negr, nosič naginaty Lajby Statika-Klíčníka


Tartanowka prověřila připravenost mužstev

Napsáno: 5. 5. 08
Tartanowka08a
První květnovou neděli se na tartanovém hřišti vedle slánské biosky mělo sejít pět týmů a bojovat ve futsalových kláních. Na začátku bylo ale všechno jinak. Nepřízeň počasí zahnala celou akci do biosky a hrála se tak vlastně poslední sálowka letošní zimní sezóny. A mužstev nebylo pět, ale čtyři. Kapitán slánského mužstva Ibalgin Pedro na celý turnaj zapomněl a nedal vůbec dohromady mužstvo! Můžeme si snad v roce 2008 přiznat, že kouření marihuany má své kladné a příjemné stránky, ale selhávání paměti by mělo některé lidi donutit k zamyšlení. Každopádně Pedro může čekat předvolání k vysvětlení na kárný sztab. Ten rozhodne o dalším postupu!

Věnujme se ale turnaji. Sešla se tato mužstva: Obrona narodowa, Totální nasazení, Snaff, Ústecké dobrovolné fotbalové sbory. Obrona měla trochu problémy se sestavou. Týden před turnajem odvolali svou účast Yan ze Sudet a brankář Sekal, čímž vyvstal problém, jak zpevnit defenzivu. To, že se na turnaj bez omluvy vůbec nedostavil další obránce Bruno, by bylo asi už závěrečným hřebíčkem do rakve Obrony. Naštěstí pomohli přátelé z Ústí, konkrétně členové Sudetských pomocných sborů (Sudeten Hilfs Gruppen, SHG), a to brankář Sedli a kvalitní hráč do pole Míla Kreysel. Po noční směně a odehraných zápasech v nohejbalu dorazil i Kuba řečený Berka z Pérka, takže jsme sestavu jakžtakž dohromady dali.

Nedobře ze začátku vypadaly prořídlé řady ÚDFS. V brance "nebrankář" Zimić, na střídání jeden hráč. Ústečtí se s tím ale nadmíru vyrovnali. Snaff se zdál být v silné sestavě a bylo jen na jejich psychice, jak turnaj zvládnou. Sváťa Šváb dal dohromady klasickou sestavu Totáčů. Hrálo se každý s každým 2 x 12 minut. V prvním zápase ukázal svou sílu tým Snaffu a po nevídaných chybách brankáře Švába porazil Totální nasazení 4:0. V brance Snaffu stál proti presidentovi a brankářské legendě Čechie zástupce nejmladší brankářské generace tohoto známého slánského futsalového klubu Honza Zelený. V druhém zápase se předvedly týmy Obrony a ÚDFS. Obrona chtěla asi až moc vyhrát a ústečtí bojovníci ji přehrávali chytrou hrou ze zabezpečené obrany se smrtícími protiútoky. Hráči Obrony nebyli příliš sehraní a navíc nedisciplinovaní při defenzivní hře. Po boji vyhráli ÚDFS 5:3. Hned v dalším zápase si mohla Obrona napravit reputaci, ale čekal ji těžký soupeř - Snaff. Poučeni z předchozího zápasu, zlepšili hráči Obrony defenzivní práci o 100% a nepouštěli lehkonohé hráče soupeře do šancí. Přesto Obronu mnohokrát podržel gólman Sedli a i štěstí v podobě nastřelených tyčí. Poctivou a soustředěnou hrou se Obroně podařilo udolat Snaff 3:2.

Utkání ÚDFS vs. TN probíhalo podobně jako zahajovací utkání turnaje a ústečtí zvítězili 4:0. Po krátké pauze na odpočinek nastoupilo Totální nasazení proti Obroně ke druhému zápasu za sebou a pro oba soupeře k poslednímu. Pro Obronu bylo stále v sázce umístění na nejvyšších příčkách. Proto potřebovala porazit soupeře, který se jevil na tomto turnaji jako nejvíc "amatérský", co největším rozdílem branek pro případné další posuzování kritérií pro umístění. Zaskočil ji ale útočník Totáčů Ed Cable, který pěknou umístěnou střelou k tyči otevřel skóre. Obrona pak sice utkání otočila a byla lepším týmem, ale neproměnila spoustu šancí a navíc Sváťa Šváb si své slabé chvíle ten den už vybral a větší nadílku do své branky nepřipustil. Utkání skončilo 3:1 pro Obronu.

Takže na závěr se fakticky hrálo finále. Bohužel si pořadatelé akce neohlídali předem pravidla pro umístění při shodném počtu bodů a vzniklo okolo tohoto bodu až příliš debat. Doufejme, že komisarownik akce bude příště předkládat úplná pravidla pro hraní turnaje. Je ale fakt, že při počtu pěti týmů by k takové situaci jen těžko došlo. Je to otázka připravenosti bojových jednotek na změnu posic. Každopádně fyzické vyčerpání oslabeného týmu ÚDFS a stále lepší herní pohoda týmu Snaff rozhodly. Snaff zvítězil po stálé převaze 4:0 a v turnaji nakonec triumfoval. Je to pro tento kvalitní tým satisfakce za některé neúspěchy z poslední doby. Pořádající Obrona narodowa ve spolupráci s Piechotou rachotowou a SHG skončila až třetí za ÚDFS. Na čtvrtém místě skončilo Totální nasazení. Akce ukázala schopnost jednotlivých mužstev přizpůsobit se ztíženým bojovým podmínkám. Obrona i ÚDFS přes těžké ztráty na mužstvech už před turnajem dokázaly doplnit tým a bojovat na solidní úrovni. Snaff po angažování klubového psychologa dokázal po prohře s Obronou zvednout hlavu a porazit v přímém boji o první místo ÚDFS. Totální nasazení zaslouží pochvalu za bojovnost a předvedenou hru hráčů, kteří v běžném životě opravdu často do míče nekopou. Turnaj se i přes výše zmíněné problémy vydařil. Odehrál se v pohodové atmosféře a všichni zúčastnění se tak mohou těšit na další akce Obrony narodowe. Tou první je už 7.6. tradiční Futbolowka na slánském Slavoji.

Obronu narodowu reprezentovali:
Sedli - Czasko, Kuba řečený Berka z Pérka, Berry - Mgr. Hrabánek, Lajba Statik, Vítek, Míla Kreysel

Włodzimierz Zegarek, sekcyja pilkarska


Jak reflektují Pingpongowku její propagátoři a zakladatelé

Není tajemstvím, že jeden z nejpovedenějších propagačních plakátů je motiv s Wilhelmem von Zizkow, kterak vylézá ze samochodu poklopem. A neobjevil se tam jen tak náhodou. Pingpongowka byla první mimofotbalová akce a Wilhelm ji prosadil.

Pak je překvapivé, že se tohoto ročníku nebude účastnit. Velkou neznámou pak zůstává, jakým sportem se bude tato bývalá lehkoatletická hvězda alespoň symbolicky zabývat. Protože ping und pong byl jeho poslední sportovní aktivitou (sic jen 2 × ročně ale nemusí pršet, stačí když kape - i když, někdo ho prý spatřil jak sjížděl sněhový svah). Jako sportovní aktivitu nelze uznat zírání za sklo monitoru kde se prohánějí bleskové, fakové a jiná havěť Travianu. Pikantní je, že svou neúčast avizoval po klikatých cestách různých emisarů, nenacházeje odvahu k SMS či mailu mé maličkosti.

A Wilhelm není sám, stává se pravidlem, že členové Sztabu ON se důležitých akcí prostě neúčastní. Prostým členům není moc co vytknout. Tato praxe však vede k přetěžování určitých jedinců a pocitu marnosti.

Vrcholem je, když není přítomen samotný komisař akce. A není to poprvé. Ze štábních činovníků na Pingpongowce bude chybět Vargosbaczi, Wilhelm, Aleš H. a Czasko (pominu, že mi tak utekli 4 soupeři se kterými bych sehrál minimálně vyrovnanou partii :-). A to máme na Sztabu 10 lidí… Nejde jen o to, že jsou ozdobou každého setkání, ale svou neúčastí přesunou svou práci na ty členy ON, kteří na akci dorazí.

Naskýtá se tedy otázka zda to má vůbec smysl. A nekladu si ji poprvé, ale možná naposled.

Berry


Komuniké č.2 - Kosovo

Vydáno: 12. 4. 08
Flags
Původně se ON nechtěla vůbec vyjadřovat k politickým otázkám. To z několika důvodů. Především nelze říci, že členstvo má stejné politické přesvědčení. Dalším důvodem bylo naše primární zaměření - amatérský sport. Nicméně nás okolnosti donutily změnit názor.
Jak jistě víte ON spolupracuje intenzivně se zahraničními organisacemi ON (např. Pingpongowka je připravována s vietnamským partnerem). Tyto organisace chtějí často znát náš náhled na různé politické události, naši emisaři v zahraničí jsou diplomaty žádáni o radu. Náš zmocněnec pro zahraniční otázky Czasko Czaskowski má tím pádem plné ruce práce. Proto jsme se rozhodli usnadnit orientaci našim příznivcům ve složitých politických otázkách.

Slaný (TAON - Tisková Agentura ON). Obrona narodowa w Czechii zásadně nesouhlasí se vznikem podivného státečku jenž se zove Kosovo. Vznik považujeme za protiprávní akt, který lze nazvat loupeží za bílého dne. Žádáme proto českou vládu, aby tento stát neuznávala.

Příliš mnoho událostí nás utvrzuje, že jde o paralelu s československými událostmi v roce 38. Je to ten samý problém se stejným řešením (bohužel). Většina obyvatel Kosova jsou Albánci. Většina obyvatel Sudet byli Němci. Většina obyvatel Dunajské Stredy (Dunaszerdahely) jsou Maďaři. A tak bychom mohli pokračovat.

Obrona narodowa se domnívá (a naše zahraniční rozvědka Swadrona Szturmova nám to potvrdila), že tento stát je ve své podstatě řízen mafií, která z prodeje drog a další kriminální činosti financovala povstaleckou armádu. Také je pravděpodobné, že se Srbsko stalo obětí svého dobrého vztahu s Ruskem... Nicméně je třeba přiznat, že určitý zásah byl v roce 1999 třeba, jelikož srbská armáda si nepočínala právě v rukavičkách. Mělo dojít k obnovení autonomie V RÁMCI Srbska nikoli ke vzniku tohoto podivného útvaru. Modrá vlajka tohoto státu tento podvod nezamaskuje.

Obrona narodowa stojí v tomto sporu jednoznačně na straně Srbska.
Sztab ON, kolektivní autorita


Komisariát přebírá Skupina mimořádných situací

Ač je naše organisace neustále postihována výpadky lidského faktoru, stále je schopna plnit náročné cíle, které schválil Sztab ON. Je to předevěím díky pečlivému plánování a jasné struktuře organisace (navíc čerpáme z bezedné studnice vědění - Otázek organisační práce). Právě polovojenský charakter plánování vyřešil i zdánlivě katastrofální situaci, kdy komisař Pingpongowky opustil svou posici několik dní před začátkem akce a odjel za zábavou do zahraničí.

Nelze jmenovat v tuto chvíli nového komisaře (prořídlé šiky ochotných členů) a akce se dostává do vážných problémů. Tu však nastupuje vývojový diagram ON, stačí letmý pohled do krisových plánů a řešení je na ponku. Akci přebírá Skupina pro mimořádné situace (Lajba, Berry). I tak je třeba přiznat, že půjde o složitý proces, jelikož většinu plánů nástupních sestav jednotlivých plutonů si odvezl Vargosbáczi do zahraničí. Dalším negativním faktorem je značné opotřebení skupiny, anžto v poslední době zasahuje příliš často. Elegantním řešením (ale značne nesystémovým) by bylo jmnování komisařem Wilhelma von Zizkow (zakladatel Pingpongowky), ale ten je v poslední době (rok) přilepen na monitoru, za jehož sklem je nová on-line hra Divoké kmeny (případně Travian).

V této situaci žádáme všechny pomocné složky ON a samotnou ON k příkladné spolupráci na přípravě Pingpongowky. Především pak žádáme o dochvilnost samotné aktéry Pingpongowky, tedy hráče, aby byli včas na své posici a nekomplikovali už tak značně komplikovanou situaci.

Jako již tradičně bude svátek stolního tenisu bohatě podpořen cenami. Především díky spolupráci se Zůnou Zůničem a také se Spojenými pražskými ocelárnami (i ON přispěje).

Věříme, že krise bude zažehnána a zvítězí amatérský sport.

Berry, Lajba, SMS


Prokletá Filmowka

Zvětšit
Minulý rok naše organisace spolupořádala Filmowku. Nedopadla příliš dobře, pokud budeme sledovat jen divácký zájem. Příčinou byl nevhodný termín, ale především nasměrování na polský film, který zde bohužel tak dobrý zvuk mezi širokou filmovou veřejností nemá.

Hlavní organisátor FKS Danek Kutinkski (a člen ON) však chtěl v tomto roce Filmowku oživit - jinak a lépe. Akce se měla jmenovat INVAZE a měla být věnována SCI-FI. Připravován byl doprovodný program (např. výstawka počítačů z 80 let a další). Invaze nebude. Podle informací, které jsem od konce roku 07 dostával, došlo k několika problémů ve vztahu ke Kulturním zařízením města Slaného. Především mne překvapila negativní reakce na symbolickou fakturu za rok 07 (ta byla však na začátku roku schválena). Šlo především o propagaci formou tiskovin. Nicméně faktura nakonec zaplacena byla. Vše vyvrcholilo při přípravě Invaze, kdy i přes urgenci Danka Kutinkego nebyla včas zajištěna filmová produkce na Invazi (času měl odpovědný pracovník dost).

Danek Kutinski i Maxim Maximovicz dělají práci pro FKS naprosto zdarma (snad dříve neplatili na akcích filmového klubu, ale to je tak vše). FKS si myslím (soudě dle rekací prostého lidu a především podle obsazených sedaček v místním kině) získalo oblibu u veřejnosti. FKS provádí systematickou práci s divákem v mmoha formách. Jde o web film.obrona.net, letáky tři týdny před akcí a především legendární rozmluvy před samotným promítáním v podání uměleckého dua Danek a Maxim.

Je škoda, že spolupráce s městem v tomto smyslu vázne. Když už někdo něco dělá zdarma, tak ho to asi baví a očekává alespoň základní podporu (o pochvale zde nemůže být asi ani řeč…). Té se však v poslední době nedostává. A poraženým není Danek, Maxim a ON, ale slánský náročnější filmový divák.

Berry, tisková a propagační práce


Ostrá demarše

Zvětšit
Ve vlivném čínském listu Jiangsufazhibao byla uveřejněna ostrá demarše vlády ČLR směřovaná proti Obroně narodowe. Jak dokazuje přiložená (špatná) fotografie již značně použitého listu je vláda opravdu rozlobena. Jsou to plody našeho komuniké. Zajímavé je, že nedávno byl osloven čínskými organizátory OH Lajba Statik, zda by alespoň on nepřijel. Lajba však pevně stojí na posici ON.

Hymnus Magnus

LL
Pravidelný čtenář aktualit jistě před časem postřehl, že Lajba Statik byl obdarován klávesnicí. Bylo nám divné, že i přesto byla jeho publikační práce převelice hubená. Fotka u tohoto článku vše vysvětluje. Statik zapojil klávesnici do prastarého páskáče (a provedl MIDI úpravy) a jal se vytvářet hudbu.

Přecenil své síly, ale torzo jeho hudební tvorby využil Pepa Protiva z hudební formace Kujooni. Jak se to přihodilo? Šel jednoho vlahého podvečera kolem poklidné vilové atmosféry Lajby Lajbicze a zaslechl svým cvičeným uchem podivuhodnou kakofonii. Osmělil se, stiskl zlatem kovaný zvonek, tiše se obdivoval balustrádám podnikatelského baroka a pozlaceným věžičkám. Otevřel mu olivrejovaný komorník, povalil jej pies szturmowy Bubo z Krakowa a musel pokleknout u oltáříku paní domu. Lajba poté polil nebohého Pepu pivem. Utrpení však přineslo své ovoce.

Společně usedli před Statikův aparát a Pepa tiše žasnul. Vzal si pásku do svého studia a společně s ostatními Kujjony z tohoto torza vytvořil základ hymny Obrony narodowe. Poprvé byla ve své dřevní podobě hrána na zimní sálovce. Následovala další tvrdá práce s bubeníkem Bc. Bivojem Bijcem (Dynamo Traktor Sovchoz Minsk), kterého bylo složité dopravit do studia, anžto píše novou knihu (pracovní název je: Sumo - historické protiklady). Vše dobře dopadlo a nyní si hymnu můžete poslechnout i vy (750 kB). Bude nás pravidelně oblažovat na zahajovacím ceremoniálu každé větší akce ON. Kujooni děkujeme!

Autor hudby - Pepa PROTIVA
Nahrávání se účastnili KUJOONI: Pepa, Vaanja, Johnny, Ing. Mozart, Urschulin Dědek Krejtchi, Ján Eržiák, Vojta, Tač.
Nahráno a SMÍCHáno ve studiu "OBRzydliWIEC SLANÝ" v průběhu března roku 2008.
Berry, pověřenec pro rituály a ceremonie


Sekcyja pingpongowa potvrdila připravenost

Napsáno: 27. 3. 08
Pravděpodobně blížící se Pingpongowka zapříčinila nebývalou účast na středečních trenirowkách ve stolním tenisu. Sešlo se tvrdé jádro - tedy Sekcyja pingpongowa (Lajba Statik, Berry a Bruno Entomolog), ale i další zajímavé veličiny kulturně-společenského dění v našem městečku. Franc Frances - varietní umělec, Brada - hudební vědec, Rosťa z Niemjec - otec, Czasko Czaskowski - telefonista a invalidní performer.

Dá se říci, že obsazení tréninku simulovalo následné obsazení na Pingpongowce (ve smyslu výkonosti). Náčelník sportovní frakce Lajba Statik mohl posoudit jak obstojí jeho svěřenec a pravidelný účastník trenirowek Berry řečený Tlučhoř. Pokud si odmyslíme prohry s učitelem Lajbou a nájemným vrahem Brunem (oba hladce vymazali ostatní z mapy), musíme spolu s pingpongowým teoretikem Psoncienskim konstatovat, že obstál. Porazil nejen své tradiční rivaly - Czaska (vzhledem k jeho neúčasti na Pingpongowce, lze říci, že si Berry připsal první body) a deprivanta Rosťu (2:0), ale i umělce Bradu a France (nicméně Franc se dostává do formy - inu jeho profese cirkusového umělce nese své plody). To však nic neznamená, anžto jeho největší slabinou jest psychika a samotná přítomnost legionáře Sekala.

Sportovní otázky byly dále probírány v hostinci U rybí palice a v Mlékařově domě. K teoretickému klání se dostavil i čerstvý majitel polností Habán. Výprava potkala tajemného pana Zet, který se chtěl přihlásit na Pingpongowku, řka že Lajbu Statika poráží kdy se mu zachce. Komitét jeho účast nedoporučil.

Svou sportovní prací Sekcyja pingpongowa nejen zoceluje svou formu, ale i drobně podporuje místní oddíl stolního tenisu. Navíc je to jediná systematická sportovní činnost ON.
Anton Negr, otázky sportovní přípravy


Komuniké č. 1

Napsáno 27. 3. 08
Konání olympijských her v roce 2008 bylo přiděleno hlavnímu městu Číny Pekingu. Už tento fakt vyvolal bouřlivé diskuse ve světě i v samotném členském zázemí Obrony narodowe. Nicméně Mezinárodní olympijský výbor na světové protesty ani na otevřený dopis Sztabu ON nijak nereagoval a v Pekingu se rozjely masové a megalomanské přípravy, kterým se musely a ještě budou muset podřídit miliony otroků čínského autoritativního režimu.

Před několika dny byl v Řecku zapálen olympijský oheň a pochodeň se vydala na cestu. Opět navzdory protestům, které poukazují na porušování lidských práv v Číně a na mocnými tohoto světa opomíjenou,už desetiletí trvající okupaci Tibetu. Objevuje se čím dál víc jedinců, kteří se rozhodli tuto olympiádu bojkotovat.

K nim se připojuje i Obrona narodowa. Z důvodů porušení základních principů olympijské myšlenky vydává Sztab Obrony narodowe závazné prohlášení: OBRONA NARODOWA ŽÁDNÉ SVÉ SPORTOVCE NA OLYMPIÁDU DO PEKINGU NEPOŠLE!
Sztab ON, kolektivní autorita


Berka z pérka v semifinále nejvyšší futsalové ligy

Napsáno: 26. 3. 08
Kuba
Čerstvý vítěz gladiatorowky a člen piechoty rachotowe ON Berka z Pérka sklízí úspěchy i na poli futsalovém. Jeho roční hostování v anglickém Liverpoolu přináší zeleninu.

S prvoligovým týmem SK Kladno se po vyřazení SELPU Mladá Boleslav (2:0 na zápasy)již probojovali do semifinále, ve kterém zatím prohrávají 0:2(na zápasy)s Chrudimí pozn. hraje se na tři vítězné. První zápas Kladno sice jasně projelo 1:4.Ve druhém bylo blízko překvapení, ale v prodloužení dvěma fíky rozhodl zkušený Roman Mareš. Dnes je na pořadu třetí semifinále na Kladně , ve které se už může rozhodnout. Přímý přenos SK Kladno – ERAPACK Chrudim vysílá ČT4 SPORT od 17:55 hodin. Držíme palce Kubo!
Lajba Statik, náčelník sportovní frakce


Rehendek!

Picturo!
Maecenas lacinia arcu nec diam. Ut justo orci, varius eget, hendrerit ut, aliquet nec, sapien. Ut ac neque. Phasellus nec mi. Sed a massa sed nisl pharetra pharetra. Vivamus tincidunt varius est. Mauris cursus vulputate tortor. Etiam vestibulum quam ac turpis. Sed id eros. Vestibulum ante ipsum primis in faucibus orci luctus et ultrices posuere cubilia Curae; Donec urna nunc, eleifend in, ultricies id, feugiat et, nisi. Pellentesque ullamcorper. Ut eros. Mauris viverra gravida nibh. Pellentesque ac metus et enim aliquet mattis. Nam massa dolor, ornare eget, pulvinar sed, pulvinar nonummy, est. Integer quis leo. Curabitur magna. Cras pellentesque auctor quam. Sed in nisi ut nisi vehicula sodales.
Mordechaj

Najde se znalec, který tento text volně přeloží a zašle do redakce? Odměnou je 5 piw.


Lhát se nemá

Napsáno: 3. 3. 08
Na lovu
Všichni jistě dobře chápou zálibu Bruna Entomologa v broucích a jiné havěti. Nelze zpochybňovat ani jeho úspěchy v odborné výzkumné oblasti.

Problém nastane, když Bruno opustí svou pozici komisaře, uvede nepravdivý důvod své nepřítomnosti a odletí na lov vzácných zlatých chrobáků. Sekcyja Skryta by tentokrát zůstala oklamána, ale Bruno špatně vsadil na své přátele z vědeckého světa. Cestoval totiž s prof. Muratem Kadzinskim (Sofijský Entomologický Institut). Bruno podlehl kouzlu chrobáků, sám jich nachytal šest a pro Murata nezbyl ani jediný. A víme dobře jak může být ve vědeckém světě nebezpečná závist. Hádejte kdo nám přiloženou fotografii poslal?

Lhát se nemá a už vůbec ne Sztabu ON. Špičky ON se budou tímto prohřeškem zabývat na svém kárném zasedání při dalším Sztabu. Pikantní na této historce je i to, že doma při vyplňování svého vycházkového listu zalhal i své přítelkyni. Napsal do kolonky účel vycházky: „Komisariát na Minifotbalowce ON“.
Mihájl, řečený Chirurg (Útvar dobrovolného doznávání Sekcyje Skryte)


Obrona vyhořela

Aktualizováno: 3. 2. 08
Obrona narodowa se podle očekávání (bez posil z PIECHOTY RACHOTOWE) umístila na poslední příčce. Díky závěrečnému zmatku (zde je potřeba negativně zhodnotit přístup komisaře akce Bruna, který je dozajista výborný řadový člen, ale odpovědnou funkci typu komisarwnik by v budoucnu zastávat neměl) se prohodilo pořadí 2. a 3. místa. Takže takto je to správně (povšimněte si, že zákony všehomíra byly porušeny na první příčce):
 1. Krteczek 6, 21:3
 2. SCAFF 3, 11:18
 3. Bezedná Legie 2, 11:15
 4. ON 1, 4:11
S odstupem je třeba říci, že jsme mohli i s bídnou sestavou pomýšlet na lepší umístění. Náš nejlepší střelec a náčelník SF Lajba Lajbicz Lajbenko se den před turnajem příšerným způsobem resetnul a na jeho výkonu to bylo citelně znát (navíc byl myšlenkami u Lady von Lajba, která místo modliteb dlela ve zvracecím koutku). Fotoidy a hlavní článek večer.

V politické oblasti se profiloval Fíla Coinneach jako možný nástupce náčelníka Frakce Mladých Kverulantů. Mladý, dynamický, flexibilní a navíc básník. Těžko hledat většího kverulanta v řadách ON... Do této frakce se hrne i fotoaparátčík Danek Kutinski, který těžce nese své vyřazení z reprezentačního mužstva ON. Vyřazen byl kapitánem Czaskem za neplnění tréninkového plánu.

A nakonec dvě perličky. Na turnaj se jako sztabnik dostavil Wilhelm von Zizkow, předseda spojených sil Travianu (u této hry tráví téměř veškerý svůj volný čas). A tak se jeví jako zázrak, že nás oblažil svou přítomností.

V následné hospodské rekapitulaci se zjevil jeden z otců zakladatelů ON, Pepa Wykouk. Plachost sama, ale nám starým harcovníkům to vlilo novou energii do žil.
Berry


Minifotbalowka

Aktualizováno: 28. 2. 08
POZOR ZAČÍNÁME AŽ OD 14:00, ZÁVADA NENÍ NA NAŠEM VYSÍLAČI!
MF
Mapka, jak se dostat k Sokolovně. Víme, že kromě zahraničního týmu nás navštíví i tým z Kralup, tak proto ta starost (Sokolovna je hned vedle hospody Na Střelnici).

Zatím všechna mužstva potvrdila, ale to jak víme, nic neznamená… Především prosíme o dochvilnost, tělocvična je pronajatá jen od 14:00 do 18:00, nedá se přetahovat. Částku za tým prosíme přesně!

Komisarownik Bruno Entomolog připravil vše podstatné pro realizaci přátelské Minifutbalowky, která se bude konat v Sokolovně 1. 3. Začínáme v 14:00, takže je žádoucí, aby hráči byli v tuto hodinu již připraveni (nikolivek zmateně hledali trenky v šatně).

Budeme hrát 3+1, v týmu by alespoň pět hráčů. Bylo by dobré, kdyby mužstva disponovala dresy (červené a oranžové jsou již obsazeny). Předpokládáme odpovídající obutí.

Sokolovna není ideálním prostorem, hraje se na malé branky, na malém prostoru. Faktem je, ze náš přímluvce Dr. Hrabánek má ve své luxusní tělocvičně beznadějně plno. Nicméně i zde si lze dobře zahrát. V týmu by neměl být žádný aktivní hráč fotbalu.

Na tým je třeba zaplatit 350 Kč. Předpokládáme, že vše bude hotové za čtyři hodiny. Hrajeme každý s každým (2x10 minut). V prostorách Sokolovny bude mikrobufet (lahváče, tatrosze a woda pramenowa). Jako ceny (1-3. místo) jsou vybrány nové diplomy vzor ON-08HM.

Mužstva:

Obrona nastoupí bez posil z PIECHOTY RACHOTOWE. Chceme dát příležitost i těm hráčům, kteří nenavštěvují trenirowky ba ani naše hlavní fotbalové akce. Turnaj by měl uspokojit všechny propagátory „pohodového“ fotbálku.

Nominovaní:
Czasko, Lajba, Bruno, Berry, Vítek, Habán, Franc, Džalí a Fíla. Je otázkou kdo nakonec nominaci přijme, ale jádro je v tuto chvíli jasné.

Berry, Otázky strategického plánování


Příběh jednoho plakátu

Napsáno: 20. 2. 08
MF
Obrona narodowa je maximálně otevřená široké veřejnosti a kromě Sekcyje skryte všechny informace pravidelně zveřejňuje. Proto neváháme informovat veřejnost i o urputných frakčních bojích v rámci ON.

Když se stávající státní president naší republiky třásl o svůj stolec a mezi poslanci probíhaly slovní přestřelky, ani v Obroně nepanoval klid. Nebylo to z důvodu volby presidenta, ale došlo k souboji dvou hlavních frakcí ON. Frakce Mladých Kverulantů (FMK), vedená Wilhelmem, podivnou zákulistní akcí zapříčinila protestní nótu Vietnamského velvyslanectví v ČR.

Jak se to stalo? Wilhelm má k různým ambasadorům blíže od té doby, kdy se přesunul do Prahy (kromě arabských už stihl navštívit všechny diplomatické mise). Wilhelm dostal na svůj ponk návrh plakátu (č.1) na Pingpongowku, který předložil útvar propagační práce (který je v rukou Sportovní frakce) a komisarownik akce. Jednak se mu plakát nepozdával, anžto nemá rád zbraně, jednak ucítil příležitost jak oslabit Sportovní frakci (SF), která za tvorbu tohoto plakátu stála.

FMK se spojila s pověřencem ON pro styk se zahraničím, Czaskem, který do nedávné doby byl neutrální, ba i někdy hlasoval se Sportovní Frakcí (SF). SF je formálně vedená Lajbou, (který je zavalen byrokracií a studiem v Ateliéru tvůrčího psaní), ale faktickým výkonem moci pověřil Berryho.

Czasko ukázal návrh plakátu (který byl odsouhlasen i ON Sai Gon!) na vietnamském velvyslanectví. A tam jeho podoba vyvolala poprask. V protestní nótě se tak najdou větičky: „Urážka vietnamského lidu“, „pohrdání vojáky vietnamské lidové armády“, „podkuřování americkým agresorům“ a „neznalost problematiky války ve Vietnamu“.

Vážení přátelé, nic podobného tam nespatřuji. Nicméně útvar propagační práce, aby otupil třenice, vypracoval alternativní plakát (č.2). S tím FMK byla spokojena, nikolivek tak SF.

Propukl opravdu ostrý frakční boj, který vyvrcholil na Sztabu ON, kdy oslabená FMK, prohrála hlasování o podobu plakátu na celé čáře. K SF se překvapivě připojil komisarownik Vargosbáczi a Habán. FMK nepomohl ani fakt, že Wilhelm mohl hlasovat na dálku, aniž by byl přítomen na Sztabu. Avšak zástupce náčelníka FMK Rosťa z Niemiec prohru nesl statečně a důstojně.

Je i pro vás prosté členstvo a příznivce, tento plakát nevhodný a uráží oběti války? Dejte nám to vědět v anketě, případně v návštěvní knize.

Hlavní obětí frkačních bojů je útvar propagační práce, který je naprosto vyčerpán po akci Průvan a po vytváření několika variant plakátu pro Pingpongowku. Po dohodě s komisarownikem akce budou na webu Pingpongowku propagovat obě verze, v tištěné podobě jen verze č.1
Anton Negr, Sekcyja skryta


Ztracené věci na Karnevalowce

Zveřejněno: 16. 1. 2007
Bohužel na Karnevalowce došlo k závažným zmizením několika předmětů. Především jde o brigadýrku (prostě důstojnická čepice) Hukota. Dále pak stolní černá lampička a vlajka Obrony narodowe. Nálezce bude bohatě odměněn. Psát může sem. Jinak jak píše Czasko, naposledy byla spatřena zde, Bruno se však k ničemu nezná... I vlajku měl naposledy on... Moc rumu.

Zapomenuté věci na Sálovce

Zveřejněno: 14. 1. 2007
Mylím, že většina věcí patří do Ústí (v případě bot je majitelem skoro určitě Baži, pravidelný zapomětlivec). Pokud někdo něco pozná, nechť si napíše a dohodneme předání. Poměrně bohatá úroda je ZDE.

Kudy vede cesta

Zveřejněno: 7.1. 2007
Co nutí skupinku z větší části takřka čtyřicátníků, kteří nikdy fotbal ani futsal nehráli (Bobšovo dvouměsíční působení v mladších žácích TJ ČKD Slaný ani mé krátké zahřívání lavičky náhradníků ve Sváťově RSC Slaný v roce 1995 nepočítám), aby znovu utvořili tým a věnovali téměř celou sobotu měření svých chabých sil se soupeři o generaci mladšími a fotbalově talentovanějšími?

Odpověď je jasná – je to zejména naše přátelství s jádrem Obrony Narodowe a přátelská atmosféra turnaje kombinovaná s jeho precizní organizací. A pochopitelně taky (re)prezentace naší „známé slánské“ hudební skupiny Kujooni, která proslula úchylným smyslem pro humor. Vždyť takhle nějak to přece začalo – první tým, který pod tímto názvem vyběhl na zelený pažit (tedy spíš hrbolaté drnové pole) Slavoje byl tvořen z drtivé části skutečnými členy skupiny a historky o vystoupení tohoto „Dream teamu“, který, ač skončil na posledním místě, herně vybočoval jen minimálně, už v podstatě zlidověly…

Ale to už je dávno pryč a když jsem se v sobotu díval na většinu zápasů (odehraných pochopitelně jinými týmy, než tím naším), viděl jsem skutečně kvalitní sportovní podívanou, plnou nádherných akcí na jeden dotek zakončených tvrdou střelou, technických parádiček, brankářských zákroků a dramatických obratů skóre…

Nemám ambici rozebírat vystoupení všech účastníků, ale když srovnám výkon (a pochopitelně složení) týmu, který tenkrát na Slavoji reprezentoval ON, s tím, co bylo z jejich strany možno vidět v sobotu, je to ono pověstné nebe a dudy (snad jen, když se na palubovce vždy jen na několik vteřin krátkého střídání objevil v dresu ON taky její ex-predsedownik Berry, jako by šedivý den prozářilo slunce a do sportovního soutěžního světa se na chvíli vrátilo umění. Myslím, že to byl pravděpodobně balet :o).

Ne, to opravdu není lamentování méně úspěšných nad tím, že většina tradičních týmů sehnala zase o něco víc šikovných hráčů – to je realita a zřejmě přirozený a neodvratný trend. Kdyby nás na poslední chvíli neposílil Jarda, autor 4 z našich 7 vstřelených gólů a v útoku neodvedl své stále lépe operující Michal, určitě bychom dopadli ještě hůř. A není divu - vždyť prapor ryzích Kujoonů v týmu už nějakou dobu držíme s Pepou sami dva a nebýt fúze s kamarády z podobně disponovaného týmu Slánská sedma (vedený naivní myšlenkou, že ze dvou nejhorších týmů možná vznikne jeden o něco lepší), nebyl by nás ani ke hře potřebný počet.

Asi jsem nečekal, že moje sarkastická věštba, zaslaná vloni Pepovi na sever do Norska („Teprve až v týmu Kujoonů nebude fyzicky hrát ani jeden Kujoon, tým bez kopyt a nemehel, bude úspěšný“) je tak pravdivá. V sobotu jsme to viděli. Tudy tedy vede cesta…
Ale kam?

Ing. Mozart
(Turnaje se v barvách Kujoonů zúčastnila sestava:Pepa, Jarda, Bobeš, Péťa, Martin, Michal, jeho kamarád Adam, co chytal, Mozart a v jednom zapase i Langoš, který následně zjistil, že to po nemoci opravdu nepůjde…)

III. rocznik Zimní sálowky přinesl pohodu i dramatické chvíle

Konec sálovky
Omezení počtu týmů na deset - to byla největší změna oproti minulým ročníkům, a ačkoli některé nepozvané týmy reagovaly na tuto změnu velice podrážděně (ostatně se obáváme, že si Leváci z Povltaví tímto nediplomatickým krokem uzavřeli dveře na akce Obrony nadobro), praxe ukázala, že tento počin byl opodstatněný a nutný. Velký nápor organizačního stresu tentokrát musela zvládnout jen malá část členů Obrony, ale díky disciplinovanosti všech mužstev a hladkému průběhu turnaje proběhlo vše bez větších nesnází.

Přitom těsně před začátkem turnaje nebylo zcela jasné, zda bufet otevře včas, zda z Ústí nad Labem dorazí oba přihlášené týmy v hratelném počtu, navíc komisarownik akce Berry zapomněl doma hrací plán turnaje a připravil tak autorovi tohoto článku pár nervózních chvil, kdy musel už brzy ráno nutit mozek počítat. Z ústeckých nakonec dorazili ÚDFS v jakžtakž přijatelném počtu, bohužel s úplně zdemolovaným kapitánem Damianem, který s kapitánem Hot Dogu Bažim rozebíral taktickou přípravu celou noc až do samého odjezdu. Hot Dog dopadl hůř. Nepřijeli někteří stabilní členové tohoto slavného mužstva a některým pozornějším divákům pak nemohla uniknout podobnost mezi tímto mužstvem a partičkami z filmu ...a bude hůř. Zvlášť poté, co do branky po zranění brankáře Sedliho nastoupil sám šéf klubu Baži, který stál poprvé v životě ve fotbalové brance. Poslední undergroundový tým na světě tak vypadl z role jednoho z favoritů skupiny, která měla být podle rozlosování opticky těžší než skupina druhá.

V nejlepší formě se představilo Teplické vodní družstvo. Tito vodohospodářští inženýři zaskočili soupeře tvrdou až nesmlouvavou hrou, což se vůbec nelíbilo hráčům Totálního nasazení ani Krteczkům, a jejich fyzický celoplošný fotbal sklízel úspěchy. Skupinu vyhrály Teplice bez problémů. O druhé místo se měl ucházet hlavně Snaff, ale pořádající Obrona zaskočila tento technicky nadprůměrně vybavený tým pozornou obranou a smrtícími protiútoky. Na Snaff tak zbylo jen třetí místo ve skupině. Čtvrté bylo Totální nasazení. Parta okolo svého guru Sváti Švába poctivě nasazovala všechny členy kapely, kteří byli schopni hrát a hlavně v zápase s Obronou předvedli kvalitní výkon. Dramatické utkání nakonec skončilo remízou. Poslední ve skupině zůstal Krteczek, ale pozor! Ti chlapci se lepší turnaj od turnaje a dá se čekat chvíle, kdy budou jednou bojovat o postup. Obrona narodowa pracovala na složení svého týmu celý kalendářní rok a vyplatilo se jí to. Téměř stejnou sestavu jako na letním turnaji posílil ještě během podzimu brankář Sekal a kvalita na všech postech se projevila hlavně v klíčovém zápase se Snaffem. Postup ze skupiny potvrdila Obrona výhrou nad Krteczkem a remizou s Totálním nasazením. V zápase s Teplicemi, ve kterém o nic nešlo, odpočívaly některé z opor. Jak už bylo výše poznamenáno, průběh druhé skupiny byl ovlivněn chabou formou Hot Dogu, ale ani ÚDFS nehrály v ideálním složení. Favority skupiny se tak stala mužstva Plzeňské lidové pospolitosti a Ibalginu. Ibalgin plný mladých a běhavých hráčů kosil soupeře nemilosrdně a postoupil z prvního místa bez ztráty bodu. O druhé místo se v dramatickém souboji poprali plzeňští a ústečtí z dobrovolných sborů a větší štěstí měli Plzeňáci, kteří po výhře 3:2 postoupili z druhého místa. Zatímco kapitáni obou ústeckých týmů si tento turnaj asi za rámeček nedají, se svou účastí mohou být spokojeni Kujooni, kterým se také během roku podařilo dát dohromady stabilní sestavu a určitě v ní odehráli solidní zápasy. Jak by řekl inženýr Mozart: Ni sláva, ni fiasko!

Semifinálové zápasy přinesly jednu velkou bitvu a jedno potvrzení o kvalitní formě a touze po úspěchu. Nejprve se utkala Obrona narodowa s Ibalginem. Mladíci v růžovoučkých dresech svého soupeře zaskočili nátlakovou hrou a přesnou střelbou. Svůj podíl smůly si vybral i brankář Obrony Sekal, který pustil dva laciné góly. Poločasový výsledek 4:0 pro Ibalgin nenechával nikoho na pochybách, že právě tento tým postoupí do finále. Obrona se ale neuvěřitelně zvedla.

Hlavně zásluhou tahouna Martina Hrabánka, který dokázal zdravě nabudit i své spoluhráče a neuvěřitelné se stalo skutkem. Obrona zápas vyrovnala! Největší drama turnaje tak dospělo do penaltového rozstřelu. V něm byl úspěšnější Ibalgin a jeho hráč Bobesh, který střelou o břevno poslal svůj tým do finále.

Druhé semifinále mezi Teplickým vodním družstvem a Plzeňskou lidovou pospolitostí byl dlouho vyrovnanou záležitostí, ale tepličtí byli přeci jen důraznější a měli v tu chvíli i více fyzických sil díky vyrovnanému kádru, takže právě oni se postavili Ibalginu ve finále turnaje.

O třetí místo nechtěli nikdy unavení semifinalisté hrát, proto se nám osvědčil model penaltového rozstřelu. Podruhé za sebou museli hráči Obrony ukázat pevné nervy a tentokrát byli úspěšnější. Na hráče z Plzně zbylo nepopulární čtvrté místo.

Ve finále pak prokázalo své kvality, dravost a sehranost Teplické vodní družstvo. Prakticky celý finálový zápas bylo lepším týmem a zaslouženě zvítězilo 4:2.

Turnaj přinesl pohodovou atmosféru, i když vypjaté a dramatické chvíle k fotbalovým utkáním také patří. Určitě budeme i do budoucna chtít zachovat systém s deseti účastníky, možná by stálo za úvahu zkrácení hrací doby utkáních, aby se turnaj neprotahoval do večerních hodin. V bufetu se přes vlažný a pozdní začátek všechno vypilo a snědlo a spokojeni, doufejme, byli všichni, kdo si přijeli zahrát a pobavit se.

Závěrem bych jako kapitán fotbalového mužstva Obrony narodowe chtěl poděkovat celému týmu za příkladnou bojovnost i za pěkné umístění. Na něm se podíleli (kromě mé maličkosti): Václav řečený Sekal, Carl von Dittrichstein, Berry, Yan ze Sudet, Martin Hrabánek, Kuba neboli Berka z Pérka, Vítek Beránek, Lajba Lajbović a Fanda ze Szégedu.

Při dalších akcích se s Vámi na viděnou těší za Obronu narodowu
Jacek Czaskowski, člen organizačního Sztabu

Z pohledu Vaanji z Krteczka

Napsáno: 6. 1. 08
a) Krteczek se po roce opět vrací zpět na trůn tradičního předposledního místa v turnaji.
b) Krteczek poprvé v historii dal v každém utkání nejméně jeden gól
c) Krteczek ve třech ze čtyř utkání otevíral skóre
d) Krteczek velice potrápil celkoveho vítěze turnaje, kdy dokázal až do 15 minuty vést 2:0, pak ale doplatil na tvrdou hru soupeře, která vyústila v chyby v obraně a v posledních minutách inkasoval 7 statečných gólů
e) Krteczek sehrál v každém utkáni jeden výborný poločas (celkové skóre 7:6) a jeden extrémně mizerný (c.s. 1:17)
f) Poprvé jsme vyšli bodově zcela naprázdno
g) Dvakrát jsme vedli již slibně 2:0 (Teplice, Totáči) a obě utkání jsme nakonec inkasovali nejvíce gólů, příště si tedy musíme dát hlavně pozor, abychom nevedli 2:0.

Sestava : Kuba Jirucha - Brada, Foggy, Mr.Kva, Vaanja, Jarda Stuchlý, Jarda Petržílka, Macín , Góly : Jarda S. 3 (Teplice, Snaff 2), Vaanja 2 (ON, Totáči), Brada (Totáči), Jarda P.(Teplice), Macín (Totáči), Utkání : Teplice 2:7 (2:0), ON 1:5 (0:4), Snaff 2:5 (2:2), Totáči 3:6 (2:3)
Vaanja Bivoj Bijec, Krteczek


Wilhelm propásl šanci

Napsáno: 3. 1. 08
Lze pochopit neúčast Wilhelma von Zizkow na Zimním šturmu (II. rocznik sálovky), ale jak si vysvětlit to, že nepřijede ani na akci, kterou spolupořádá arabská organisace? Jak si vysvětlit, že nevyužije skvělé šance působit ideologicky na početné obecenstvo? On, přední odborník na arabskou problematiku! Jen těžko lze hledat omluvitelné důvody pro tak významného člena Sztabu ON. Na jeho pozici v organisačním výboru Sálovky je třeba složitě nasadit jiného člena…
Berry, komisarownik III. roczniku Sálovky

Vivat Vaanja Bivoj Bijec Der Rote Pilot

Opět po roce se ve slánské restauraci na stadionu sešla pěkná sebranka. A to díky tomu, že Obrona narodowa pořádala svůj vrcholný podnik, který se zove Karnevalowka. Už druhý ročník, což je poněkud neuvěřitelné, když uvážíme, že ještě před několika měsíci dopadl na členy Obrony splín v podobě krize středního věku a nebylo jisté, zda vůbec Obrona toto depresivní období přežije. Chmury se ovšem rozptýlily a Obrona se znovu představila v plné síle.

Jak už bývá tradicí, a myslím si, že to není žádné honění vlastního trika, s každou akcí, kterou Obrona pořádá, stoupá i kvalita. Ani tentokrát se dramaturgický a produkční tým neměl za co stydět. Dvouměsíční přípravy přinesly své kiwi. Bohužel, a to je nutné podotknout, mohla Obrona svou kreativitu předvést menšímu počtu diváků než loni.

Takže, v hospodě na stadionu se 15. prosince sešlo asi 70 prapodivných tvorů (+ kapelky a neplatící), mezi nimiž nechyběli ďáblové, obsluhovači sebevražedných létacích strojů, hrobeček, opičák, ďáblice, příslušníci hmyzí říše a řada dalších potvor. Úvodního slova se tentokrát ujal Berry jako Lawrence z Arábie bývalý predsedownik Obrony narodowe, což neopomněl patřičně zdůraznit. Jeho řečnické kvality jsou každou akcí brilantnější a sebevědomější. Po krátkém entrée v podobě skvělého dokumentárního filmu o dobrodružství křižníku Jasio Žižka sál potemněl. Na scéně se pak objevili námořníci s rakví (VIDEO - na YouTube) na ramenou. Hrůzou oněmělé publikum jen mohlo přihlížet, jak na pódium byl přinesen jakýsi hrabě z Karpat – nefalšovaný upír. Jaké pak přišlo překvapení a následně úleva, když se tento netvor po zásahu exorcisty proměnil v našeho milovaného kapitána křižníku Jasio Žižka Czasko Czaskowski. Ten také vzápětí převzal od Berryho úděl moderátora.

V průběhu akce obšťastňovaly sluchové orgány přítomných dvě kapely – Kartmaggy a Zbubaky, jejichž vide můžete uzřít na stránce Videa. Nemalou měrou se tak podílely na výborné náladě, která na Karnewalovce panovala. Pak nebylo nemožné, kdy se na parketu objevil exorcista ve frenetickém tanci společně s vagínou za níž se skrýval Rum.

Ale jak to vlastně dopadlo? Dobře. Nechyběla tombola, v níž první cenu představovalo mistrovské dílo anonymního krajináře. Podivné na tom ovšem bylo, že naprostou většinu cen vyhrál buď Václav Roháč, který se představil jako rok neprané povlečení, nebo kapela Zbubaky. I přes ujištění notáře (mimochodem inkvizitor Sekal) se nepodařilo pochyby o regulérnosti soutěže rozptýlit.

Vrcholem večírku pak bylo vyhlášení cen o nejlepší masku. Jako loni měla i letos porota, složená tentokrát ze členů posádky křižníku Jasio Žižka, mimořádně těžkou úlohu.
Na třetím místě se umístila, cituji Berryho: „Neznámá kráska, respektive jsem zabudol jak říkala, že se zove, inu bylo víc panáků. Prostě HROB.
Z druhého místa na přítomné zamávala sada Achtung minen v podání Mr.kfe a Mufov.

Nejvíce slávy si ale užil Vaanja Der Rote Pilot se svým letadlem unikátní konstrukce. Předkládám technické parametry jeho stroje:

Rozpětí : 2m
Trup : 1,9m
Dolet : 3m (bez pilota hodem), 0,7m (s pilotem po zakopnutí)
Hmotnost : 8kg
Výzbroj : M(r)k. I., NE 555, kadence f = 1/T, T=1,1*R*C = 1,1*1MΩ*1µF = 1,1s
Pohon : Obě dvě (nohy).

Tak to bychom měli. Druhý ročník Karnevalowky skončil. Doufejme, že se dožijeme i třetího a ve větším počtu.

Wilhelm, agent

Malá poznámka ke Karnevalowce

Je pravdou, že ctěné čtenářstvo muselo čekat týden než známý pražský novinář Wilhelm von Zizkow, vytvořil report z Karnevalowky, ale stálo to za to. Také je pravdou, že pisálek okresního formátu by to sesmolil do druhého dne, ale nebyla by to taková krása a estetická potěcha. A o tu jde Obroně ze všeho nejvíc!

Nicméně v článku není několik momentů z akce, které je myslím třeba zmínit. Především jde o ocenění nejlepších kapitánů křižníku Jasio Žižka. Moderátorská dvojice Berry a Czasko postupně dekorovala 10 nejlepších kapitánů. Prvním byl Bruno Entomolog, druhý Zůnič řečený Zafod a na třetí příčce se umístil Jakub Beránek řečený Berka z Pérka. Jeho zástupce a bratr Matěj Beránek oděn v masku domorodého válečníka radostně hrozil vrhací sekerou. Na čtvrtém místě se umístila jediná zástupkyně něžného pohlaví v první desítce. Byla to Trillian, partnerka Zůniče řečeného Zafoda. Ceny byly tradičně bohaté, kromě zarámovaných diplomů si kapitáni odnesli i dobré pití (Bruno neváhal kvalitní rum vypít se svým věrným přítelem z mládí Lajbou přímo na Karnevalowce – zda si pak opět hrál na brouka - nevíme).

Poté Bruno Entomolog předvedl demonstrační jízdu promítanou na projektoru. Bohužel, verze křižníku JASIO ŽIŽKA-SENDAI běžela na slabším stroji a cesta se vlekla. Bruno na podobné tempo nebyl připraven a myslím, že nedoplul ani do Ustky! Své jistě hrála pilná konzumace lihovin…

Ještě musím pochválit Fílu (jeho znechucenost je patrná na začátku videa) – vítězné masky z minulého roku, že dorazil. Ihned se nominoval do maskovací poroty (Bruno-předseda, Lajba-starší připodotýkatel, Vargosbaczi-připodotýkatel a Fíla - čestný skeptik), ale bylo na něm znát jisté roztrpčení typu: „Hlavně nepruď, je to trapný, ble ble, co to meleš“. Ale nebylo to roztrpčení! Fíla jen představoval totálně znechucenou masku – Rosťu z Niemjec! Osobně se mi líbily také následující masky. Generál Franco (Pedro), Hrozen (spolubydlící Czaska) a Zafod.

Velké poděkování je třeba vyslovit zvukaři celé akce (páčkami zvukových pojezdů a sonických vln hýbal i minulý rok). Je jím Mistr Pavelec-Žbrďolec. Celou akci odpracoval bez nároku na honorář, jen za pivní dodávky. To je věc v našich krajích nevídaná. Mistře, dzenkujeme bardzo! Velkou práci odvedl i ThDr. Rum, autor několika známých náboženských traktátů (např.: Světloplachost jako inspirace ve tvorbě Dzordzhena Nimrodyiho, Ve stínu rumových pralinek). Zajistil a dovezl rakev pro Czaska. A jeho dcera Lada von Lajba – talentovaná mladá umělkyně (např.: Cestou ze školy poklekla jsem vždy u křížku na rozcestí, Vězeň má právo na duchovní rozlet, Svátá Agniezka V. - opatrovnice a budovatelka) obětavě namaskovala hrůzného Orloka-Czaska (kdo je kdo?). Výběrčím vstupného byla opět skvělá Hany Bany a její pomocnice Kristýna. Celou akci zaznamenal na svůj pojízdný fotoautomat Danek Kutinski, který na Karnevalowku zvolil netradiční masku pomatence Ing. Plašila. Přivolaná mravnostní policie suše prohlásila, že spatřila mnohem horší věci a odjela... Děkujeme všem.

Nejlepší masku si opět vzal do své bílé vilky Lajba Lajbicz Lajbenko. Tentokrát odlétl s letadlem tak šikovně, že přistál u svého bazénu.

No a to nejhorší nakonec. Obrona přišla po skončení akce o svou draze a pracně vyrobenou vlajku. Doufejme, že to (jako v armádě) neznačí i konec této organisace-jednotky. Bruno byl vlajkonošem na této akci a čeká ho tedy výroba nové snadarty. Uvidíme, zda umí tak dobře jezdit na šicím stroji jako jezdil na křižníku :-)

Berry, pověřenec pro lidovou tvůrčí práci, člen Szwadrony Szturmowe ON


Konečně poodhalení tajemství kolem křižníku Jasio Žižka

Napsáno 24.10. 07
Při nedávné návštěvě Mělníka, kde se mimochodem nachází asi největší přístav u nás, jsem náhodou potkal Antona Negra, jednoho z činovníků ON. Pobíhal zmateně po přístavním molu a logaritmickým pravítkem přeměřoval zakotvené remorkéry. Po té co jsem mu položil prostou otázku „ co to tu u svatého Ancziáše vyvádíš", vyloudil ze sebe změť zoufalých výkřiků a nářků, mezi kterými se jako solitér vyjímala jediná srozumitelná věta „ kde mám tu inspiraci kurwa brát !" Poté co přeměřil většinu lodí v přístavu, zjistil v které části se obvykle nacházejí záchodky a od ukrajinsky hovořící posádky vyzvěděl detaily o motorech a jejich údržbě, svolil, že mi poskytne rozhovor. Takže jsem velice potěšen, že Vám ho zde můžu přinést. Anton Negr je muž který dokázal oživit projekt česko-polského lehkého křižníku Jasio Žižka (čti Jašo Žižka, česky Jan (Honza) Žižka), jenž ve své původní podobě ztroskotal pro nedostatek finančních prostředků hned při svém zrodu. Zatím se mu podařilo vytvořit, ve spolupráci s ON, pouze virtuální náhradu. ON není z nejmajetnějších organizací, ale i tak se důsledky tohoto počinu dají srovnávat se shozením atomové pumy na Hirošimu. Jedná se o velice nákladný projekt, jak už jistě drahý čtenáři tušíš, nejde tu o jen tak nějakou nějakou bárku, ale o plně vyzbrojený křižník. Rozhovor byl poskytnut exkluzivně pro čtenáře serveru obrona.net. Zbytek už nám jistě rád prozradí sám tvůrce algoritmů virtuálního Jasio Žižky.

Dzień dobry, v první řadě bych se Vás rád zeptal proč jste si vybral právě ON w Czechii jako partnera při uskutečnění tohoto složitého projektu a zda tato chaotická organizace dokázala získat dostatek potřebných finančních prostředků?
Zdrawie pana! Mám-li být upřímný, musím říci, že žádná jiná organisace by mi neposkytla takový mediální prostor a podporu! Pokud budeme hovořit o financích, musím citovat správce pokladu klubowebo Berryho: "Každá akce by měla býti v černých číslech". A to jsem dodržel, všichni herci, spolupracovníci, testeři, tvůrce ideového posunutí ba i grafik, ale i já - tvůrce kódu pracujeme zdarma a s nadšením. ON financuje pouze odměny pro nejlepší kapitány kižníku.

Z jakých pramenů jste čerpal? Musím přiznat, že jsem o projektu Jasio Žižka nikdy neslyšel. Pravda je, že nemám přístup k tajným projektům, mezi které se tento zřejmě patřil.
Pane redaktore, to že jste o projektu neslyšel, vás usvědčuje, že stejně jako 95 % lidí našeho kulturního okruhu jste nebyl přítomen na slavnostním zahájení Filmowky. Nicméně můžete toto dostudovat přečtením projevu, který v jazyce českém předčítal Berry a v jazyce polském pak Czasko (bude pravděpodobně v sekci download). Projekt byl přesunut do sekce utajený až ve chvíli, kdy nás nechal na holičkách GŠ AČR.

Podle jakého klíče jste vybírali jednotlivé členy posádky, a bylo nějak přihlíženo k jejich individuálním schopnostem?
Posádka křižníku je v zásadě již zformována. Mám na mysli řídící funkce, prosté mužstvo se ještě dolaďuje. Jak je zvykem v ON, nerozhoduje znalost problematiky. To platí i v případě řízení křižníku. Kapitán křižníku je toho důkazem. Jeho kvalifikace je ta, že dělá kapitána v našem fotbalovém mužstvu. A to je myslím další revoluční počin, ktrý by nám Mao Ce-tung mohl závidět.

Je pravda, že v současné chvíli zoufale sháníte nového kapitána, protože ten předchozí - Czasko Czaskowski za záhadných okolností zmizel?
Myslím, že je předčasné propadat panice. Ti kdo Czaska znají, ví, že v určitý moment odchází do přírody, tiše si brouká své existenciální básně, případně posedává na vrbě. Jsem přesvědčen, že až bude křižník spuštěn na vodu, Czasko dostojí svým závazkům a bude na své pozici.

Nový kapitán by údajně měl získat nějaké finanční ohodnocení, jedná se o jednorázovou odměnu, nebo o doživotní rentu?
Zde bych opravdu odhalil příliš pozadí celé akce. Kapitán je jen jeden - Czasko Czaskowski, ale to nevylučuje existenci nekonečného množství kapitánu, kdy z tohoto množství bude vybrán ten nejlepší (a ještě další dva či dvě) - a bude po zásluze bohatě odměněn. Je na to docela složitý vzorec, kterým bych nerad vaše čtenáře zneklidňoval.

Děkuji za rozhovor.

S Antonem Negrem rozmlouval Pavel Varga řečený Vargoszbácsi


Jasio Žižka a Karnevalowka

Napsáno: 17. 10. 07
Jasio
Někteří ze zvídavějších čtenářů se možná podivují nad titulkou našich stránek. Ano vážení přátelé, jde o nový projekt, který je však navázán na poslední akci roku – Karnevalowku (minulý rok zde). Nechceme zatím úplně odhalit roušku tajemství, ale alespoň poodhalíme. Půjde o regulérní akci ve virtuálním prostoru, bude trvat minimálně měsíc (do 15. 12. 07, kdy je Karnevalowka). Zde na webu budou ti odvážnější soutěžit a ti nejlepší budou odměněni jak diplomem, tak hmotně. Na obrázku vidíte výřez z projekčního prkna našich inženýrů. Ještě více poodhalíme. Kdo byl na Filmowce (moc jich není), ví, že se Obrona podílela na budování česko-polského křižníku Jasio Žižka (čti Jašo Žižka). Bohužel celá akce byla odpovědnými místy v Polsku dána k ledu. Ale Obrona se nevzdala a začátkem listopadu křižník spustíme na vodu. V jiném prostoru, čase i formě ale… To by stačilo.
Berry, zástupce Antona Negra pro otázky námořní přípravy,
Danek Kutinski, pověřenec pro filmovou práci, betatester
Jacek Czaskowski, ochotník,
Vargosbáczi, betatester,
Wilhelm, vizionář,
a další…

Nohejbalowka prokázala svou přitažlivost

Napsáno: 8. 10. 07
Náčelník
II. rocznik Nohejbalowky se opět konal v nově rekonstruovaném prostoru Sandry (zove se tak podle neuvěřitelné nálevny, která byla již zbourána. Podivná hospoda-disko-bar byla občasným cílem v době mého pobytu v armádě). Kdyby ocelově šedá mračna propustila více slunečných paprsků, vůbec nic by pěkné podzimní atmosféře nescházelo.

Ráno bylo ve znamení perfektně fungující závoznické čety vedené Alešem H. Ten svou angažovaností překonal svou práci na Petanqowce. Inu není se čemu divit - je pilným čtenářem Otázek organisační práce od A. Negra, ba i zařadil toto dílo do své seminární práce.

Ve Slaném je třeba napsat na plakáty: „Začátek v 7:00“, aby se kolem 9:00 začali trousit hráči... To je materiál. Nedostavilo se mužstvo Totálního nasazení (resp. blekotající Ukřik přišel na nástup, ale pak ihned zmizel, stejně tak jeho družka, která měla pomáhat v bufetu). Krteczek zbaběle odvolal den před akcí… Svou proklamovanou účast zrušilo ženstvo Danc Polski. Inu když se přihlášky vytváří po 8 piwech, není se čemu divit, že... Navíc Lada von Lajba po procitnutí z alkoholového opojení prohlásila, že se pro mladou křesťanku nehodí pronásledování míče. Tak to je jasné.

Obrona na svém tradičním nástupu postrádala hudební sekci Krteczka, ale neváhala a obecenstvo si mohlo poslechnout slovenskou hymnu v podání mužského chóru Obrony Narodowe (dirigent mistr Czasko Czaskowski).

Nicméně tím vznikly 3 skupiny po pěti - tedy ideální stav. Na radu nestora lidového sportu Sekala byla upravena délka zápasu na 2 sety. Jen legenda slánského nohejbalu Venca Mišík obcházel kolem Sztabu a stále opakoval: „U sv. Anciasze, tohle se nestihne dohrát“. Nebylo mu dopřáno sluchu.

Na Sztabu jsem byl já, tedy Berry a mohu vám říci, že doživotní funkci sztabnika Danku Kutinskému vůbec nezávidím. Byl jsem téměř odstřižen od jídla ba i pití, pronásledován tabulkami a dotazován na otázky, jejichž odpověď ležela mimo mé znalosti. Ale řekl bych, že díky pozdější pomoci Picína jsem svůj úkol úspěšně splnil.

Nebudu probírat nějak podrobně boje ve skupinách, více vám řeknou tabulky. Nicméně poměrně velice brzy bylo jasné kdo má na postup. Dařilo se jako již tradičně Vypítkům, kteří doplatili na odchod svého hráče a dohrávali ve dvou. Šáfovi bratři bez svého zakladatele (nechť si vezme příklad z Vaanji, který svůj tým nenechal na Minifutbolowce padnout ač ležel v příručkách typu Jak se stát Bc.) také prokazovali dobrou formu a jejich kapitán mlsně obcházel vystavený pohár. Z tří nasazených týmů Obrony narodowe se nejvíce dařilo mužstvu ve složení Lajba Lajbicz Lajbenko, Sekal a Láda z Kladna (PANCJERNYJ SVJAZ). Lajba sestavil svůj tým z ostřílených harcovníků, jejich člen Láda nedávno oslavil šedesátiny a další člen týmu byl Sekal (nový brankář fotbalové ON) mimo jiné spoluautor příručky „Sportovní aktivity penzistů a postižených dnou“. Náčelník sportovní frakce je odpovědný za výsledky sportovních aktivit ON a musím říci, že v poslední době (pokud odhlédnu od nedostatečné tréninkové přípravy ve všech oblastech) má jisté úspěchy. Připomenu vítězství ON na Miniturnajowce a pěkné umístění ON na letní Futbolowce. Další dobře hrající tým KAM HO CHCEŠ z Mělníka mohl teoreticky pomýšlet na metu nejvyšší. Obhájce titulu z minulého roku MUŽSKÁ KRÁSA (Mělník) sice přivezl na ukázku pohár, ale o tom současném mohl jen tiše snít.

Stánek pod vedením Czaska chrlil piwo, klobásky a další pochutiny a kolem oběda se podávalo kančí prasce. To už bylo třeba povolat do stánku manželku sztabnika Danka. Kuchařské družstvo specializované na kančí prasce (Dan, Vargoszbácsi) předvedlo skutečně kvalitní práci s nožem a mačetou. Danek ale patří na sztab a doufáme, že Vargoszbácsi si rožnící umění osvojí natolik, že Danek bude vrácen na svůj původní doživotní post.

Rád bych tímto zhodnotil práci komisarownika akce. Ač často dezorientován setrvával v němém údivu, nelze říci, že by svým počinem nějak posunul akci směrem k chaosu a destrukci. A to je myslím také dost - více než se od něho čekalo. Wilhelm se však diváctvu po roce předvedl jako sportovec - nastoupil za hlavní tým ON! I zde nebylo očekávání velké, ale nikoho jeho tanec (Wilhelmowka) neurazil. Nemusí pršet - stačí když kape!

Závěr sportovního zápolení poznamenala nepěkná a krvavá historka. Picín, pobočník přechodného sztabnika chtěl vyhlásit postupující ze skupin. V ten moment přiskočil Danek Kutinski s mačetou a pravil: „Jak můžeš něco oficiálně hlásit když nejsi člen ON?!“. Picína tento útok tak vyvedl z míry, že upustil megafon - sonické dělo. Tím bylo ohroženo řízení turnaje, jelikož byl pravděpodobně poškozen mikrofon. A to je velká ztráta pro poklad klubowy!

Po předání bohatých cen, byl naražen i třetí sud (bez ohledu na můj nesouhlas) a ten se i na následné after party dopil. Noční Sandra byla svědkem pěkného posezení. Úplný společný závěr byl na Hamburku, kde exceloval Bruno a Lajba – přátelé z dětství. Jejich kroky jsem pak doprovázel až do hořkého konce. Bruno požil tak důkladně, že tiše bručel a lezl po trávě. Pro celkovou neschopnost byl ve spolupráci s Lajbou doveden do svého příbytku kde přepadl přes plot. Co bylo dál nevím, anžto jsme prchli. Předpokládám, že slavnostní nedělní oběd se konal bez účasti Bruna…

Jsem naplněn optimismem. ON překonala krizový stav a prokázala, že i bez direktivního vedení stále funguje. Už se těším na Karnevalowku.
Berry přechodný sztabnik akce

PS1: Tento příspěvek měl psát Lajba, ale když jsem si prohlédl jeho nulovou publikační práci (co tam s PhDr. Fišerem v Ateliéru tvůrčího psaní dělají???), usoudil jsem, že je ještě čas na jeho vyjádření… Vlastně byl ještě další adept – Vargoszbácsi, ale ten se chytře skryl za přípravu kančího prasete a tím pádem za totální odříznutí od celkového dění.
PS1: Fotograf Danek Kutinski dodá výsledky své práce večer, takže prosím o trpělivost. Nepustí ze svého tvůrčího ateliéru nějaký nedodělek – v tomto ohledu je následovníkem Otty von Przeliczkego, který upravoval fotky z akce (Petanqowky) dva měsíce.


Rezignaczka

Napsáno: 6. 9. 07
Ještě na predsedownickém stolci
Původně jsem rezignaci na funkci predsedownika nechtěl zde v tomto virtuálním prostoru rozebírat, ale… Vzhledem k několika dotazům (a dohadům) zde uveřejňuji své vyjádření k této situaci. Části členstva jsem to oznámil osobně, ale nikolivek tak všem příznivcům ON.

Dovolím si zhodnotit roky na tomto postu (anžto když se člověk nepochválí sám, nikdo to za něj neudělá). Z původně příležitostných turnájků v Libovici se pod mou taktovkou vytvořila regulérní organisace, která vyprodukovala za tři roky slušný počet sportovně-kulturních akcí. Spokojenost účastníků si lze ověřit nejen na těchto stránkách.

Na druhé straně je třeba si přiznat, že aby toho bylo dosaženo, musel jsem utužit vnitřní organisaci (dle zásad knihy od A. Negra: Otázky organisační práce) a potlačit zálibu v improvizaci. To mi přineslo nemálo kritiků z řad ON. To je jedna příčina mé rezignaczky. Druhou je únava. Kromě ukončené role predsedownika jsem členem CWP (Centra Webové Práce - nyní je další posilou v tomto útvaru Vargoszbacsi), správcem pokladu klubowego, vedoucím sekce propagandy, zástupcem náčelníka Sportovní frakce a při posledních akcích i závozníkem. Jak každý soudný člověk uzná, tolik funkcí je vražedných i pro megalomana, kterým, ale určitě nejsem (fakt!).

Přiznávám otevřeně, že mám o osud organisace strach. Myslím, že po tom čeho bylo dosaženo a kdy víme co umíme (a co ne) by byla škoda navrátit se jen k jednomu ročníku fotbalového turnaje v Libovici. Osobně si myslím, že je třeba zvolit nového predsedownika, který všechny aktivity zastřeší (tím netvrdím, že to je samospásné). Ale spoléhat se jen na model komisarownik akce + sztab je myslím krátkozraké. I když je to lepsí než nic. Spoléhám na starou gardu ON a v omezené míře na nováčky. Myslím, že čeká na každého z členstva více práce - právě díky mé rezignaci. ON buď prokáže, že může existovat bez osoby, která věnuje org. práci značný díl svého volného času nebo zanikne. Což by z hlediska věčnosti samozřejmě nebyla žádná tragédie…
Berry, bývalý predsedownik Obrony Narodowe


Ze zasedání sztabu krizowego

Jak už titulek článku napovídá, činitelé Obrony dospěli k přesvědčení, že organizace se momentálně nachází v krizi a je třeba tuto situaci řešit. Samotný sztab se téměř neuskutečnil, po zrušení trenirowky byl zrušen i následný sztab. Pouze aktivita szatbnika Dańka Kutinskiego zachránila situaci a sztab se nakonec sešel ve slušném počtu. Zúčastnili se odstupující predsedownik Berry, Jerzy Czaskowski, sztabnik Kutinski s rodinou, Wilhelm von Melnik a předseda ON Szeged Pál Vargoszbacsi. Na programu byl nástin reorganizace organizačních struktur a akce v poslední čtvrtině roku. Co se týče organizačních otázek, předseda Berry poznamenal z lítostí, že některým členům ON vyhovuje stav, kdy se nic neděje a kdy lidé nejsou nuceni do aktivity. Vyzdvihl úlohu komisarowniků jednotlivých akcí, i v souvislosti se svým odstoupením z funkce. Také se jednalo o příštím predsedownikowi. Několikrát oslovený Jerzy Czaskowski na přímou otázku: "Czy pan chce być następnym predsedownikem?" ani jednou neodpověděl.

Přes zklamání z nezájmu členů Obrony o futbolowe trenirowky dohodl s konečnou platností Sztab, že se uskuteční už dříve avizovaný miniturnaj za účasti Kujoonů, Krteczka (pokud se dají dohromady), Totálního nasazení a pořádající Obrony. "Minifutbolowka"se uskuteční 15.9. mezi 14. a 17. hodinou na umělém povrchu vedle haly Bios.

Další plánovanou akcí je druhý ročník Nohejbalowky. Ta se uskuteční první říjnovou sobotu na zrekonstruovaném hřišti na Sandře (pro starší 40 let na Pragovce). Komisařem akce byl za zásluhy jmenován Wilhelm, takže se můžeme těšit na zajímavý a dobrodružný průběh. Podmínky přihlášení a detaily organizace budou včas sděleny.

Taktéž u poslední letošní aktivity ON se teprve o podrobnostech rozhodne. Každopádně jí bude opět jako loni na ukončení sezony Karnewalowka, opět počítáme s restaurací Zimní stadion jako místem konání, a to v sobotu 15.12. Komisařem akce byl jmenován Jerzy Czaskowski, kterému připadla nelehká úloha připravit kvalitní program a přitom nedopustit finanční propad, ke kterému došlo na Mejdlowce poslední červnový den. Výhled do příštího roku naznačuje další změny v organizaci ON. Už asi vůbec nikdo nestojí o fotbalový turnaj za účasti dvaceti týmů, jak se to stalo loni v zimě. O přesné podobě této akce se budou vést intenzivní jednání.

Na závěr poznamenejme, že Obrona narodowa pracuje dál, neskládá zbraně, bo by tím urazila polského boha války a Janusz Pilkiewicz by se obrátil v hrobě.

Mirosław Turkawka, sztabni szykowatel


Lajba v Gladiatorowce potvrdil

Jak už titulek napovídá Lajba Lajbovicz Lajbenko potvrdil svou pověst vynikajícího sportsmena a dokázal, že si svou funkci náčelníka sportovní frakce zaslouží… Ale nepředbíhejme. Předskokany zápasu Kuba × Lajba byl Berry a Otto von Przeliczky. Otto měl natrénováno což se o Berrym říci nedalo. První set byl těsný, ale bylo znát, že Berry nemůže na útoky Otty najít protilék a tak Otto slavil úspěch. Do druhého setu šel Berry citelně podlomen. Ale v bojovném utkání kdy ztratil dva body trefením Przeliczkego jako již tradičně do zadnice, dokázal zvítězit! Pln sebedůvěry a vida, že pán z Přelíce již lapá po dechu (je to již starší, ale stále šaramantní pán) zvítětil v posledním setu 10:6. Byl to vyrovnaný a pro nečetné diváctvo dramatický zápas. Bery × Otto 2:1.

Před hlavním šlágrem dne poklekl Lajba u příručního oltáříku a za celebrování Lady von Lajba se tiše pomodlil. Kuba již tušil, že to bude tvrdý soupeř a Berry, který Kubu nasadil a celou akci spískal si nervozně pobrukoval hymnu rumunských horských myslivců: "Antelecu a Iliescu v horském sedle". A obavy byly na místě. V prvním setu Lajba zápasil s neuvěřitelně rychlým a fyzicky dobře připraveným Kubou, ale Lajbova pověstná technika zvítězila. Druhý set byl podobný. V třetím setu Lajba plně ovládl kolbiště a Berry začal věřit, že nemá dobrý rok. Kuba × Lajba 0:3. Lajba převzal od Berryho a Kuby celkem 1000 kron a ihned si telefonicky objednal ovar do své nové magaledničky "Hohenstauf".

Komorní akce se vydařila, byť část účastníků byla s výsledkem a svým výkonem nespokojena. Ale tak to ve světě amatérského sportu chodí.

Fotoidy od Lady von Lajba jsou poznamenány špatnou světelnou situací a celkovou rozechvělostí, vždyť její vyvolený zápasil o jejich přežití do výplaty! F1 F2 F3 F4 F5 F6

Antonienz Niegerz, osobní poskok bývalého předsedownika Berryho


Gladiatorowka

Využíváme okurkové sezóny a přinášíme vám Gladiatorowku. Pozadí této zajímavé akcičky je hluboko zasuto v čase. Jak jistě víte Lajba, Berry, Otto von Przeliczky a částečně Burian začali holdovat sqwosovce. Po několika zápasech bylo jasné, že náčelník sportovní frakce Lajba Lajbowicz Lajbenko není jen talentovaný mladý křesťanský spisovatel, ale také zručný sqwosista. Inu není divu, Lajba v mládí hrával tenis a to tak intesivně, že zanedbával ministrování u ThDr. Anciasze Opaska. Často byl peskován ba i trestán, ale druhý den už byl spatřen na antuce. A jeho tenisové znalosti se ve sqwosovce velice hodí! Prostě své spoluhráče převálcoval. Ve střízlivém stavu je L. L. Lajbenko skromný hoch, ale... Jendnoho dne po několika piwech se nechal slyšet: „S kým já mám hrát? Tady není s kým hrát. Já si s váma vůbec nezahraju...“. Berryho toto prohlášení tak rozladilo, že sehnal pro Lajbu soupeře. Hraje se v sobotu 11. 8. 07 od 13.00na staďáku. Předskokani budou pravděpodobně Berry a Otto von Przeliczsky. Souboj mezi Lajbou a Kubou se hraje o tisíc kron.

VI. ročník Futbolowky plný překvapení triumfem mužstev z Ústí

S chabou podporou irské spřátelené organizace (předseda Fíla řečený Coinneach právě věnoval své usilí draftování ukrajinských řek), ale s o to větší vůli poprat se s provozními i organizačními problémy vedl zanícený predsedownik Berry svou družinu do horkého sobotního dne. Cílem bylo vyhnout se chaotické situaci na Sztabu, udržet nasazené tempo tunaje od začátku až do konce a nemít žádné technické problémy. O kvalitní amatérský fotbal se musela pokusit mužstva. Bylo jich tentokrát čtrnáct a už jejich složení dávalo tušit dramatické boje a slibovalo zvýšení úrovně hry. Oproti minulým ročníkům se představilo poprvé mužstvo Hotýlku (ale chyběl Hamburk, jehož hráči se v žlutých dresech Hotýlku představili ve slušném počtu) a už třetí tým z města Ústí nad Labem, pravidelný vítěz ústeckých turnájků, Bič boží. Naopak překvapivě chyběla Końská falanga, která zřejmě doplatila na slabou morálku velení organizace, své udělal zřejmě i neuspokojivý stav pivnice U Koně, domovského stanu Falangy. Hráči od Koně se objevili v týmu Totální nasazení "B" (víceméně štamgastský stůl z Klubu Čechie, bez samotných členů slavné slánské kapely), také mezi Kujoony i v "B" týmu Obrony.

Turnaj byl vyvrcholením letní sezony pro většinu mužstev, která představila řadu posil. Neváhala posílit ani ta mužstva, jež až donedávna vyzdvihovala amatérismus v jeho nejryzejší podobě. Ten fakt rozhodně zvýšil dramatičnost bojů základních skupin a například mužstva Krteczek nebo Kujooni dokázala zamíchat pořadími ve skupině a řádně potrápit favority skupin. Kujooni vyprovodily Snaff s nulou, Krteczek odsoudil Teplické vodní družstvo k neučásti v semifinále. Týmu Údfs, který dlouhodobě postrádá kvalitní hráče jako jsou Ivosz Mikszowski, Jerzy Hančić nebo Davy Dvorzak výrazně pomohl navrátilec Kuba Chavelka, jeden ze strůjců jejich úspěchu. Totální nasazení jako "B" tým předvedlo až na dva hráče úplně jiné mužstvo než v přáteláku proti Obroně před několika týdny! Posily jako Ondra Tichý nebo Balú Trnka jen potvrdily nárůst hráčské kvality svého týmu i celého turnaje. Sama Obrona vyhradila "A" tým posilám z Piechoty rachotowe za zachování kostry týmu z jarních přípravných zápasů a turnajů. Chyběl Michal Burian Protiva (problémy s kolenem), ale zúčastnil se Martin Hrabánek, jeden z nejkvalitnějších hráčů českých trávníků posledních dvaceti let, Honza Holub, dávný Hrabánkův spoluhráč a snad nejobětavější hráč sobotního dne a z Anglie na dovolenou v Čechách natěšený talent českého futsalu Kuba Beránek, míčový kouzelník a stále rostoucí špílmachr týmu. Spolu s Berrym (střídal spolu s Brunem za oba týmy Obrony) a Czaskem si dvojice Holub, Hrabánek připomněla počátky jejich hráčských kariér v mužstvech AC Kogi a Zelenovi tvrdí hoši. V druhé fázi turnaje ještě Obrona "A" využila brankářských kvalit dlouhodobého konzula Obrony narodowe v moravské metropoli Fedaczka, nejvytíženějšího hráče na turnaji (pomáhal ještě v bráně 7 statečným a za Obronu "B" dokonce střílel branky). Obronu "B" tvořila skupina zkušených hráčů v čele se stále pohyblivějším Habánem a Čecholetňanem Picínem a dalších členů a přátel Obrony. Poctivě přistoupili k turnaji někteří členové Hot dogu a Údfs, kteří se objevili ve Slaném už v pátek večer, aby byli čerství na těžký turnaj.

Nástup proběhl pragmaticky. Danek Kutinski měl předvést irský válečný tanec, ale nepředvedl, za což byl predsedownikem psychicky deptán po celý průběh turnaje. Zpoždění jsme zaznamenali při příchodu Sztabnika akce Wilhelma von Melnik. Naštěstí díky svým meditativním schopnostem uvedl Wilhelm celý prostor Sztabu do nečasového prostředí a zamezil časovým skluzům a problémům s rozpisem zápasů. Jediné, co nemohl zvládnout za pomoci magických praktik, byl žalostně malý počet magnetů na magnetické tabuli. Tři listy s tabulkami skupin musel tento magnet udržet v čerstvém větru, který uchránil účastníky turnaje od několika kolapsů.

Skupiny se hrály tři. Ve skupině A mělo hrát původně šest týmů, po neúčasti Hamburku (sloučení s Hotýlkem) a týmu Staszka Kufierka, kterému nedorazili spoluhráči, měla náhle čtyřčlenná skupina jasné favority v mužstvech Snaffu a Leváků z Povltaví. Zde se odehrálo jedno z největších dramat i překvapení Futbolowky. Dvanáct členů Snaffu se přijelo představit v nových dresech, ale zapomněli s sebou vzít týmového psychologa. Příběh nápadně připomínající selhání Obrony na Zimním szturmu skončil pro Snaff tragicky: tři prohry bez vstřeleného gólu. Naopak Leváci splnili svou úlohu beze zbytku a mířili pod přísným pohledem svého kapitána Rosti k triumfům stejně jako na lednovém halovém turnaji. Druhé místo pak vyneslo k postupu Hot dog.

Skupinou smrti se tak stala skupina B, kde roli obětního beránka vydaného na pospas čtyřem dravcům mělo hrát rezervní mužstvo Obrony. Ač legendy ON i mladší a přespolní posily bojovaly jak lvi, obětními beránky se staly. O postup ze skupiny se vedly líté a vyrovnané boje, svou převahu už naznačil černý kůň turnaje, Bič boží. Spolu s ním postoupily Ústecké sbory. Na těžkou skupinu doplatilo zejména velmi dobře hrajících 7 statečných. Vyrovnané souboje se hrály i ve skupině C. Dlouho bylo na vážkách, na koho zbude černý petr třetího místa, do pořadí se překvapivě snažil zasáhnout Krteczek, věkově nejmladší tým akce, ale prohra s Los Promilos je přibrzdila. Tým Obrony se sehrával, zjistilo se, že se šesti hráčů jen dva jsou ochotni hrát v obraně, a tak i přes výpomoc Berryho a Bruna byla dvojice Holub - Czasko přetížená. Tým táhl Martin Hrabánek, ve třetím zápase se konečně chytil Kuba, střelecky se tentokrát nedařilo Lajbovi. Vítek odvedl své, ale jeho nejlepší zápasy určitě ještě přijdou. Slabinou je stále post brankáře. Fanda ze Szegedu přes několik dobrých zákroků pouštěl laciné góly a navíc se přiznal, že při hře myslí. Do druhé fáze i pro svalové zranění kmenového hráče Szegedu povolal Sztab krizowy konzula Fedaczka, aby pomohl týmu udržet naději na finále. Predsedownik Berry stihl při svém působení podél postranní čáry znervózňovat hráče obou týmů Obrony. Ze druhého místa postoupilo Totální nasazení "B", kvalitně složený tým z všestranných zkušených hráčů. Do programu obou tříčlenných semifinálových skupin zasáhly výrazně dva propojené faktory: stále rostoucí teplota pod nehasnoucím sluncem a únava z náročných zápasů ve skupinách.

V první skupině bojovaly o finále týmy Hot dogu, Biče božího a Totálního nasazení. Už jasné ambice ukázal Bič boží a postoupil z prvního místa. Po nervy drásajících zápasech, kde mohl rozhodovat jediný vstřelený gól, byli nakonec šťastnější hráči Hot dogu, neunávně povzbuzováni managerem Bažim, irským maskotem Blonďákem a dalšími přáteli, přítelkyněmi, dětmi, jinými rodinnými příslušníky a psy.

V druhé skupině nejprve v napjatém zápase porazili Leváci Obronu, která pak pro nohy tížící únavu dotáhla nadějně rozehraný zápas s Údfs pouze ke konečné remíze. Po dalším velkém překvapení turnaje byl pak tým ze severočeského Brooklynu šťastnější Habešanů z Povltaví, když je porazil 2:0 a postoupil do finále. O třetí místo už unavené týmy nechtěly hrát, nakonec se zopakoval modus použitý na Zimním szturmu - o třetím místu rozhodly pokutové kopy. V nich se uvedl kvalitní střelou k levé tyči pravou polobotkou pankáč Játro a gólman Sedly pořádnou dávkou štěstí, když jedna penalta se odrazila od břevna, další vyrazil na tyč on sám. Hot dog porazil Leváky z Povltaví 2:1 a rozhodl o tom, že ze Slaného do Ústí poputují ceny pro všechna tři nejlepší mužstva. Finále mezi Bičem božím a Údfs, stejně jako celou jednu semifinálovou skupinu odřídil demokrat mezi sudími Lukáš Holoubek a doplnil tak účast ústeckých ve finále na stoprocentní. Bič boží potvrdil své fotbalové kvality, odhalil fyzické rezervy a unaveným hráčům Sborů dával po celou dobu finálového souboje najevo svou převahu. Po vítězství 3:1 se mohli hráči Biče radovat z už pro ně rutinní činnosti, dekorace vítězů.

Po závěrečném ceremoniálu se nadšení Ústečané rozloučili s organizátory turnaje a letní VI. Fotbalowka mohla být prohlášena za uzavřenou. Stručně a jasně dodejme, že zároveň za úspěšnou, proběhnuvší bez organizačních a technických problémů, s kvalitní předvedenou fair play hrou všech zúčastněných.
Jacek Czaskowski, pozorovatel sztabních procesů


Filmowka v oslabení

Filmový klub Slaný a Obrona Narodowa uspořádaly 29. a 30.6. menší filmový festival Filmowka – víkend polského filmu.

Pro návštěvníky bylo připraveno pět snímků reprezentujících to nejlepší z polského filmu, festivalové centrum s bohatou nabídkou občerstvení a polských specialit, výstava činnosti ON a dokonce i hostesky s programy.

Slavnostního zahájení se ujal predsedownik ON Marcin Barankowski a jeho věrný lektor polski Jacek Czaskowski se postaral o bezchybný překlad. Také oba zástupci FKS sdělili několik poznámek k zahájení a organisaci Filmowky.

V 19:30 zahajoval snímek Amatér Krzysztofa Kieslowského. I přes bezchybnou organisační práci a masivní propagaci dorazila jen hrstka věrných diváků. Tušili jsme, že nad sobotním programem se stahují mračna.

Kupodivu v sobotu ráno bylo krásně jasno a vzhledem k tomu, že sobotní projekce začínala již v 10:00, dorazilo na první film Szulkinovy trilogie přibližně stejně diváků jako v pátek na Amatéra. Bohužel počet diváků setrvával po celou sobotu silně pod průměrem běžných projekcí FKS.

Festival zakončoval Březový háj Andrzeje Wajdy. V šest hodin odpoledne jsme smutně zabalili festivalové centrum, rozdělili si zbytky neprodaného občerstvení a vydali se na plovárnu, kde za chvíli začínala Mejdlowka jako hudební afterparty filmového festivalu.

Cestou jsme rozebírali objektivní příčiny viditelného neúspěchu Filmowky, bylo to snad špatné načasování, či koncert Totálního nasazení na náměstí v pátek večer, anebo snad celkový nezájem o filmy z bývalé východní Evropy? Má vůbec cenu vynakládat tolik úsilí, dovézt ty nejlepší snímky našich sousedů, vařit tolik Bigose? Zeptejte se sami sebe!
Danek Kutinski, poradce ON v oboru umění a finance


Mejdlowka 2007 – první vlaštovka nebo labutí píseň kultury ON?

Krkolomný vývoj a mnohé organizační změny provázely vznik Mejdlowky i přes krátkou dobu, která uplynula od prvotní myšlenky uspořádání letní kulturní akce k uskutečnění samotné Mejdlowky. Dovolte mi poodhalit zákulisní informace. Wilhelmovo osvícení během jednoho Sztabu v restauraci U Rybiček provázely jako vždy rozzářené oči velikosti pivních tácků. Uspořádat letní obdobu Karnewalowky a pojmout ji tentokrát jako letní plážovou merendu na letní slunovrat někde u vody i s muzikou! Nápad vynikající. Co se všechno během těch několika měsíců či spíše týdnů změnilo: na slunovratový víkend jsme byli pozváni na fotbalový turnaj do Ústí, žádná vodní plocha v okolí Slaného neposkytla vhodný prostor, následně problémy s kapelami a termínová kolize s nápadem našeho dalšího člena Dana Kutiny na uspořádání Víkendu polského filmu. Takže to dopadlo, jak to dopadlo. V rámci víkendu polského filmu měla proběhnout Mejdlowka jako afterpárty, což se vlastně nakonec podařilo.

Obroně nelze upřít jeden primát. Objevila pro Slaný úžasný prostor ke konání zábav a koncertů - plovárnu. Prostředí maloměstské plovárny s poměrně příjemně zeleným okolím doplněné o kulisu nedaleké železniční trati spolu s právě vrcholícím úplňkem dodalo celé zábavě až nadskutečnou atmosféru. A pokud si plovárnu i nadále udrží v pronájmu Vilda Nobilis, který podle posledních zpráv celou akci hodnotí více než kladně, máme tu před sebou možnosti, se kterými se ještě dá pracovat.

Před reportážním vylíčením průběhu Mejdlowky dovolte mi položit zásadní otázku. Jak je možné, že se v patnáctitisícovém městě nenajde ani sto lidí, kteří se jdou pobavit na živou muziku? Stáda líných dobytků kafrají po hospodách a stěžují si, že se ve Slaném nic neděje. Ti nejztracenější úplně rezignovali a doma s lahváčem v ruce sledují nekonečné reklamní bloky mozek vysávajících televizních společností. Ale i mezi těmi kulturnějšími jedinci se našla jen část těch, kteří na plovárnu poslední červnovou sobotu našli cestu. Za to jim patří dík a zároveň byli odměněni podařeným mejdanem, o kterém si teď něco napíšeme.

Celkový pohled na plovárnu připravenou přijmout kapely i diváky byl velice příjemný. Ti, kteří měli hrát, i ti, kteří to měli všechno nazvučit, dorazili včas. Pivo se točilo a stoly se zaplňovaly návštěvníky. Jen predsedownik Berry vypadal, že potřebuje zesílenou dávku antidepresiv. Jako terapii zvolil fotografování. Díky tomu si všichni udělají obrázek, jak mohlo i jim být v sobotu na plovárně příjemně. Po stručném zahájení se po několika letech předvedl ve Slaném Jiří Konvrzek i se svým bandem. Jako vždy nezklamal nápaditou hudbou a chytrými vtipnými texty. Samozřejmě úděl jeho skupiny byl vystoupit první a doprovázet tak opozdilce na jejich cestě od brány ke kiosku a pomalu rozehřívat již přítomné. Večer se příjemně rozjížděl. Po vystoupení skupiny konVRZek na sebe poprvé upozornil divadelní režisér Ivánek; v převtělení za básníka Rafala Nowakowského krátce recitoval verše jako poctu právě dohravší skupině. Přestávkový program vyplnila reprodukovaná hudba, v níž se daly dobře rozeznat verše "hřeje tě tvá líná kůže". Jak trefně se vztahující k většině slánských obyvatel!

Potom se na vystoupení připravila skupina Sajkedelik šraml band a činitelé Sztabu ON vyhlásili ve spolupráci s šéfem kapely Karlem Babuljakem výsledky losování vstupenek. Tři šťastlivci si odnesli díla režisérů Kieślowského a Polańského na DVD jako připomínku právě končící Filmowky - víkendu polského filmu. A pak začal ten pravý mejdan. Sajkedelik šraml band se představil ve výborné formě a letité hity, ať už originálně hrané skupinou Babalet nebo třeba Cream, rozhýbaly velkou část publika a držely ji aktivní po dlouhé minuty. Pískový povrch parketu umožňoval nevšední taneční kreace a opojení násobené měsícem vycházejícím jako velký lampion osvětlující náš mejdan dosahovalo extatických podob. Tančilo se, povídalo se, pilo se, dokonce se hrál i volejbal a asi se nespletu, když napíšu, že všem bylo velice příjemně. Hodiny příjemně plynuly a i Sajkedelik šraml band pomalu končil své na dvě části dělené vystoupení. V posledních fázích se velkého prostoru dostalo režiséru Ivánkovi, který po opakovaných recitacích v přestávkách předvedl pohybové vystoupení v expresivním stylu, při čemž mu zdárně sekundoval náčelník sportovní frakce Lajba Lajbovič. Vše je dokumentováno pilnými fotografy Berrym a Ukřikem. Hřejivé světlo plamene táboráku ještě přitáhlo ty, kterým se nechtělo mejdan jen tak ukončit, a Mejdlowka 2007 se pomalu nořila do sobotní noci. Kdo přišel, má se ještě po několika dnech o čem bavit, kdo nepřišel, může se chytit za nos.
Jacek Czaskowski, člen Sztabu organizacznego ON


Fotky z polského víkendu

Přinášíme zatím jen fotografie z akcí Filmowka a Mejdlowka. Na příspěvky čekáme od odpovědných redaktorů. Zatím snad jen telegraficky. Organisace ON byla téměř bez chyb, vše klapalo jak mělo. Obě akce byly dimenzovány na mnohem větší návštěvnost, která se však nedostavila… V případě Mejdlowky utrpěl Poklad klubowy zdrcující porážku. Můžeme jen doufat, že grupy exzekuczne nerozdrtí i další složky ON.
Berry

Polský víkend

Obrona narodowa si tentokráte nabrala pořádný kus práce. Zda nakonec půjde o úspěch či neúspěch rozhodnou návštěvníci FILMOWKY a MEJDLOWKY.

Na Filmowku je možno přijít již v 18.00 a vychutnat pěkné prostředí parčíku, navštívit stánek s občerstvením (kromě piwa a vína připravujeme i dvě polské speciality) a propagačními materiály Obrony a FKS. Kolem 19.00 bude slavnostní zahájení. V sobotu filmový maratón pokračuje.

V sobotu večer může diváctvo navštívit plovárnu kde bude provozovat své umění Jiří Konvrzek a Sajkdelik šraml bend. Více o této akci zde.

Pevně věřime, že nám bude počasí nakloněno a v ostré konkurenci jiných akcí na nás diváctvo nezanevře. Pro ON je to první větší vstup na tený led kulturní práce.
Berry, predsedownik ON


Kujooni budou

Napsáno: 22. 06. 07
Včera jsem se ve večerních hodinách vracel z jednání ohledně Filmowky a byl jsem naplněn chmurami. Avšak nedaleko mé chýše jsem spatřil místní kulturní veličinu Josefa Protivu. Srdce mé zaplesalo radostí v předtuše dobrých zpráv. Ano přátelé amatérského fotbalu, Kujooni, stálice našich fotbalových dostaveníček nastoupí na Fotbalowce! Jejich bojový duch zůstal neotřesen navzdory neúčasti jejich kapitána Josefa...
Berry, komisař pro Fotbalowku VI.

Filmowka – nový projekt ON

Napsáno: 12. 06. 07
Jak jistě pravidelný čtenář naší virtuální nástěnky ví, pořádáme ve spolupráci s Filmovým Klubem Slaný festival polského filmu, který se zove „FILMOWKA“. V místním kině bude 29. 6. 07 – 30. 6. 07 promítáno pět polských filmů. Zvláště v pátek žádáme naše členstvo o hojnou účast (ostatní diváctvo ponoukejte k návštěvě).
Všechny podstatné informace naleznete na film.obrona.net. Případně oslovte s dotazy Dana Kutinu.

Počasí a francouzská vášeň nenechaly na Slavoji nikoho chladným

Tohle nikdo nemohl tušit. Aleš H. (čti ejč) si naprojektoval turnaj petanque Obrony narodowe přímo dle svého gusta. Nejenže si spokojeně při nástupu přečetl projev, všem trpělivě vysvětlil pravidla, užíval si vydařeného dne, ale celý turnaj nakonec také s Marií jako tým Hraboši vyhráli.

Na sobotu meteorologové předpovídali 31 stupňů. Ranní rozbřesk a vymydlená obloha dávala tušit, že se tentokrát příliš mýlit nebudou. Už kolem půl deváté ráno bylo na slánském Slavoji rušno. Dvě dráhy jen netrpělivě čekaly, až je zprzní první hráči této tradiční francouzské hry. A právě tímto turnajem vzdala Obrona narodowa hold sladké Francii a naší sesterské organizaci L´action France ON Lyonnais.

Na hřišti se nás sešlo přes padesát. Z toho 42 se aktivně zapojilo do hry. Přes mírné zmatky, které zpočátku způsobil Básník Ticho tím, že si na turnaj neočekávaně přivedl jiného partnera a Fíla tak mohl zakusit pocitů vyděděnce, jsme hru zahájili, jako obvykle, pouze s půlhodinovým zpožděním. Hudebního doprovodu při již tradiční zahajovačce členů Obrony narodowe se zhostila vycházející hvězda francouzského undergroundu Jean-Paul Accordéon.

Tentokrát jsme akci pojali velmi volně, což nám mělo připomenout osvěžující vánky francouzského jižního pobřeží. Za pípou se čile oháněl Czasko a neúnavně točil belgické pivo Stella Artois. Přitom jsme pečlivě dbali na to, aby pivo stočené do našich sudů měli na svědomí jen frankojazyční zaměstnanci světoznámého pivovaru. Vůbec bufet byl nyní velmi bohatý na různé sýry, saláty, vína a podobně, což přispělo k uvolněné atmosféře, jako když přijdete na svou pravidelnou partičku petanque po sobotní návštěvě místního kostela. Tuto atmosféru také podkreslovala pečlivě vybraná hudba francouzské provenience a výstava obalů sýrů spáchaná svědomitými Lajbou a Ladou.

Byl to první ročník, takže by nikoho nemělo překvapit, že až během turnaje jsme vychytávali různé mouchy. Tak jsme například hned po prvních odehraných zápasech zjistili, že se budeme muset protivit oficiálním pravidlům a zkrátili jsme délku trvání jednotlivých zápasů na polovinu. Ani to ovšem nestačilo a jury nezbývalonic jiného, než předčasně ukončit hru ve dvou základních skupinách. Podle střízlivých odhadů by se totiž jinak turnaj protáhl do půlnoci. To se ovšem neblaze dotklo našeho týmu s Pettrushou - Balai de Bouleau – protože právě v ten moment jsme se dostávali do správného turnajového varu. Určitě nebudu daleko od pravdy, když prohlásím, že pokud by nedošlo k tomuto nezbytnému kroku, postup ze skupiny by nás neminul. Takhle jsme museli hledět na záda soupeřů, ale podotýkám, že jen kvůli nepříznivému skóre. Ale nechme nářků.

Turnajový komisař Aleš H. (tady bych si dovolil upozornit, kdo vlastně turnaj vyhrál) si pečlivě pohlídal, aby nedocházelo k přestupkům proti námi stanoveným regulím. Takže, abych to shrnul – zlato si odnesli Hraboši, druzí skončili Brufen, tedy Bruno s Fílou, a třetí Královský Šukot Slaný, pod čímž si nelze představit nikoho jiného než Hukota se Šotkem. Se čtvrtým místem se museli spokojit Sirotci – Jitka s Rosťou.

Závěrem bych jen dodal, že ten, kdo nepřišel, rozhodně prohloupil. Petanqueowka Obrony narodowe bude mít nepravidelný charakter, což znamená, že příští rok se s největší pravděpodobností neuskuteční. Předpokládáme však, že si pentaque v budoucnosti v turnajové podobě určitě ještě zahrajeme.

Wilhelm, adhérent de Obrona narodowa


Sztab pomáhá

Napsáno: 16. 5. 07
Lajba, náčelník sportovní frakce převzal z rukou marszalka Sztabu Czaska a pověřence pro vědecko-technickou revoluci Berryho cenný dar. Klávesnici. Tato moderní pomůcka každého začínajícího literáta totiž chyběla v domácnosti náčelníka Lajby. Lajba studuje v Ateliéru tvůrčího psaní a jeho odborný lektor PhDr. Zbyněk Fišer mu často vyčítal, že nenosí domácí úkoly v elektronické podobě. Když se to Sztab (Sekcija Skryta) doslechl, neváhal ani minutu. Berry oslovil místního vetešníka a zakoupil pěkný model tlačítkovnice. Malá vada na kráse - klávesnice je opatřena archaickým pětikolíkem, což Lajba vyřešil zapojením klávesnice do prastarého magnetofonu „páskáče“. Možná tak budeme oblaženi uměleckým dílem na poli hudby, nikolivek tak literatury.
Berry, pověřenec pro vědecko-technickou revoluci

Petanqowka

Petanque
Napsáno: 9. 5. 07
První konkrétní výsledek četby „Otázek organisační práce“ od Antona Negra v podobě nové akce. Aleš H. celý duben před spaním pilně pročítal tuto bibli org. pracovníků. Na základě nově získaných znalostí si dodal odvahy a stvořil novou akci ON. PETANQOWKU. Stává se tak komisařem pro tuto akci.

Petanqowce bude věnována samostatná stránka, takže jen telegraficky: 9. 6. 07, od 10:00, Slavoj, turnaj dvojic v petanque. Kdo přijde ten hraje, nicméně uvítáme registrace.
Berry


Sítě…

Náš klub plánuje zakoupení sítí a zajímavý náhled (související se střeleckým uměním našeho fotbalové mužstva) má náš Sztabnik Dan:
„Já bych se přimlouval hlavně pro sítě za brány. Síť v bráně má sloužit k zachycení míče, proto aby nemusel být zdlouhavě hledán a loudavě přinášen, vzhledem k tomu že v uvedeném prostoru končí jen minimum střel a zbytek míří buď vedle nebo vysoko nad je ze statistického hlediska mnohem výhodnější zakoupit síť kamkoliv jinam, jenom né do brány. Děkuji“.

Branky připraveny

Branky vzor 07
Napsáno: 6. 5. 07
Trojice natěračů, Berry, Lajba a Burian opatřila nové brány posledním nátěrem „prudké červené“ a dalších dnech budou provedeny poslední barevná úpravy směřující k našim klubovým barvám. Zatím nejsou sítě, ale pátráme. Kdyby někdo věděl o výhodném odkupu ať dá vědět.

Branky odolaly několika nájezdům spěračských tlup (soudě podle částečně poškozeného zámku) a nadále budou v bezpečí firmy Veolia, která se zatím uvolila, že je možno je v jejich prostorách skladovat. Tímto děkujeme.

Dnes možno otestovat na trenirowce od 14.00. Počasí je ideální, ale chápu, že pro některé slečinky je trocha jarního deště překážkou.
Berry


Velký Chural hostil predsedownika

Napsáno: 4. 5. 07
Berry na lučišnických slavnostech
Predsedownik ON byl hostem a zaroveň soutěžícím na lučišnických slavnostech Velkého Churalu mongolského klubu Monggol uls Ulaanbaatar (pěkné 15. místo z 20). Nešlo zdaleka jen o ukrácení dlouhé chvíle.

Byla dojednána spolupráce při organizaci letního fotbalového turnaje ON. Termín byl stanoven na konec července či začátek srpna. Velký zájem je v původně lučišnickém Mongolsku o fotbal a mongolská strana požádala o vyslání specialistů ON. Bohužel náš klub si něco takového stále ješte nemůže dovolit. O podrobnostech letního fotbalového turnaje bude intenzivně jednat Sztab ON.

Sztabni tisková kancelář ON


Branky, trenirowky a tak

Napsáno: 26. 4. 07
Účastníci našich nedělních fotbálků ví, že ON si zrobila vlastní branky. Ještě nás čeká kolorovací proces, ale funkční jsou už od minulého týdne (první křtící branku dal Lajba). Džalí dodal materiál, Lajba a Berry organizoval, pan Vodička řečený Rum vařil, Aleš a pan Náprstek točil volantem. Až budou branky kompletní přineseme fotoidy. V této souvislosti: kdo má tento pátek (27. 4. 07) v 15.00 čas pomáhat s prvním nátěrem branek ať přijde na Slavoj.

Stále pokračují trenirowky v ping-pongu. St a Pá vždy v 19.00 na plovárně. Stačí mi dát vědet mailem.

Každou neděli kopeme do míče na Slavoji od 14.00. Nemusíte se hlásit, kdo přijde ten hraje. Ale mail poslat můžete, ať vím kolik bude lidí.

Berry


Vhled do budoucnosti

Máme za sebou dvě větší akce a lze předpokládat, že obec pospolitou ještě něčím v tomto roce oblažíme. Takže co nás čeká a pravděpodobně nemine: Do konce roku (možná i déle) budeme spolupracovat s Filmovým Klubem Slaný. Stále se konají trenirowky ve stolním tenise. Menší část našich členů holduje i sqwosowce(!). Koncem dubna zahájíme na Slavoji i pravidelné nedělní fotbálky s vlastními bránami (zatím bez branek již v neděli 15. 4. 07). Pravděpodobně se rýsuje i několik přáteláků a několik účastí na turnajích (Praha, Studeněves, Ústí...). Zda je to málo nebo moc nechám na posouzení ctěnému obecenstvu.

V nedávné době se sešel Sztab a v jako již tradičně rozbouřené atmosféře projednal výše zmíněné plánované akce. Kromě toho známý provokatér a význačný člen Czasko navrhl bez přípravy volbu nového predsedownika (v zájmu spravedlnosti je třeba říci, že současný predsedownik Berry volá po změně, ale...) a navrhl Lajbu. Jak je možné, že zmocněnec pro systémové otázky nezná jednací řád, obzvláště pak následující paragrafy?


§ 5. Kdo volí predsedownika. Všelidová valná hromada všeho členstva (minimlně 70%).
§ 6. Předpoklady pro predsedownika. Zlato na epoletách.

Jak má prosté členstvo důvěřovat v jasnozřivost Sztabu, když ani klíčový člen Czasko nepostupuje dle práva a spravedlnosti? § 5 nenechává toto důležité rozhodnutí na Sztabu a tak prospívá pověstné demokracii v ON. § 6 má jedinou větu. Kde jsou další podmínky? Organisační schopnosti? Výprava do Krakowa a další? Netřeba. Zlato na epoletách jasně dokazuje, že tento člen intenzivně pracoval pro blaho ON a může býti zvolen.

Nicméně pokud odhlédneme od paragrafů, Lajba Lajbowicz Lajbenko je opravdu vhodným kandidátem a zárukou pro zdárné pokračování ON. Jeho čas určitě nadejde, jelikož jeho kariéra v našem sdružení jest raketová. Je čas, nechť náš náčelník sportovní frakce poctivě studuje spisky (např. Otázky organisační práce od Antona Negra), zlepší svou publikační práci (která je na bodu mrazu), nadále se aktivně účastní práce Sztabu a maršálská hůl v torně ho nemůže minout.

Berry, zmocněnec Sztabu pro plánování


Az izzadságtól lecsurogtung, verröl szerencse!

V slunné dopoledne poslední březnovou sobotu zaplnila se tělocvična zvoleněvské základní školy milovníky branných akcí Obrony narodowe a stolního tenisu. Charakteristický zvuk plastových míčku nesl se kolébkou zvoleněvské zdatnosti až do čtvrté hodiny odpolední. Lítých bojů se zúčastnilo více hráčů než loni, méně však, než se jich předem přihlásilo. Někteří nepřijeli z osobních důvodů, jiným to zakázala maminka. Stateční Ústečané z týmu Reggae Orthodox se vyrovnali s nemocí svého týmového velitele Uragána Andrew a jako vždy dorazili těsně před zahájením s pomuchlanými tvářemi a kruhy pod očima. Nezklamali, jejich nejlepší hráč Imeer dokonce postoupil až do osmifinále. Se zpožděním dorazil Kozel, který pak musel dohánět zápasové manko a vyprávění svých dlouhých historek omezit na krátkou startku.

Stoly připraveny, bufet připraven, Vargoszbácsi v uniformě, Obrona nastoupena - může se začít. Maďarský projev szegédského předsedy vzbudil uznání za stručnost a výstižnost. Netrpěliví hráči mají lesklé oči a ruka nervózně svírá rukojeť pálky.

Dvě skupiny po sedmi, dvě po osmi hráčích, vidina konce pro téměř polovinu hráčů. Jasní favorité nenechali nikoho na pochybách, ti, kteří bojovali o postup ze skupin, potili krev a podléhali srdečním záchvatům. Některé zápasy už ve skupinách nabídly stolní tenis kvalitní úrovně, jiné zase nevšední pojetí této hry. Přes intenzivní trénink nepostoupil ze skupiny predsedownik Berry a stálo ho to zřejmě předčasnou šeď na skráních. Z dalších zasloužilých členů Obrony si oproti loňsku výrazně pohoršil Wilhelm, u nějž je to však důsledek celkově upadajícího tělesného stavu s minimálním sportovním vyžitím ve volném čase. Na druhou stranu se opět povedl přestupový hit a do řad Obrony narodowe se zařadil vynikající sportsman Bruno, jeden z favoritů Pingpongowky. Tento tichý muž, žijící asketickým životním stylem, je s Obronou spojen dlouholetými vztahy a je jen přirozené, že vstoupil do jejích řad.

V osmifinále se potvrdila vysoká úroveň letošního turnaje a favorité nezadržitelně mířili ke svému cíli. Tuto fázi turnaje nepřežil předseda Obrony narodowe Szeged, po vyřazení jen tiše klel: "Az ember halandó!", ani nejstarší účastník Pingpongowky, Číňan, který překonával fyzickou únavu po noční směně, ani otec nejvýše postavené ženy v turnaji, Lady von Lajba, Rum, který neudolal v atraktivním souboji pana Kořalku, jinak pozdějšího vítěze Ottu Przeliczskiego. Čtvrtfinále bylo konečnou stanicí pro loňské medailisty Picína, Vencu Fritsche, místního pingpongového kouzelníka, i pro Vaanju, díky volnému vstupu a útěku maminčině zákazu účasti šťastně zářícího a blaženě říhajícího, asi nejspokojenějšího hráče na turnaji.

Pro poslední čtyři hráče se vyklidila tělocvična až na jeden stůl a již ze hry vypadlí účastníci turnaje i organizátoři s nelíčeným zájmem sledovali fantastické výměny soubojů Otty Przeliczskiego, Michala Buriana Protivy, Lajby Lajbovicze a Bruna Maxima, jejich ledové nervy, s jakými zvládali zkrotit smrtící údery svých soupeřů. Ostatní se krmili gulášem, popíjeli poslední lahvová pivka a bavili se vynikající hrou v podání semifinalistů. Pingpongowka pomalu mířila ke svému vyvrcholení, šťastný vítěz Otto Przeliczsky převzal pohár, stejně i další medailisté své ceny, Pál Vargoszbácsi rozdal poslední čabajky a začal se chystat na cestu do rodné puszty. Pingpongowka proběhla bez jediného mráčku na sluncem rozzářené obloze nad zvoleněvským údolíčkem.
Czasko, pověřenec pro otázky rituální přípravy

Pingpongowku opanovala Panská jednota

Únava byla tak velká, že někteří usínali za pochodu
Vyšší level, hladší průběh a předvídatelnější výsledek. Těmito slovy by se dal zhodnotit letošní již druhý ročník Pingpongowky Obrony narodowe, která, jak se zdá, získala své pevné zázemí ve zvoleněvské základní škole. Přestože řada příznivců tohoto importoveného a už dlouhá léta zdomácnělého sportu doufala v zázrak, žádné překvapení se vlastně nekonalo. Na bitevní pole vtrhla Panská jednota Przelicz a její vojvoda Otto Przeliczki s přehledem kontroloval situaci na všech frontách. Alláh buď požehnán za zapomnětlivost. Ještě večer před turnajem totiž Berry u Koně přišel s nápadem zřídit sázkovou kancelář v domnění, že by mohla být přínosem pro klubovou pokladnu. Pokud bychom na tento záměr nezapomněli, mohla by naše kancelář, a tím i náš poklad klubowy, dopadnout stejně jako Turci před Vídní v roce 1683, kdy byli poraženi polským králem Janem III. Sobieskim.

Turnaj se oproti loňsku hrál také v uvolněnější atmosféře. Favoriti věděli, že jsou favority, zbytek se je mohl pokoušet pouze potrápit. Rosťa takto například ve čtvrtfinále šponoval Lajbu, ten svou pozici ale nakonec uhájil. Já osobně jsem se do žádného trápení ani nepouštěl, o čemž svědčí můj sestup z loňského 13. na letošní 28. místo. Tímto vzkazuji Lídě: „Díky, že jsi přijela. Mohl jsem dopadnout o něco hůř a klepnout čelem o zem.“

Lze rovněž vypozorovat, že pingpongowka slouží i jakýsi barometr na talenty, kteří nakonec spočinou v náručí Obrony narodowe. Po loňském triumfu byl vzápětí do našich řad kooptován Lajba. Letos těsně před samotným turnajem se stal členem Obrony Bruno. Tato investice se nadmíru vyplatila, neboť ten při své premiéře skončil na druhém místě. Jeho pouť za titulem ve finále ukončil Otto Przeliczki, který nebyl ani schopen dotlačit triko bez potisku, aby mu Berry vytvořit důstojný dres Panské jednoty Przelicz. Berry přitom na tvorbě jeho erbu strávil nesčetné hodiny.

Také organizace se obešla bez vážných klopýtnutí. Kromě šťastného zapomnění na sázkovou kancelář mohu s lehkým srdcem podotknout, že až na drobné výjimky dopadla dobře jak logistika, tak samotná organizace turnaje. Snad tou jedinou výjimkou byl sztabnik Dan, který se chtěl ráno vypravit na legendární vlakový spoj Admirál Miklós Horthy de Nagybánya, ale zjistil, že je uzamčen třemi zámky ve svém domě a nemůže najít klíče. Obrona nemohla riskovat krach sztabních prací, proto na jeho vysvobození vyslala lehkou jízdu s klíči jeho manželky Radky. Přepadová akce dopadla nadmíru dobře a Dan se mohl ujmout svých povinností.

V tomto bodě si můžeme zaspekulovat, jakým směrem se bude pingpongowka v dalších letech ubírat. Už letošní rocznik získal internacionálnější charakter. Kromě zástupců ze severočeských hvozdů byl na turnaji přítomen i Číňan. Lze předpokládat, že tento trend se ještě prohloubí. Rovněž se na turnaji vyprofilovala silná skupina asi sedmi osmi hráčů, které může překvapit jen nová krew nebo usilovnější trénink ostatních. To ovšem ukáže až ročník příští, na kterém všechny rádi přivítáme.

Wilhelm,
člen sztabu, sekcyja logisticzna.

Poznámka redakce k fotografii: únava byla tak velká, že někteří usínali za pochodu-


Sztab vylosoval skupiny pro Pingpongowku

Plagos
Napsáno: 23. 03. 07
Do pozdních nočních hodin rokoval Sztab ON. Výsledkem je rozlosování pro Pingpongowku. Včera došlo k vypadnutí dvou hráčů ze soupisky a já osobně se obávám o účast dalších hráčů. Apeluji na ostatní, aby když už se přihlásí skutečně dorazili!

Rozlosování proběhlo nasazením superborců (Lajba, Otto, Picín, Venca F., Vaanja, Aleš H., Vargosbaczi, Bruno) po dvojicích do čtyř skupin. Ostatní se dolosovalo podle všech regulí a řádů. Garantem losování byla Lada von Lajba. Takže maximum je 40 hráčů, kde přihlášených je 37.
Berry


Sportovní frakce: Polojasno

Napsáno: 22. 02. 07
Jak jistě každý příznivec kolektivního (amatérského) sportu ví, zimní fotbálky předčasně skončily. Stalo se tak díky malé účasti členů ON. Sportovní frakce se však nevzdává a připravuje se na zahájení letních fotbálků. Do léta je však daleko a jak udržovat bojovou zdatnost? Berry s Lajbou holdují sqwosowce, ale ta je jednak nákladná a jednak svým charakterem spadá spíše do individuálního sportu.

Ve spolupráci s Ottou Przelicským (Panská jednota Przelicz) se nám podařilo zajistit večerní trenirovky v pingpongowce na plovárně. Otto, Berry, Lajba a Lada von Lajba vstoupili do místního klubu jako přidružení členové (jako častý návštěvník se dále hlásí Fíla, který smutně nese přechodné ukončení sportovních aktivit ON). Takže kdo se chce připravit na turnaj v Pingpongowce a má nepatrný bakšiš, ať dá vědět a může holdovat dvě hodiny týdně tomuto sportu v profesionálním prostředí.

Sportovní frakce dělá co může, ale bez zájmu prostých členů mnoho nedokáže. Každý (i manažer Zeměplochy) má dvě hodiny týdně na sportovní aktivity. Kdo ne, bude potřebovat za pár let levitační suspenzor pro svůj přesun v prostoru (tak jako Otto Przelicsky, který se však této hrozbě postavil čelem).

Berry
Zástupce náčelníka Sportovní frakce ON


Fotbalový slovník doznal vylepšení

Napsáno: 30. 1. 07
Centrum Webové Práce (CWP) opustilo vlastní databázový systém Zaznamownik v. 1.0 a nasadilo osvědčnou databázi MySQL. První nasazenou aplikací je polsko-český fotbalový slovník, který udžuje Czasko. Další sekcí, který přejde na nový systém budou aktuality. To ušetří drahocený strojový čas pro hlavní činnost CWP - vědu výzkum. Zároveň se web otevře více redaktorům, kteří již nebudou čekat až CWP uvolní své kapacity.
Berry

Pokus o reparát

Napsáno: 18. 1. 07
Obrona se pokusí opravit nepěkný výsledek ze Zimního šturmu a to v sobotu 20. 1. 07 v Ústí na turnaji v sálovce kde se mimo jiné setká s ÚDFS a HOT DOG. Předběžná sestava: Czasko, Lajba, Berry, Fanda, Michal P., Fíla. Hraje se 4+1 takže budeme hrát téměř bez rezerv :-( Nicméně bojový duch nás určitě navštíví v sobotu ráno.

FOTBALOVÉ FIASKO z pohledu KUJOONŮ

Napsáno: 10. 1. 07
Bojovali až do hořkého konce…
Nastavené zrcadlo, kruté vystřízlivění, rána mokrým hadrem přes obličej. Už se mi nechce lovit z paměti další otřepaná klišé, která by pravdivě popsala naše fotbalové sobotní fiasko. A vůbec - už se mi ani nechce psát ten report tak objektivně, jako vždycky, kurva fix.

Poslední. Někdo musí bejt poslední.. Tak sme byli my. Dokonce i Krteczci něco ukopali a i ty holky skončily vejš. Co taky jinýho, když jsme 4 zápasy ze 4 prohráli a dali dohromady jenom 3 góly. Zase se ty trefy všechny dobře pamatujou. Tak sem si myslel, že bych moh aspoň ty gólový situace přesně a podrobně popsat. Ale neudělám to, dost na tom, že to budu mít vod těch kanonýrů na talíři celej rok. Že voni jo a já zas nic. A to sehnal Péťa na poslední chvíli špičkovýho gólmana. Co ten v tý bráně vyváděl a co všecko chytil. Nebejt tam von, tak jsme první dva mače pukli dvojciferně. Nakonec si chudák eště pořídil výron. Asi nám nejdřív v obroně (kujoonske) chyběl Pepino. Když konečně dorazil, tak to aspoň začal brousit vod podlahy. Ale nejvíc ze všeho nám chyběla střelba. Ale jak stihnout vystřelit, když to všechno kolem lítá tak rychle. Fakt zvláštní, že pod názvama týmů, který většinou připomínaj partu hospodskejch kořalů, se skrejvaj normální fotbalisti.

Obrona (Narodowa) vybouchla podobně jako my, ale aspoň je může těšit, že organizačně to bylo bezchybný. A ten nástup - to byla FP (fakt prča). Taky sme dostali ty cédečka, třeba to vod skupiny DAMICI nebo muzikál Tři mušketýři. A píšťalku, na kerou nikdo z nás nemusel pískat. A byl dobrej guláš. I pivo a polivka. Tak asi příště přídem zas. I když skoro by to chtělo ňáko rozdělit a udělat někdy turnaj vopravdu jenom pro nás, pro kopyta. Aby byl čas zastavit si balón, udělat pár kroků, rozhlídnout se, vypálit a .

Ing. Mozart
www.kujooni.cz

MONSTRAKCE NAKONEC POŘADATELSKÝM ÚSPĚCHEM

Napsáno: 9. 1. 07
Za účasti dvacet týmů se uskutečnil druhý ročník zimního turnaje ve futsale, pořádaném Obronou narodowou tentokrát pod názvem Zímnij šturm. Šturm to byl hlavně na nervy pořadatelů, protože už několik dní před turnajem bylo jasné, že nebude hrát méně než právě dvacet týmů. Přáli jsme slo žádné větší problémy. Poučeni z minulých turnajů, sestavili jsme hrací systém, který i přes určité zpoždění bez problémů pracoval. Nepotvrdily se také obavy z neúčasti nezávislých rozhodčích. Tady ale patří dík všem 169 hráčům a hráčkám za předvedenou čistou a nezáludnou hru, přestože všichni víme, jak vyhecované některé zápasy mohou být.

Nejvíce protestů, tichých i hlasitých, bylo slyšet proti úrovni některých týmů. Je pravda, že některá mužstva předváděla fotbálek na velice slušné úrovni, ale jako člověk, který už přes deset let sleduje futsal, musím zchladit horké hlavy. Ano, spousta hráčů z Leváků, FK Brunny, Snaffu nebo Plzeňské pospolitosti předváděla futsal velice kvalitní úrovně, ale do profesionálních výkonů první nebo druhé české futsalové ligy to má přeci jen daleko.

Samozřejmě, že i mezi těmi nejlepšími byli hráči vzbuzující sympatie, ale nestranný divák stejně více přeje týmům, které pozitivním přístupem, uvolněným chováním a nadšením pro dobrou zábavu vyvažují určité fotbalové nedostatky. Tak můžeme poděkovat za účast třeba Ferneťákům z Liberce, domácímu Krteczku nebo reggae výběru Hot Dog z Ústí nad Labem, ale třeba i Ústeckým dobrovolným fotbalovým sborům, jejichž třetí místo je určitě největším sportovním překvapením Zimního šturmu. Hot Dog spolu s Totálním nasazením jako jediní představili divákům nefalšované pankáče.

Co se ale sympatií týče, žádný celek složený z mužů, chlapů a kluků neměl šanci proti dívčímu týmu Buchet. Skvělé zpestření jinak prestižních klání, potěcha pro oko i duši a hlavně veliká zábava a legrace. Buchty vzbuzovaly nadšení u všech přítomných a jen čtyřem vyvoleným týmům bylo umožněno si proti nim i zahrát. Děkujeme Buchty! MIlujeme vás!

V okamžiku, kdy byli spokojeni i šéfové bufetu Rosťa a Aleš, kdy se na Sztabu výborně zapracovala dvojice Dan Kutina - Honney Bunny, kdy v sedm hodin večer po dvanácti hodinách nervového i fyzického vypětí odcházeli z haly hlavní pořadatelé i mužstva po záverečných bojích, zdálo by se být všechno v pořádku. Malý stín nám ale padá na vystoupení samotné pořádající Obrony narodowe. Neshody v mužstvu a krize při druhém zápase vedou k zamyšlení, pravděpodobně i složeným funkcím, možná i narychlo svolaným polním soudům... Zímnij šturm se vydařil! Zástupce Obrony narodowe Skt. Petěrburg Lajba Lajbovič právě v těchto chvílích vysedá z rychlíku na Něvském vokzále a kupuje si moróženoje a vódku. Jedna akce skončila, můžeme se těšit na další. Ať se nám všem daří!

Czasko, pověřenec ON pro systémové otázky

Vzestup a pád

Napsáno: 7. 1. 07
Obrona narodowa se kvalitně vypořádala s organizací Novoroční sálovky, ale fotbalově krutě pohořela. Klíčový byl druhý zápas s Ora et Labora, kdy nastal totální chaos v týmu, který částečně zapříčinil Fíla, Karel B. se Štěpánem dokonce odešli...

V situaci, kdy bylo jasné, že je třeba nasadit to nejlepší se měli někteří fotbalově slabší zachovat jako Berry, který dobrovolně nehrál. Je nás moc, příště budeme muset postavit dvě mužstva, jinak si nikdo nezahraje.

Nezachránila nás ani posila z Piechoty rachotowe Jirka, ba ani Kuba, který příjel na chvíli z Englandu.

Účast: Lajba, Fanda, Michal P., Franc, Vítek, Berry, Czasko, Jirka B, Kuba, Karel B., Štěpán, Fíla, Karl von Dittrichstein (nehrál), Rosťa (DANC), Aleš (DANC), Dan (DANC), Jitka (DANC), Hany Bany (DANC).


U Slanýho je Zimák, a ten byl plný kostí

Napsáno: 19. 12. 06
Myslím, že nebudu příliš daleko od pravdy, když napíšu, že jsme si udělali dobře. A zasloužili jsme si to. Po roce naplněným několika sportovními akcemi, kdy někteří z nás museli ze svých zemdlelých těl vyždímnout i tu poslední kapku energie, kterou jsme si schovávali na svou poslední pouť do hospody, se na obzoru objevila Karnevalowka. Tedy akce, jejímž primárním cílem nebylo oslnit kolemstojící fyzickou dokonalostí, ale spíše poukázat na to, kam až nás pustí naše mentální poruchy. V této souvislosti musím podotknout, že se lidé pěkně vybarvili.

Vyhlášením Karnevalowky se Obrona narodowa vydala do téměř neznámého vesmíru. Jak se termín blížil, někteří z nás stále častěji upadali do depresí, protože to, co vypadalo jako velmi jednoduchá záležitost, se najednou ukázalo jako téměř nepřekonatelný problém. V jednu chvíli jsme třeba začali proklínat národ zvukařů. Pět postupně oslovených a uvažovaných nám sdělilo, že právě 16. 12. zvučí jinou akci. A to do zahájení naší merendy chyběly jen dva týdny. Nelze sice na to spoléhat, ale má dojem, že nad námi bdí nějaká vyšší moc. Ta nám za mixážní pult seslala ministra zvuku Vinohradského divadla Petra. Prsty v tom ovšem mají Lajba s Ladou. Podobně to bylo i s Hrobníkovou lopatou. Asi čtyři dny před vystoupením mi volal kapelník Kamil s tím, že jejich účast je silně ohrožena, protože basáka skolila nějaká nemoc, leží doma a cpe se antibiotiky. Ještě dva dny před jejich show nebylo jasné, jestli vůbec přijedou. A zase, medikamenty zabraly a lopata zahrála. V tomto případě v tom prsty Lajba s Ladou neměli.

Jak to na podobných mítincích bývá, každý se sice ptá od kolika se akce koná, ale naprostá většina z nich už předem ví, že to nemůže z jakéhokoliv důvodu stihnout. Takže jsme to odstartovali asi o tři čtvrtě hodiny později, než jsme předpokládali. V tu chvíli se ovšem rozezvučeli Laibach se svou B-Mashinou, následně se na pódiu objevil Berry se svým brilantním proslovem a mikrofonu se pak ujal neméně nápaditý Czasko, který celý večer moderoval. Sál hospody na Zimáku se k naší spokojenosti zaplnil roztodivnými a obskurními postavami napříč všeho myslitelného. Namátkou: párek černochů a cikánů, gejša, Marfuša, Socha svobmi napříč všeho myslitelného. Namátkou: párek černochů a cikánů, gejša, Marfuša, Socha svobody, indická lady, mexický hejsek, bílá paní, stříbrňák, tlupa ošuntělých upírů, čarodějnice, Karkulka, military boys, a to jsem pěknou řádku psychopatických výjevů neuvedl, protože na to jednoduše není místo. Nezodpovědní flákači si alespoň museli u vstupu pořídit škrabošku, aby veselé společnosti nedělali ostudu.

Koncertní část zahájila ve Slaném dobře známá kapela Krteczek. Po ní nastoupila již výše zmíněná kladenská Hrobníkova lopata. V průběhu večera čekala na štědré finanční dárce tombola, která se povětšinou skládala z cen, které přesně korespondovaly s tím, co se právě na sále odehrávalo. Kromě chlastu bylo možné vyhrát foťák, samovar, Reportáž psanou na oprátce s „autentickým“ podpisem Julia Fučíka nebo edici Růžové knihovny, ale i batoh či starodávné singly interpretů československé populární hudby. Vrcholem večera, kromě neutuchající zábavy, bylo vyhlašování nejlepších masek, kterého se srdnatě ujal Picín a jeho parta porotců – Jitka a Ticho. Jejich bystrý úsudek vyzvedl na piedestal nehynoucí slávy sovětského kosmonauta Tita v podání Šáfy, páreček černochů, který skrýval Klápu s Hankou, a na úplný vrchol šaška Fílu, který si celou dobu nebezpečně hrál s motorovou pilou. Tak to by bylo. Všichni, co jsme v sobotu přišli na Zimák, jsme ostatním ukázali, co v nás je i naše nejniternější přání a tužby. Pro jasnější představu ale doporučuji shlédnout fotogalerii, kterou Berry pohotově vyvěsil už v neděli. Věřím, že se akce líbila a že se v dohledné době potkáme na něčem podobném.

Wilhelm


Dan odstřižen od finančních informací

Jako predsedownik uvaluji informační embargo na Dana. Činovníci pracující s fin. informacemi nechť tohoto člena neinformují o fin. transakcích a dalších operacích kde jsou ve hře bankovky. Dan tomuto oboru nerozumí a vytváří chiméry, které následně komplikují hlavní cíl - nebýt v červených číslech :-)
Berry

Za exoty na turnaj příchozích – nohejbal

Kompletní výprava bez Berryho, který fotil a France, který byl divák.
Datum: 10. 12. 06
Ráno nezačalo dobře... po krátkých telefonátech jsem pochopil, že jádro týmu: Lajba a Michal P. jsou značně na plech a Michal je dokonce ve Zlonicich a neví jak se dostane do Slaného. Oba nakropenci nakonec dorazili (Michal P. statečně taxislužbou), ale krátký pohleded na ostatní účastníky nám nemohl dávat moc nadějí. Není to jako na našich akcích, kde je to z 80 % amatér. Zde to byli lidé okolo nohejbalu se točící. Potud moje chyba.

Už při registraci našeho názvu byl u pořadatelů znatelný údiv a ten jim neměl zmizet z tváří až do konce našeho účinkování.

Naštěstí přišel Czasko a tak se poměr střízlivých v týmu ustálil na 2:2 (Vítek, Czasko × Lajba Michal). V prvním zápase hrál nejlépe Michal P., Lajba byl slabší, Vítek je šikovnej, ale malej a Czasko jak sám řekl, nohejbal nehraje. Osobně si myslím, že střízlivý Lajba, Protiva, podporováni Alešem H., či Rosťou (a při nalosování do slabší skupiny) mohli se ctí obstát. To se ale nestalo. Druhý zápas byl ve znamení již kompletně zmazaného Michala P., který tentokrát hrál vyloženě špatně a dokonce hlasitě nadával na Lajbu. Tak tudy ne.

Vítek a Czasko odešli domů a já za tohoto stavu třetí zápas ohlasil pořadatelům jako kontumační. Nicméně Lajba a Michal CHTĚLI pokračovat dál. Nechal jsem je jejich rauši a odkráčel k domovu.

Příště si účast na cizích turnajích 10× promyslím, než se začnu angažovat :-) Navíc jak jsem zjistil, došlo k závěrečnému extempore, které snad ani nebudu rozmazávat. Důstojná reprezentace ON to od části týmu rozhodně nebyla...
Berry


Turnaj příchozích – nohejbal

Datum: 5. 12. 06
Obrona (nevíme zda jen jeden tým nebo dva), bude hrát na turnaji příchozích, který pořádá Sokol Slaný. Hraje kdo přijde (nemusí být nutně z Obrony :-). Gulasz a piwo bude. Za ON bude asi hrát: Lajba, Vítek, Michal P.
Sokolovna u Střelny, od 8.30 je nutné se registrovat. Více na nohejbalslany.sweb.cz

Zimní trenirowky se daří aneb Obrona si spravila chuť

Datum: 3. 12. 06
Již v pořadí čtvrtý úspěšný trenink proběhl ve škole u stadionu. A dnes dokonce s rekorní účastí - 16 hráčů! Bylo možno na Fílovu radu postavit tři mužstva - Obrona, Fílova dobrovolnická kumpanie a Krteczek. Mužstva se střídala po pěti minutách a lze říci, že nejlépe vyšla z klání Obrona (Fanda, Berry, Karel, Vítel, Lajba a Jirka B.). Jaký to balzám po minulém týdnu, kdy nás deklasoval SNAF a ÚDFS.

Fanda byl opět v brance a potvrdil, že bude jako pojistka pokud nebude Franc ve formě. Za ON byli: Franc, Fanda, Berry, Karel, Štěpán, Fíla, Jirka B., Lajba. Chyběl Michal Protiva, anžto si spletl čas :-) Berry

PS: Z Englandu se navrátil Czasko!


Odstávka

Datum: 29. 11. 06
Od neděle do úterý neběžel na některých místech web. Stalo se tak proto, že jsem poslal peníze za doménu sice za pět minut 12, ale co to bylo platné, když internetbanking právě prováděl údržbu serveru. A tak se stalo, že někdo obronu.net spatřil a někdo ne (jde o záznamy o doméně v registru WHOIS, které se generují nějaký čas). Všem, kterým se náše centrála nenačetla se omlouvám.
Berry

Konec ambasády

Jak asi členové ON tuší, Czasko náš ambasador v Englandu se koncem roku navrátí domů. V Englandu svědomitě plnil úkoly pověřence pro styk se zahraničím, ale na Sztabu bude platnější. Spolu s jeho odchodem z Manchesteru dojde i ke zrušení našeho zastupitelství.

Je pravděpodobné, že nás bude Czasko reprezentovat na II. roczniku zimní futbolowky. Teoreticky...


Noční upgrade

18. 09. 06
Hlavní stanice Cetrály Webowé Práce Pokud by laskavý čtenář šel jedné letní noci kolem naší Centrály Webového Práce (CWP), zajisté by se podivil, že lampa ještě svítila celou vlahou noc až do kokrhání kohoutů a opilců (jen krvavé koleno chybělo). Práce na virtuálním ponku neustala ani následujícího dne. Co se vlastně dělo?

Jak si jistě již zmíněný čtenář povšiml, bylo v nedávné době prostřednictvím CWP provedeno několik zásadních úprav. Životnost webu (především pak jeho grafického vzhledu) se dnes počítá na 1-2 roky... (záleží na mnoha okolnostech). Zde spatřuji paralelu s životností tanku v době válečného konfliktu :-) Tvář našeho webu vydržela díky dobře nastaveným mechanismům až do dnešních dnů. Jinak je tomu s motorem a navigací. Zde bylo provedeno nejvíce práce.

Motor byl upraven tak, aby došlo k důslednějšímu oddělení obsahu od formy. Tato operace se nezdařila na 100 %, ale výsledek bude zatím sloužit dobře.

Množství různých stránek nás donutilo přistoupit k vertikální navigaci, která usnadňuje orientaci nejen čtenáře, ale i tvůrce. Dále byl proveden pořádek v souborech, které po mnoha akcích doznaly značného chaosu. Nyní je tedy o historii dobře postaráno. Povšimnete si toho hlavně v sekcí centrální fotogalerie.

Jako hlavní mechanik (a jediný) CWP jsem se mohl kolébat na vlnách chvály webu ještě několik měsíců, ale neučinil jsem tak. Nejlepší obranou jest preventivní útok. A postup našich virtuálních šiků bude dále pokračovat. Půjde hlavně o zpřístupnění Aktualit a Rozpraw širší redakční veřejnosti. To nese určitá rizika v podobě zmenšené kontroly nad tradičně vysokou úrovní obsahu. Ale já tyto rizika podstoupím. Bude to další akce, která tento web posune z úrovně one man show...

Zde bych rád poděkoval za pečlivou kontrolu webu Petru Vargovi. Ten, ač není členem ON prověřil funkčnost většiny prvků (a to i v různých prohlížečích). Jaký rozdíl mezi jeho přístupem a přístupem redakční rady, která prohlásila: "Asi dobrý...".

Berry
Centrála Webové Práce


Přátelák se SNAFem

8. 9. 06
Takže přátelák platí. Sejdeme se v neděli 10. 9. 06 u Ryb (je to pro všechny takový střed ať pak někdo nepodává stížnost), kolem 15.35, odjezd do Studeněvse jest v 15.45, auta budou předpokládám dvě a to: Lajba a Džalí. Hřiště je na první odbočce vlevo když pojedeme směrem od Slaného a po levé straně za barákem je hřiště... Dresy Bere Berry. Hrajeme asi 2 × 30 min, 4+1.

Nedělní fotbálek

1. 9. 06
Nebude, byl jsem na mikrodowče a nemám sílu něco organizovat. Navíc Lajba je pryč... Příští neděli bude asi přátelák na Slavoji se SNAFem, tak přátelé doražte prosím někdo :-)
Berry, člen Sztabu ON a predsedownik Glownego Sztabu ON Czechy :-)

Nohejbalowka

1. 9. 06
V minulém týdnu se sešel Sztab v tomto složení: Berry, Wilhelm, Rosťa a Dan. Dan s Rosťou přišli až kolem 22 hodiny a tak se končilo až ve tři ráno... Rosťa se konečně oficiálně ujal funkce Przechodneho predsedownika pro akci Nohejbalowka.

Termín bude ASI 30. 9. 06. Místo konání SANDRA, 2 kurty. Víc informací dodáme brzy...


Stín na triumf orlice padá z polabských strání aneb co je hlavní zpráva ze zasedání Sztabu

22. 8. 06
Czasko jako labužník a myslitel v EnglanduVýlet za kanál se prodlouží na dva až tři roky, to je dle předsedy Berryho hlavní zpráva z posledního zasedání Sztabu organizacznego Obrony narodowe. Je tomu tak ale doopravdy? Řekněme si rovnou, že není. Hlavní a důležité je soustředit se na zkvalitnění organizační práce při pořádání turnajowek. Právě v některých aspektech organizace skřípe a účastníci posledního turnaje to mohou dokázat, zatímco členové Sztabu jen těžko popřít.

Naplno se to projevilo při mém setkání s kapitány obou ústeckých mužstev, která se poslední turnajowky zúčastnila, tedy s Damianem, kapitánem Dobrovolných sborů, a Bažim, kapitánem Hot dogu. Hovořil jsem s nimi o jejich spokojenosti s průběhem turnaje i s pobytem ve Slaném. Zatímco pohodovou atmosféru během samotného turnaje si oba chválili, stejně jako pohostinnost a přátelské chování obyvatel Slaného při nočním zakončení turnaje v Kufru, s organizací turnaje i s činností Sztabu spokojeni být nemohli. Kriticky se vyjadřoval zejména Baži, jehož tým Hot dog má dlouholeté zkušenosti s účastí na turnajích Swiss cup, pořádanými neúnavným ústeckým sportsmanem Richardem Vlčkem. Co je tedy třeba zlepšit? Zejména není možné čekat až do zahajovací hodiny turnajowky, kolik že mužstev se dostaví a potom teprve sestavovat hrací systém turnaje. Mužstva nám svou účastí neudělují milost, přihláška musí být závazná i pod hrozbou finančního postihu (ovšemže těžko vymahatelného, řešní je třeba v zaplacení zápisného předem) a musí být už několik dní před turnajem jasné, kolik týmů se zúčastní. Tedy uzávěrka dejme tomu týden před termínem jako první jasný požadavek. Tím by měl odpadnout i chaos v hracím systému. Nelze se do nekonečna vymlouvat, že já jsem v Anglii. Ani pro mne nebylo jednoduché na zimním turnaji vytvořit systém pro snad až přespřílišný počet týmu přímo na místě ve Sztabu při zahájení turnaje. Tedy věc související s prvním požadavkem a dále ho rozvíjející. Mít předem jasnou představu o hracím systému, tomu podřídit počet přihlášených mužstev, udělat pevnou uzávěrku a být připraven ještě před nástupem mužstev vědět, kdo s kým v jaký čas.

Otázka další, ještě palčivější. Rozhodčí. To, co ještě prošlo na loňské letní turnajowce, tedy jeden domluvený amatérský rozhodčí se zkušenostmi z fotbalu, tehdy příjemný a pohodový Olda Šašek, doplněný dobrovolníky z řad organizátorů i členů hostujících týmů, už vůbec nefungovalo na zimní turnajowce, kam Olda Šašek dorazil ještě nevystřízliv z předchozí pařby, kde nebyl nikdo další, kdo by ho doplnil, a kde jsem já po celodenní práci na Sztabu musel odpískat semifinále i finále. Zde padá odpovědnost na hlavu činovníka Sztabu, v jehož kompetenci rozhodčí byli, i na hlavu celého Sztabu, který situaci předem podcenil. Přes moje varovné poznámky volající po větší zodpovědnosti v tomto směru, podcenil Sztab situaci opět na letošní letní turnajowce. Nelze turnaj za účasti tolika týmů řídit dobrovolníky. To byla chyba a také hlavní předmět nespokojenosti ústeckých fotbalových bossů. Jaké je řešení? Sztab organizaczny o tom musí intenzivně jednat, navrhuji přes Lejbu kontaktovat vlivného muže okresního futsalu Pavla Nepila a domluvit s ním účast zkušených rozhodčích futsalových soutěží. Náklady by se nemusely zvednout o nijak astronomickou částku a kvalitě turnaje i spokojenosti mužstev by to jen prospělo.

Ano, i o těchto problémech se alespoň v náznacích na posledním zasedání Sztabu organizacznego Obrony narodowe za mé účasti hovořilo, ale v předsedově poznámce o tomto zasedání se o tom neobjevila ani zmínka. Je třeba nepodléhat sebeiluzím, lítosti a marným nadějím, je třeba se soustředit na mravenčí práci. A věřím, že při veškeré koncentraci všech zodpovědných členů Obrony narodowe a organizačních schopnostech předsedy Berryho to nebude až takový problém.

Czasko, pověřenec ON pro styk se zahraničím


Podivný nedělní tlak

21. 8. 06
Na nedělní fotbálek přišel Habán, Berry, Vítek, Fanda, Franc a Šáfa. Dorost ON podporovaný Šáfou porazil Obronu vysoko 8:4 (věk na řízení bitvy ze Sztabu?). Nějaký divný den, nějak to nesedlo (navíc Slavia prohrála v Brně - divný tlak v ovzduší i ve vodě).

Šáfa už asi nikdy nedorazí, když spatřil mizernou účast... Začínat ve čtyřech je deprimující. Další fotbálek bude až 3. 09. 06. tak snad se docházka zlepší po dovolených (ale stále jsou odpolední šichty [konzumní kapitalismus na vrcholu křivky spotřeby potřebuje stále větší údržbu i o víkendech] choroby, hypermarkety, babičky, dědečkové a plíživá lenost, která pronásleduje členy ON snad již od narození). Tak nějak jsme s Vítkem propadli ohledně ON beznaději (což nic neznamená, to máme pravidelně).

Snad jediný pozitivní prvek lze spatřit v tom, že Franc Frances nám daroval houby a tak bylo o večeři postaráno (a to, že píšu tyto řádky znamená, že byly nezávadné) a já mu na oplátku daroval téměř plnou vodku (část první ceny ON - stejně, kde a kdy by ji ON asi vypila, že).


Nedělní fotbálky

17. 8. 06
20. 8. 06 se koná další fotbálek. Potlačte svou lenost a přijďte na Slavoj. Zatím potvrzují: Berry, Džalí, Wilhelm, Fanda (Franc, Jakub, Vítek?)

Sztab s Czaskem

11. 8. 06
Asi nikdo (ani sám Czasko) netušil, že se výlet za kanál prodlouží na dva až tři roky. To je hlavní zpráva, která zazněla na Sztabu. Je to velká rána pro ON, ale zbývající členové Sztabu podnikají kroky jak toto období překlenout.

Sztab se konal na Hambajzu ve složení: Czasko, Wilhelm, Berry, Lajba, Lada. Wilhelm přišel již nakropen, ale statečně debatoval i když několikrát prohlašoval, že jde domů. Bylo rozhodnuto o náboru dalších členů (Fíla, malej Franta). Strategie rozšiřování členstva je určitě správná, protože úbytek aktivních členů je značný.

Czasko naznačil, že po svém návratu zakoupí samochod pancerny červené barvy, kterému dáme naše výsostné znaky a konečně tak budeme mít důstojné přibližovadlo.

Po zavírací hodině se většina odebrala do rezidence Lajby a v poklidné vilové atmosféře dořešila většinu palčivých organizačně-sportovních otázek. Lajba dělá v ON hvězdnou kariéru - z pověřence pro sportovní otázky se stává členem Sztabu. Není daleko doba kdy se na jeho rameni objeví stříbro... Čeká nás Nohejbalowka a předání funkce przechodneho predsedownika do rukou Rosti. Napjatě očekáváme, kdy začne organizačně konat.

Doufáme, že Czasko vydělá potřebný obnos a co nejdříve se navrátí domů. Do té doby ať nás provází Sv. Ancijewicz!


Nedělní fotbálky na Slavoji

Vzhledem k chuti některých účastníků budeme od 13. 8. 06 opět kopat do míče každou neděli na Slavoji. Pokud nebude napsáno jinak, začátek od 18.00. Není určeno jen pro ON, přijít může každý z širokého okruhu našich známých.

Piwo s Czaskem

Do našeho městečka na skok přijel náš významný funkcionář Czasko. Kdo má chuť a čas nechť přijde v 19.00 na Hambajz. Zveme i příznivce ON.

Poděkování predsedownika

Berry po degradaci šíleným Vaanjou, nositelem řádu za nejvíce vypitého piwa :-) Vážení členové jednotek ON, DANC POLSKI a PIECHOTA RACHOTOWA! Jak víte spíše kritizuji než chválím. Nyní poruším toto pravidlo. Myslím, že se nám jubilejní V. rocznik skvěle povedl a stal se vrcholem sezóny. Předpokládám, že klení vás všech, kterým jsem posílal výhrůžné organizační maily a SMS je zapomenuto. Můj styl vedení je jak řekl Czasko poněkud nervní, stresuji lidi a nemám potřebné charisma. To vše je možná pravda, ale když se podíváte na roky 2005/2006 musíte uznat, že se udělalo několik skvělých akcí, byl rozšířen poklad klubowy, náš web žije a má slušnou formu i obsah (k dnešnímu dni je průměrně 28 návštěv za den). Ale hlavně roste věhlas ON. Myslím, že to nejcenější co máme je značka… Ale jak říká Wilhelm, nejdůležitější je radost z akcí. Pokud bude více stresu než pohody je to špatně. Proto je i opozice proti mému stylu vedení důležitá :-) Pokud jsou síly 50 na 50 je to dobře.

Trenirowky
Před turnajem jsme pořádali pět trenirowek a ty se příznivě projevily na kvalitě a připravenosti mužstva. Zde patří dík tvrdému jádru: Berry, Dan, Džalí, Lajba, Wilhelm, Franc a z PIECHOTY Ricardo. Myslím, že si na Slavoji v létě ještě párkrát zatrénujeme.

Danc Polski - Sztab
Chyběl Czasko a jeho znalosti, ale nebyl to žádný průšvih. Dobrou práci na Sztabu vykonal Wilhelm a Rosťa. Aleš Hrabánek vykonává v poslední době kvalitní zajišťovací operace - to je přesně ta nutná práce v poli… Točil volantem polopásu zdatně celý den a tvořil páteř logistické podpory. Děkuji i Janě, která se starala o odvoz odpadu a také s Marií o záznam historie ve formátu JPG. Aleš v závěru pomohl se zápisem v nouzovém Sztabu po průtrži mračen. Podívejte se na fotku Radky jak komanduje při slavnostním zahájení seřazení týmů. Profese učitelky (i armáda by si mohla oblíznout všech deset prstů) se nezapře. Díky.
Lajba vypomáhal na Sztabu s organizací rozhodčích, Džalí se projevil jako šikovný všeuměl a kromě jiného, opravoval hřiště. Má obdiv nás mužů za psacím stolem :-) Pochvalu si zaslouží i Czasko, který pomáhal i z dalekého Englandu prostřednictvím digimostů.

Danc Polski - stravovací sekce
Jitka s Evičkou vykonaly stejně kvalitní práci jako v zimě. Slavoj byl pro ně složitější, ale vše zvládly na jedničku: 400 piw vypito, 35 krkowiczek, 50 klobás, vegetariánský salát zmizel do poslední brambory, woda sodowa odbublala. Poděkování jim patří i za nákup slušivých uniforem POLSKA (vz. 06b). Jsou elegantnější a ženštější než strohé uniformy vz. 06a. Ještě musíme vyřešit jejich proplacení…
Doplňkový sortiment zajišťovala Lada.

Obrona Narodowa
Výsledek turnaje mluví za vše. Myslím, že náš tým nebyl fotbalově nejlepší a dost nám pomohlo rozlosování a trochu štěstíčka :-) Ale jedno je jisté - srdíčko bylo! Bojovalo se s plným nasazením.
Nový člen Lajba předvedl opět skvělý výkon, je opravu dobrou akvizicí. Vítek fotbalově roste a je mladou nadějí pro Obronu. Kromě toho, že dal goal, tak zabránil několika v naší síti. Poděkování patří Habánovi, který nám zajistil první místo. Krásná střela, která by slušela i naší první lize… Dan předvedl několik tanečních kreací, které zajistily milovníkům baletu skutečně umělecký zážitek. Překvapil Rosťa, který tvrdil, že na fotbal se může… a zůstane jen na Sztabu… Ale! Několikrát přeběhl hřiště! Sebe příliš chválit nemohu, i když jsem byl na trenirowkach v dobré formě, na turnaji se podepsala únava s ranní přípravou, piwa, nervozita a přesun k řvací službě. Džalí byl pilíř obrany a to hlavně díky trenirowkám.
Poměrně slušný výkon předvedl druhý brankář Franc. Doufám, že se nezlobí, že byl zařazen za Ricarda, ale určitě si zahrál víc než já či třeba Dan… Karel Bradáč a Fedák odešli dříve, ale jsem moc rád, že přišli, anžto s jejich docházkou to moc slavné není.

Piechota rachotowa
Důležitost této námezné sportovní složky se stala klíčovou pro výsledek V. roczniku! Jakub Berry je aktivní fotbalista (regule nám toto dovolují) a hráč s opravdovým talentem. Jeho nasazení a řízení hry přímo na ploše bylo neuvěřitelné. Inu můj synovec :-)
Poděkování si zaslouží i Ricardo (účastník I. Roczniku za INFOJOB). Jeho zásluhou tým měl jištěná záda a mohl provádět prudké jízdní útoky. Navíc svou tělesnou konstrukcí vylučuje případnou tvrdou hru soupeře.Škoda, že se stěhuje do Praglu, jinak by byl opravdovou posilou PR. Bruna, rádi uvidíme jak na trenirowkách tak v řadě PR.

Posádková hudba
Jako již tradičně externí posádkovou hudbu vedl jistou taktovkou sbormistr Pepa Protiva. Vaanja sekundoval v pochodovém rytmu na bicí. Pánové děkujeme převelice!

Sobě jsem příliš nepoděkoval, stačilo mi bouřlivé uvítání, když jsem přišel na Hamburk. Tady zmizela veškerá únava. Hádky zapomenuty… a… děkuji také sklářům z Nižboru (zajistil Petr Poduška, bývalý člen ON - dzenkujeme bardzo) za luxusní pohár pro vítěze.

Doufám, že nás čekají akce při kterých se pobavíme a bude na co vzpomínat!

Berry Predsedownik ON


Dokonalost jsme přenechali bohům

Wilhelm jako sztabmistr "Berry, jsem v hajzlu. Nemohu se hýbat,…"
"Hele, laskavě mi neříkej špatný zprávy, jo? Mám jich docela dost…"
Těmito mejly pro mě dva dny před vlastním zahájením začala Turnajowka Obrony Narodowe. Při zajišťovaní sudů a pípy pro hladký průběh pitného režimu na turnaji jsem si skoro zlomil záda. Když se mi den na to asi po pěti minutách prožitých v mukách nepodařilo vyhrabat z pelechu, bylo mi jasné, že bych byl svým spolubojovníkům na hřišti houby platný. Dobrovolně jsem se proto přeřadil do naší servisní služby Danc Polski. Ta má za úkol starat se, pokud to jde, o bezstarostný chod celé akce. Nic ovšem nefunguje tak, jak by si člověk představoval.

Jak to tedy vypadalo v zákulisí turnaje? Největší starosti, ostatní jsme si příliš nepřipouštěli, nám dělali meteorologové. Ti nás již několik dní strašili deštivou sobotou. Nakonec se ukázalo, že počasí byl ten menší problém. Hned v úvodu nás totiž překvapilo pivo. I přes veškeré úsilí, které jsme během několika dnů před zahájením do občerstvení vložili, jsme nedokázali na chladící zařízení napojit bombu s "céóčkem". Chladící zařízení nebylo kompatibilní se závitem bomby. Před úplným fiaskem nás tak zachránila jen klasická pumpička a posléze příjezd Dana z Chlístňáčů, který s sebou přivezl tu správnou redukci k bombě. Pumpička a ruce dalších lidí si tak mohly odpočinout.

Také slavnostní nástup jsme nosili v hlavě asi čtrnáct dnů před turnajem. Zástupy měla ochromit Jízda Valkýr od Richarda Wagnera a projev měla přednést přímo Mariana Iliescu, tedy dívka z plakátu. Rozvinuli jsme kvůli tomu širokou diplomatickou frontu. Ale když zhruba týden před turnajem Mariana oznámila, že přijet nemůže, natočila s Berrym alespoň projev na záznam. Rovněž v tomto případě nás poněkud zradila technika. Valkýry ani Mariana nebyly příliš slyšet. Zesilovač, který v květnu skvěle posloužil na ping-pongowce, tentokrát na velkou plochu fotbalového hřiště nestačil.

Trochu stresující byl také začátek turnaje. Byla prostě znát absence Czaska, který se dlouhodobě zdržuje v zahraničí. Zpočátku jsme na hřiště posílali jednotlivé týmy trochu chaoticky, až nás Martin ze SNAFu upozornil, že tímto způsobem může dojít k velkým problémům. Iniciativně se chopil propisky a během hodiny vypočítal systém, který šlapal jako namazaný stroj až do konce.

A počasí? Na fotbal snad ideální. Tedy zhruba do čtyř odpoledne, kdy se najednou spustila mohutná průtrž a museli jsme turnaj na dvacet minut přerušit. Sztab organizaczny už málem propadl trudomyslnosti a beznaději, když přemýšlel o ukončení turnaje. Jedním z mála, kteří nadále setrvávali na svých pozicích a jakékoliv poznámky o ukončení turnaje odmítali, byl Dan z Obrony. Nakonec se ukázalo, že měl pravdu a nemá cenu věšet hlavu. Jen co přestalo pršet, plocha hřiště se zase zalidnila. Bůhví, odkud ti lidé vůbec vylezli. Přesto se finále dohrávalo v dešti. Nemohl však zkazit radost převelikou, když Obrona narodowa přebírala z vlastních dlaní pohár pro vítěze. Průběh turnaje nebyl po všech stránkách dokonalý. Přesto bych rád věřil, že jsme udělali lidem radost. O to nám šlo.

Wilhelm
Sztab organizaczny Obrony narodowe


OBRONA - ZBYTEK SWĚTA 10:7

Vytvořeno: 24. 7. 06
Poslední trenirowka byla doprovázena docela příjemným deštěm (snad jen Wilhelm byl nespokojen s vodní nadílkou). Jelikož se nás sešlo dost, sestavili jsme tým z Obrony proti zbytku. ON: útok - Wilhelm, Lajba, Jakub, obrana - Berry, Džalí, brankář - Ricardo. Proti nám bylo několik zkušených harcovníků: Martin Hrabánek, Jiří Beránek a dále pak Franta, Australia, Fíla a Franc a Pepa Protiva.

Z počátku se nám nedařilo, protože útočná vozba nebyla sehraná. Zápas se obrátil, když se Lajba s Jakubem (a později i Wilhelm přečetl hru) domluvili.

Nemůžeme se zatím příliš radovat, protože tento pluton byl jeden z nejkvalitnějších - máme i slabší. Nicméně bylo pět trenirowek, víc se asi udělat nedalo. Škoda těch kdo nepřišli ani jednou. Není osamocený názor, že v létě můžeme v nedělních fotbálcích pokračovat. Uvidíme, nebude taková motivace, ale pokusíme se.


Poslední trenirowka ON

Vytvořeno: 20. 7. 06
POZOR máte poslední příležitost zatrénovat si před bojem!!! Nebude takové vedro, začínáme opět až v 18.00. Takže 23.7. neděle. Pište na adresu internetdesign@seznam.cz kdo může.

Personální otázky aneb krize identity

Vytvořeno: 17. 7. 06
Sekcja Skryta mi referovala o zajímavém problému. Někteří členové Obrony (nebudu jmenovat) si mezi řečí stěžovali na postup při náboru nových členů (spíše však na Piechotu Rachotowu). Přesněji na postup Berryho. Nelíbí se jim, že najímám lidi, které ani neznají, nebo si myslí, že s nimi nehráli kuličky. Zde je třeba říci, že si nevidí do úst. Proč, to uvedu dále.

Problém je asi složitější. Jde o to co je Obrona. Partička, která chodí na Hambajz a do Koně? Bývalí spolužáci? Bývalí členové recesistické skupiny A prasátko 5? Členové skupiny Atentát? Účastníci pánských jízd? Hráči z prvních tří turnajowek? Kamarádi kamarádů?

Myslím, že vše a nic... Vážení pánové, není možné Obronu zakonzervovat a to z prostého důvodu. Úbytek členstva nebo malá účast na akcích (Wykouk, Fedák, Karel Bradáč atd.). Proto vznikla Piechota Rachotowa a tu můžeme chápat jako pomocný sportovní sbor, ale i jako čekárnu na případné členství v ON. Asi je to v rozdílném chápání Obrony.

Tříska pod nehtem je také v tom, že nové akvizice provádím právě já. Že si vytvářim kliku svých lidí? :-) Ono by to bylo asi bez problému, kdyby pánové měli pocit, že to je jejich kuličkář. Znal jsem já Dana nebo Máňu a další? Měl jsem nějaký zásadní problém? Prostě jsem věřil těm, kteří je doporučili. Takže prosím i naše nespokojence ať mi také důvěřují. Myslím, že obava, že dotáhnu nějaké (s odpuštěním) hovedo, je lichá. Teoreticky se může o novém členu hlasovat - internetové prostředky tu jsou. Ale obávám, se že by hlasoval Sztab a pak jen dva tři členové...

Nabídku členství dostal např. Lajba a výrazně posílil řady jak po sportovní tak organizační stránce. Zde u pánu nespokojenců asi problém nebyl, že... Znají ho z piwa. Takže příště mám případné adepty vodit půl roku do hospody, než si zvyknou? Problém je, že ne každý navštěvuje pohostinské podniky každý druhý den.

V situaci kdy nemáme na futbolowku potřebný kádr (někteří hráči přestoupili do DANCu, někteří nechodí) je jediná rozumná volba Piechota. Tedy pokud nechceme poslední místo (jako na III. roczniku a příští rok se nehrálo).

Takže uzavřu to asi takto. Ač se někomu moje metody (a cíle?) nemusí zamlouvat, nechť laskavě posoudí roky 2005/2006 a rok 2004 kdy se NIC nedělo. Bylo mnoho řečí, že se toho ujme (po pátem piwu) ten či onen... Musím si zapochlebovat, ale za Velkým probuzením ( :-) ) jsem byl hlavně já. Místo kritiky uvítám pomoc či konstruktivní nápad. Kritizovat umím také a jak jistě víte, velmi dobře.
Berry, predsedownik


Vydařené trenirowky

Vytvořeno: 10. 7. 06
Většinou píšeme o trenirowkach jen do Návštěvní tabule, ale nyní je třeba hlubšího pohledu. V první řadě je třeba označit Lajbův program Každý týden trenirowka za (zatím) převelice úspěšný. Dobrá strategie, dobré výsledky.

Nicmméně je třeba si přiznat, že bojeschopnost na trenirowce je jen díky uskupení Piechota Rachotowa a někdy i hráčů z jiných týmů.

Zatím lze jmenovat tvrdé jádro pravidelných účastníků: Lajba, Berry, Džalí, Dan, Franc. Inu pěkné dva bodíky za každou účast se při budoucích rozhodovacích procesech hodí :-). Na druhé straně pomyslné propasti pak stojí Máňa, Wykouk a Karel Bradáč. Škoda...

9. 6. v neděli se sešel slušný počet: Lajba, Berry, Bruno, Dan, František, Franc Frances, Jiří Beránek, Fíla, Džalí. Trenirowka začala montáží boční čáry z igelitové pásky - Wilhelm opět pochyboval o správnosti. Tentokrát se jeho opoziční náhled uplatnil v otázce zda nasadit pásku místo vápna (někdy je cenější konkrétní zajištění určitých potřebných věcí místo jinak záslužné opoziční práce). Za 90 minut hry nedošlo k jedinému poškození. Nicméně otestováním jsme přišli na nové vědecké metody, které uplatníme přímo na futbolowce. Dík patří Džalímu za tento skvělý nápad.


Propagační práce i v poledním žáru

Vytvořeno: 4. 7. 06
Plakát s Marianou na V. Rocznik futbolowky 28. 6. 06 v 11.00 přijel do Prahy z Bukurešti (Bukurešť, Sv. Miklosz, Budapešť, Bratislava) mezinárodní posílený expres Sztepan Batory I. V něm (kromě jiných cestujících a bývalého generála a náčelníka naší vojenské zpravodajské služby Andora Šandora (co ten tam dělal?)) seděla Mariana Ilescu předsedkyně Bucuresti Populare. Po krátkém avšak srdečném uvítání jsme se přesunuli do exteriérů vhodných pro náš tvůrčí záměr. Naštěstí Mariana cestovala v uniformě (jak je dobrým zvykem v Bucuresti Populare) a tak odpadlo otravné převlékání. Proběhlo obvyklé měření světelnosti a úhlové rychlosti světla. Na základě těchto výsledku se musela Mariana vyšplhat na větrací šachtu, aby zároveň vynikla požadovaná sošnost. Stala se tak terčem chtivých pohledů místních překupníků drog, bezdomovců, ale i obyčejných cestujících.

Díky důkladné přípravě bylo provedeno 10 fotografií a Mariana mohla vesele seskočit z piedestalu. Po dobře vykonané práci následoval pracovní oběd. Bohužel stále nevíme zda dorazí slavný tým FK Populare Bucuresti & Ilian Mikulescu band. Jak říkala Mariana vše záleží na postoji předsedy tohoto klubu Janosze Kaddarosze (spisovatel, např. Na ulici v Szegedu).

Poté jsem Marianu Ilescu doprovodil na mezinárodní rychlík Admirál Horthy a po krátkém rozloučení rychlík odjel směr Bratislava, Budapešť, Szeged (A honlap Szegedre látogató túristák és a város iránt érdeklődők számára készült), Bukurešť.

Pak už stačilo zasednout k ponku, obrousit hrany a výsledek můžete spatřit ve formě plakátu. Celou tuto zprávu jsem vytvořil hlavně pro náš Sztab, který kromě jiného s nelibostí komentoval mé poslední investice. Jak vidíte vážení přátelé, tato investice byla více než dobrá.
Berry, predsedownik Sztabu ON


www.slansko.cz a další...

Vytvořeno: 30. 6. 06
Děkujeme za umístění našeho propagačního banneru na stránky. Doufáme, že to přinese další slánský tým do našeho slavného turnaje. Další web kde bude náš banner možno zahlédnout: nohejbalslany.sweb.cz. V souvislosti s tím plánujeme zavedení nové sekce Linky lidowe, která bude odkazovat na spřátelené organizace a na informační materiál týkající se rodné Obrony Narodowe. Vzhledem k poměrně velkému rozsahu našeho webu byla ustavena komise pro analýzu stávající navigační části.

Ve včerejších večerních hodinách se konal historicky nejkratší Sztab. Příčinou byl mimořádně roztěkaný Wilhelm, který byl převelikým magnetismem přitahován k jiným určitě podstatnějším aktivitám. Doufáme, že dojde k vybouření a následnému návratu k seriosní štábní práci.

Náš nový plakát se stal terčem lapků, kteří si ho chtěli nalepit do svého příbytku. Neberte prosím plakáty z hospod - dost jich bude na samotné futbolowce! O samotném tvůrčím procesu při výrobě plakátu napíšeme později.


Termín a Polsko

Musíme říci, že se tentokrát termín letní futbalowky příliš nepodařil. Lze soudit podle reakcí kapitánů některých týmů (Plzeňská lidová..., Leváci..., Troja...). Mají nějaké zavody či co, takže je otázkou zda bez nich jejich týmy dorazí. Pravděpodobně ne :-( Naštěstí je ještě poměrně dost času. Otevřená je také účast FK Populare Bucuresti.

Nyní k Polsku. Berry navštívil staroslavný Krakow a to nejen kvůlivá dovolenkovým aktivitám. Ve dnech 11.-12. 6. 06 proběhla jednání mezi Obronou Narodowou Polska a naší Obronou. Nebylo to jednoduché, ale nejenže byla schválena naše hodnostní řada, ale byly nám přiděleny vlajky a znaky mimořádné kvality. Jde o Sztab Organizacny Czechy, Sztab Organizacny Slaný, Obrona Narodowa, Danc Polski a Piechota Rachotowa. Podrobnosti napíšeme později.


Když se Think tank zadře

Vytvořeno: 28. 5. 06
Pověřenec pro styk se zahraničím, Czasko.
Náš klub jest poměrně nebohatý a naše možnosti omezené. Ani na okamžik však náš Sztab neváhal zda vyslat Czaska do Irelandu a následně i do Englandu. Jednak by pověřenec pro styk se zahraničím (matematik, invalida a Think tank) měl načerpat nějaké zahraniční zkušennosti a jednak chápeme, že se Czasko potřebuje zbavit lichvářů.

Nicméně v poslední době se Czsako málo věnoval své práci pro ON a výsledky se dostavily. Think tank se zadřel. Czsako nedokázal během 14 dnů vyřešit poměrně jednoduchou otázku: "Jak se má zovat pomocný sportovní sbor (nejde o členy ON)?". Jeho včlenění do organizační struktury se ukázalo nutné z několika důvodů:

 1. Naše sportovní rezervy jsou nedostatečné
 2. V některých sportovních odvětvích hrozí, že více členů bude mít naše servisní organizace DANC POLSKI.
 3. Nesmí se opakovat drtivá porážka z III. roczniku futbolowky, kdy byla Obrona poslední. To má zničující vliv na morálku mužstva.
 4. Malá ideová příbuznost najatých hráčů se samotnou ON.
A tak se lze ptát, zda Czasko správně chápe složitost a důležitost některých aspektů organizační práce. Naštěstí je již nyní na vydavatelském stole připravena brožura: "Antonienz Nieger: Otázky organizační práce".

Na posledním Sztabu byl i místní básník Franc Frances, člen ON. To na co někdo měl 14 dnů, F.F. vystřelil během hodiny: PIECHOTA RACHOTOWA. To bude nadále naše další organizační složka pro pomocné sbory!


Sztab bude, všichni členové a přátelé Obrony vítáni!

Vytvořeno: 23. 5. 06
Zdar hoši,
v pátek 26. se v 19 hodin u Rybiček koná sztab Obrony narodowe. Na něm bychom měli probrat první věci v organizaci letního fotbalovýho turnaje. Jeho termín byl nakonec pevně stanoven na 29. 7. kvůli Kujoonům, bez jejichž účasti bychom turnaj vlastně ani nemuseli pořádat. Takže v pátek v sedm.
Wilhelm, pověřenec pro svolávání Sztabu

Medaile a řády

Vytvořeno: 15. 5. 06
Všímavý browser si zajisté povšiml, že náš web obsahuje novou stránku a to Medaile a Řády. Zatím je archivována jen Ping-pongowka, ale časem se zanoříme hlouběji. Majitele kárných řádů upozorňujeme, že v případě opakování je může potkat finální řád "Pepiczek na noczniku". To nikomu nepřejeme.

Za příkladnou organizační práci byl Sztabem vylepšen hodnostní stupeň Aleše Hrabánka (také proto, že jedna frčka ho překvapila a zarmoutila). Nynější jeho hodnost jest UTOCZNIK. Blahopřejeme.

Na straně Ke stažení naleznete podklady z rituální dekoraczky (hodnosti).

V rámci strategie rozšiřování ON o ideově spřízněné duše byl osloven známý slánský sportsmen a hospodský debatér Lajba. Po kratším váhání přijal. ON nutně potřebuje nové členy, anžto náš lid je nedisciplinovaný a je třeba oslovit téměř 2× více hráčů a organizátorů než skutečně přijde.


Wilhelm a jeho projev se znaky myslitelské úvahy.

Slůvko przechodneho predsedownika

Především bych rád poděkoval všem, kteří vážili tu strastiplnou cestu do Zvoleněvse, okořeněnou vražedným vstáváním. Rozhodně nebylo naším záměrem zlikvidovat protivníky ještě dřív, než se chopí svých pálek.

Jsou tomu už bez mála tři měsíce, kdy jsem na jednom sezení sztabu Obrony narodowe zahájil vnitrosztabni puč, jehož výsledkem bylo sesazení doczasného predsedownika Berryho. Byl mým troufalým činem natolik překvapen, že se nezmohl na žádný výrazný odpor. Tak byly zahájeny přípravy na Jarní ping-pongowku.

Ocitl jsem se ovšem v prostředí krajní nedůvěry v mé schopnosti něco organizovat. Na druhou stranu jsem měl štěstí, že se ve sztabu ocitly kvalitní duše. Berry se jako obvykle postaral o precizní propagaci, Rosťa zase obstaral skvělý bar narvaný dvanáctistupňovým pivem a dalšími nezbytnostmi. Radka uklohnila vynikající gulazs a zajistila prostor, v němž se turnaj ping-pongowy konal. Aleš se tentokrát ujal vozového parku, bez něhož bychom mohli spáchat leda tak hromadnou sebevraždu. Pavel si vzpomněl, že mu doma ledabyle leží pětatřicetiletý koňak a Czasko to všechno sledoval zpoza kanálu. Mohutnou podporu v zádech jsme cítili ze strany maršálka Hornoslezského vojvodství Jerziho Kowalowského.

Mám dojem, že to nebude znít příliš nabubřele, když napíši, že, navzdory některým vnějším i vnitřním tlakům, vše klapalo jako kopyta koní legendární polské jízdy. Vyvrcholením pak byl turnaj, který se proměnil v příjemný mejdan. Bylo by zbytečné rozepisovat se o jeho průběhu, protože bych opakoval to, co už bylo napsáno přede mnou.

Naše příznivce mohu pouze ujistit, že v našich vnějších aktivitách neustaneme. Vnitřní aktivity Obrony narodowe ovšem odhaleny nebudou, protože to co má být skryto, skryto zůstane.

Už nyní mohu prozradit, že vlády se ujal doczasny predsedownik Berry, který již začal chystat tradiční a velkolepou futbolowku, která se uskuteční v první polovině srpna. Po Berryho funkci již ovšem pokukuje dalszi przedsedownik Rosťa. Ten nás na přelomu léta a podzimu oblaží příjemnou novinkou - nohejbalowkou. Předpokládám, že Obrona narodowa své aktivity ještě rozšíří, proto doporučuji pozorně sledovat naše webovky, které jsou pravidelně aktualizované. Nově je k dispozici i Návštěvní tabule, na níž můžete psát oslavné ódy.

Za Sztab organizaczny Obrony narodowe

Wilhelm,
przechodny predsedownik ve výslužbě


Wlok kolesowy

Nadupaný vlak organizace se rozjel

Vytvořeno: 3. 5. 06

Vydařený Sztab se konal v prostředí jarní zahrady na Hambajzu. Převeliká účast členstva nemá v historii Obrony obdoby. Sztab vyjádřil uspokojení nad přípravou Ping-pongowky a rozdělil úkoly některým členům. Břemeno organizační práce tedy dále ponesou Wilhelm, Berry, Rosťa a Aleš.

Následně proběhlo rozlosování hráčů ping-pongowky a to bez účasti France Francese (přišel o hodinu později!). Rozlosování je navázáno na registraci přímo na turnaji. Podle času příchodu hráčů Jednoduše geniální.

Skupina ASkupina BSkupina C
192026
151612
11113
3218
281814
22307
10525
23217
27424
2969
Dále se řešilo finanční krytí našich operací. Je třeba říci, že lehkomyslné stanovisko k této otázce zastával celý Sztab kromě Berryho. Ten navrhoval zachovat úspěšný model financování ze zimy 06, který bude použit i na Ping-pongowku, nikolivek tak na léto 06. Berry prosadil alespoň prodej licence na občerstvovací práce. Zároveň byla založena klubová pokladnice (Poklad klubowy). Stav je 0,- Kč. Jen pečlivě plánovaná akce se neocitne v červených číslech. A k tomu nám dopomáhej Bog.

Na letní futbolowku byl naplánován termín 5. 8. 06. Do Sztabu se na tuto akci vrací Habán a to je sensační zpráva. Dále ve Sztabu zasedne pravděpodobně Berry a Wilhelm. Další člen Sztabu se hledá, akce to bude složitá a je třeba namočit více členů.

Účast: Wilhelm, Berry, Habán, Aleš, Franc Frances, Rosťa, Jitka, mihnul se Máňa, ale do práce nezasáhl.


Sztab zasedal v silné sestavě aneb gulasz bude!

Vytvořeno: 26. 4. 06
Wilhelm svolal Sztab tak šťastně, že se trefil do volného času několika členům Obrony a to je převeliký úspěch. Sztab určil, že Ping-pongowka se bude hrát na 1 set do 21. Tři skupiny, po přibližně 10 hráčích. Postupují první 4. Pak pavouk.

Sztab kladně ohodnotil propagační úroveň všech materiálů. Zvláště pak plakát, kde je Wilhelm v bojové pozici. Ten upoutal zájem nejmenované společnosti a pravděpodobně získá smlouvu jako "Kluk z plakátu".

Poměrně ostrá debata vypukla kolem Berryho záměru s dodávkou hodností z Polska. Návrh byl ale schválen a jeho důsledky budeme moci posoudit na Ping-pongowce.

Podařilo se najmout několik zástupců pro Danc Polski (Jana, Vítek a ještě někdo). Danc bude zajišťovat proviant (gulasz, piwo lahvové atd.). Zde je potřeba vykonat poměrně složitou organizační práci.

Do Obrony Narodowe byl zapsán Swiňák, a pracuje se na jeho bodovém začátku (hodnosti z Polska...) Jeho potencionální přínos lze spíše spatřovat v org. práci, která jest stejně důležitá jako práce sportovní. Zvláště pak po odchodu Czaska do Englandu.

Nicméně na Ping-pongowku potřebujeme zapsat ještě minimálně 5 hráčů, zatím je to málo! Kdo o někom ví ať zapracuje!

Účast: Wilhelm, Berry, Rosťa, Swiňák, Vítek, Jana.


Sensace

Neskutečný výkon archeologického týmu... Berry našel fotky od Kristy von Nowak z III. rozcniku. Naleznete je v sekci historie. Sztab zasedal v silné sestavě aneb gulaz bude!

Částečná endoprotéza webu

Vytvořeno: 17. 4. 06
Pravidelný čtenář našich stránek zajisté poznal, že došlo k několika změnám v oblasti grafické úpravy. Nejen to, byl vyměněn motor webu (AHQ787 s paralelním vhledem kódu s binárním překladem na pátem kvadrantu). A to není málo. Konečne funguje vyhledávání a určitě si všimnete několika oživení. Hlavní upgrade nás teprve čeká (kniha hostů, editovatelné aktuality pro členy atd.). Práce na virtuálním ponku pokračuje, pokrok již (bohužel) zastavit nelze.
Berry, webmaster
Kapitan Sztabu

Představení prvních hodností hodnostářů

Vytvořeno: 16. 4. 06
Jak jistě naši příznivci a členové vědí, před časem byla zaslána oficiální žádost na přiřazení hodnostních znaků pro členy Obrony Narodowe. Co nás k tomu vedlo? Především potlačení experimentátorského proudu uvnitř Obrony, který by nejraději vše svěřil chaosu a náhodě. Dalším cílem pak, je větší motivace mužstva.

První vlaštovky jsou již na našem stole. Návrh 1 ZDE. Autorem návrhu na podobu hodnosti „Komisarownik“ je prof. plk. Jacek Milowski z polské Obrony Narodowe. K výytvarnému návrhu se lze vyjádřit, ale je otázkou zda lze něco měnit, protože historik prof. Malowski je přední znalec oboru a většinou nesnese názory pouhých laiků.

Hodnostní řád a všechny hodnosti budou slavnostně představeny na Jarní PING-PONGOWCE.


Czaskova směrnice z Irelandu

Vytvořeno: 28. 3. 06
Vzhledem k tomu, že se nepříjemně protahuje doba mého nástupu do nějaké fachy zde v Irsku, je dost možné, že se nebudu moci přijet v létě zrekreovat do Čech. Už nyní proto zasílám několik poznámek pro interní potřeby štábu :

1) Letní ročník by se rozhodně neměl konat v Libovici, ale opět ve Slaným na Slavoji. Libovice prostě už tolik týmů na to své hřišťátko nepobere, není tam místo, a rozhodně by tam nebyla návaznost na nějaký kulturní program

2) Další argument pro Slavoj: dvě hřiště. Pokud bude účast tak bohatá jako v zimě a myslím, že pokud o to budeme stát , tak bude, jsou dvě hřiště podmínkou. Venku se musí hrát 2x10, ne méně, jinak je to na nic.

3) Zimní turnajowka ukázala, že jsme schopni sehnat až neúměrně velký počet mužstev. Proto navrhuji zajistit pro letní turnaj teamů 16 a okopírovat hrací systém evropského fotbalového šampionátu, tedy 4 skupiny po 4, první dva do čtvrtfinále. Mužstvům na třetích a čtvrtých místech ve skupinách hrozí, že odehrají tři utkání a končí, ale zeptejme se takto: Jsou tři utkání za jeden den málo, když tyto teamy nebyly schony sejít se před turnajowkou tolikrát, aby směle konkurovaly ostatním. Každý boj má své vítěze a své poražené. Časový rozvrh takového modelu na dvou hřištích při 2x10 minutách hrací doby: 5 h skupiny , 2 h vyřazovací boje.

4) Jednoznačně tímto prosazuji počet hráčů do pole 4 + brankář. Rozměry hřišť na loňském turnaji na Slavoji byly ideální, jen hráčů se tam chaoticky plácalo až přespočet. Je prokázáno a zkušenosti z futsalových soutěží to potvrzují, že méně zkušená mužstva zažívají při hře 5+1 chaos a nemají dostatečně vyjasněno, kdo kde má hrát.

5) Organizace mužstva Obrony narodowej: Po několika letech teamové spolupráce snad i největším nadšencům se sklony k absolutnímu amaterismu a hernímu chaosu pod záminkou radosti ze hry došlo to, co ví každý nováček jakékoli, i nejnižší futsalové soutěže, totiž, že bez organizace hry to nejde. Je třeba vyčlenit jednoho velícího důstojníka, který a) určí přesně, kdo v daném zápase bude hrát, b) sestaví dvě čtveřice, c) určí kdo koho konkrétně střídá d) kontroluje čas střídání, aby síly byly rovnoměrně rozvrženy Při uvědomění si výhod tohoto strategického prvku se i předem lépe dává dohromady mužstvo na celý turnaj, zamezí se tím chaotické snaze sehnat co největší počet hráčů, jejichž služeb pak není dostatečně využito.

Žádám, aby k tomuto materiálu bylo přihlédnuto na zasedání Sztabu organizacznego a aby mé připomínky byly vzaty v potaz i vzhledem k mým zkušenostem na poli piłky futsalowej.

Jacek Czaskowski, pověřenec pro styk se zahraničím


Digimost Praha-Dublin (Berry-Czasko) 

Vytvořeno: 27. 2. 06
Pomocí nejmodernějších technologií bylo uskutečněno řádné zasedání Sztabu Organizacnego a po delším váhání se Sztab rozhodl svěřit funkci Przechodneho Predsedownika do rukou Wilhelma (Pověřenec pro otázky Ping-Pongowky s dočasnou pravomocí Predsedownika).

Samochod Panczerny uloupen

Vytvořeno: 27. 2. 06
Ksindl jakýsi uloupil Wilhelmův Samochod Panczerny, který Obrona Narodowa používala k rychlým přesunům pro piwo či k jiným, organizačně důležitým věcem. Naštěstí, bez pomoci Orgánů četnických byl Samochod nalezen a další slavné vítězství je zapsáno zlatým písmem do našeho bojového deníku.    

Czasko odjel do Irelandu

Náš kmenový hráč a funkcionář odjel do Irelandu. Důvodem byla nutnost vydělat nějaký ten peníz, aby zavřel ústa všem těm bankám a podobným lichvářům. Až se vrátí přiveze jistě dostatek zlata, aby se mohl věnovat organizační práci a v případě uzdravení svých zad i hře samotné (možná jde o psychosomatický problém :-). Celá Obrona se modlí za zdar této slawné výpravy. V případě, že se nevrátí a slawně padne, souhlasí, že se Turnajowka bude zovat "Czaskův memoriál". Zdar jeho dílu!

Kujooni celkově 12. na Novoroční futbalowce 2006!!!

Bez přehánění fantastického úspěchu dosáhla naše fotbalová družina na halovém turnaji pořádaném Obronou Narodowou. Zejména pokud to srovnáváme s naším loňským vystoupením na venkovním turnaji organizovaném rovněž ON, kde jsme i přes veškerou snahu skončili bez jediného vítězství poslední. Pouze 10 stručných (jednovětých) kujoonských postřehů.
 1. Naše sestava doznala oproti létu několika změn a skauting se nám vyplatil – účast švagrů Jirky (Mozartův) a Tomáše (Dědkův) vnesla do týmu fotbalovou kvalitu a také ofeznivní eso Matula po pomalejším úvodu dokázal, že pověst o jeho ofenzivních schopnostech nelhala (3 góly)!
 2. Vůbec – střelecky jsme nikdo nevyšel naprázdno - všichni hráči v poli vstřelili alespoň jeden gól!
 3. V utkání s Krteczky jsme zaznamenali historicky první vítězství Kujoonů!
 4. V utkání s Plzeňskou lidovou pospolitostí jsme zaznamenali historicky nejvyšší porážku celého turnaje!
 5. Brankář Vojta ukázal kromě mnoha neočekávaných zákroků i další neobvyklé gymnastické schopnosti – jeden z našich vstřelených gólů oslavil nefalšovaným saltem!
 6. Nikdo z nás se nezranil!
 7. Nikoho jsme nezranili (i když občas jenom fous, viď Pepo :O)!
 8. Potěšili pořadatelé z Obrony - turnaj byl fantasticky zorganizován!
 9. Nepotěšili přátelé z Obrony - na derby s nimi jsme se moc těšili, ale zařazením (regulemi sice povoleného) jednoho profesionála přišel zápas o očekávanou vyrovnanost a exklusivitu.
 10. Největším překvapením pro nás nakonec bylo to, že našemu triumfu v zápase s Krteczky osobně přihlížel i Johny Jůdl, přestože původně vyhlašoval, že se na náš fotbal vysere!!!
Celkově to bylo velmi vydařené, nejlepší týmy prokázaly, že fotbal opravdu hrát dovedou, bez jejich účasti by (alespoň z našeho pohledu) byl turnaj ještě zajímavější a určitě vyrovnanější.

A jest to

Novoroční futbolowka je u konce a další organizačně-sportovní práce je před námi. Čekají nás minimálně dva přátelské záppasy a pak letní V. rocznik! Neusněme na vavřínech a připojme se k úsilí Sztabu! Možná budeme organizovat i Turnajowku Pingowu i Pongowu. Záleží co Rosťa...

Jedem!

28. 1. 06 ráno. Organizace šlape jak má. Předpokládáme organizační vítězství našeho týmu. Zatím žádný klub nenahlásil absenci. Vzhůru do futbolowky!

Obrona nebo Obrna?

Kdo z hráčů Obrony nedorazil na turnajowku z důvodu chřipky je nezodpovědný, protože se nenechal očkovat, a protože nedbal o své zdraví. Kdo nedorazil z jiných důvodů je neschopen přehodnocovat priority. Dobrá... Také dobře. Začínáte být vážení pánové mimo můj zorný úhel.
Berry

Sztab a losování

Losovací listina i se zápisem jednání.
24.1.06 byl u Ryb zahájen poslední Sztab před turnajowkou. Účast byla bohatá: Berry, Czasko, Habán a Franc Frances - místní básník, veršer a poeta :-) Právě Franc Frances losoval skupiny na turnajowku. Ukázka je na obrázku - stačí kliknout. Regulérnost zajišťuje právě jeho pověst. Vše vypadá ohledně organizace dobře. Chyběl Wilhelm, což je podivné, protože jinak vymetá každou pitkou, raut či večírek.

Oslabení

Neříká se mi to lehce, ale náš tým bude oslaben o převelice potřebné a věci znalé hráče: Czasko, Fedák, Karel Bradáč a ve hvězdách je účast Jakuba Berryho a Vítka Berryho. To jsem vyjmenoval skutečné hvězdičky v našem týmu. O neúčasti běžných smrtelníků už vůbec nemluvím.... Bez zahraničních posil (Legionářský svaz Obrony Narodowe - Karl von Dittrichstein, Žemla a Honza Holub) by náš tým snad ani nenastoupil.

V takovém oslabení proti skutečným zabijákům, kteří nepochybně na turnajowku přijedou, nemůžeme postavit odpovídající sestavu. Ještě nějaký personální výpadek a souboj o poslední příčku nás nemine.

Uděláme co je třeba, ale případný hrubý neúspěch padá na hlavu... Avšak ta hrstka, která skutečně nastoupí bude bezesporu tou nejstatečnější částí Obrony.
Berry


Poslední zasedání Sztabu

24. 1. 06 se bude u Ryb konat poslední zasedání Sztabu před Futbolowkou. Účast zatím: Berry, Czasko, Habán. Wilhelm opět absentuje... Zveme členy Obrony i příznivce. Na programu je doladění organizace.

Korupce?

Už je to i v našem malém a bezvýznamném Sztabu... jeden z členů výboru se pravděpodobně nechal uplatit zelenou travinou a přijal PO UZÁVĚRCE další podivný tým. Ostatní člen a předseda se distancují od takového korupčního jednání. Veškeré případné problémy plynoucí z nového počtu týmů si odnese pan Úplatný :-)

Další trenirowka?

Ne, necháme to osudu, s tělocvičnou je problém a navíc je problém se sejít. Tak až na place...

Pátá kolona nebo hlasatel pravdy?

Do Sztabu nám přišel dopis z vlastních řad. Bývalý kmenový člen zde píše:

Píši jen,že na fotbálek nepůjdu, omlouvám se. Důvody: davy lidí, elitářství, za maskou neviného sportu propěchářství a ideologická manipulace.

Sztab organizaczny původně nechtěl celou věc komentovat a rozmazávat, ale nakonec si uložil následující:


Všetko nieje v pjerdoli...

jak řekl nejmenovaný polský klasik. Posádková hudba 8. 1. 06 provedla trenirowku. Jak řekl její vedoucí Pepa Protiva: „Hlásím, že proběhnutá zkouška dopadla na výbornou!!! Wilhelm je s bubny výtečný a Czasko velmi v pohodě. Těsně před Turnajowkou ještě dáme zkoušku, doladíme drobnosti a hurá 28.1. na to.“

Otázky a odpovědi ve světle výkonů na trenirowce

Je třeba si říci, že tým OBRONY nebyl zdaleka kompletní (ale ani proti nám nenastoupila homogenní sestava, např. Vítek - jinak platný člen útoku hrál proti nám). Prasečí nádivka o svátcích udělala svoje. Zhoršil se fyzicky Berry (uzavřel u piva závazek, že bude trénovat až do turnajowky). Nicméně našel se dobrý vratár a to Wilhelm! Původně se počítalo s brotherem Berryho, ale ten nenastoupí. Našim barvám, ale pomůže jistojistě synovec Berryho (to je naše eso, protože dokáže několikrát přeběhnout tělocvičnu). Projevilo se to co každý znalec sálovky už ví - nutná jest dobrá obuv!!! Pořiďte si botky co vydávají specifický zvuk brzdné dráhy. Kdo klouže nehraje. Na trenirowce byl Džalí, který na turnaji nenastoupí (i když Berry nasadil všechny páky (v podobě gulasze) a možná nastoupí alespoň ráno), což je škoda, anžto v obraně je schopen odrazit leckterý útok vozů panczernych.
Závěrem je třeba přiznat, že za nás dávál goaly téměř jen Pepa Protiva, který hraje za Kujoony. To je nám prd platné.
Předpokládaná sestava: (finální verze je v rukou Czaska, jelikož má matematický mozek a hlavně je invalida)
Obrana: Karl von Dittrichstein, Berry, Aleš, Filip řečený Fíla
Útočná vozba: Jákob Berry, Vítek Berry, Habán
Vratár: Wilhelm (náhradník Berry, nebo Wykouk - tedy pokud dorazí)

Trenirowka 8. 1. 06

V neděli ve 14.00 se bude konat trenirowka přímo v hale kde bude i Novoroční turnajowka. Je skutečně smutné, že účast OBRONY bude slabá. Pravděpodobně každý má dostatek zkušností se sálovou kopanou a nepotřebuje trénovat. Inu žádné překvapení. Naštěstí bude soupeř, takže nám stačí čtyři hráči. Nicméně kdo může ať přijde.
Wilhelm, Berry a Czasko při dramatické vyměně názorů...fotil Sviňák.

Zasedání 5. 1. 06

Předseda svolal k Rybám zasedání organizačního výboru. Na programu bylo především odsouhlasení nového herního prvku, který bude pro většinu týmů asi překvapením. Návrh přijat (jen Wilhelm se tvářil skepticky).
Bylo konstatováno, že většina členů OBRONY NARODOWE má pramalý smysl pro disciplínu a osobní iniciativu. Po delší debatě Berry obvinil i přítomné členy výboru z materialismu a nedostatku iniciativy. Takže vše skončilo jako obvykle... Domů v pozdních večerních hodinách.
Piwo bude...

Pitka Lidowa

Původně organizační setkání se zvrhlo v pustou pitku. Není divu, vždyť i v org. výboru panuje téměř dětská radost z improvizace. Nicméně je pravděpodobné, že určitých posunů bylo dosaženo (jakých konkrétně nejsem schopen říci). Boj tento však nevzdávám a neúnavně budu překreslovat org. schéma až do konečného vítězství! Poslední bojovník na barikádě má také své kouzlo a celá situace zvláštní atmosféru.
Berry
17. 12. 05 od 19.00 se koná pitka v Čechii. Bude pro nás celý sklípek. Cílem je: navzájem si vynadat a tak nějak probrat Futbolowku 2006 v sálové kopané. Jde o setkání Obrony a příznivců. Přípitek platí Janusz Pilkijewicz. 13. 12. 05: Přípitek ohrožen, Janusz dosud nezaslal potřebný obnos. Možno vybrat z: Jiné chlasty J.P. neplatí. K tanci a poslechu si hraje každý sám. Ohledně dalších informací (a potvrzení účasti) pište:
Czasko (casko@seznam.cz)
Wilhelm (vilibald@atlas.cz)
© OBRONA NARODOWA
Poslední aktualizace této strany: Po 24. říjen 2011, 11:44:20 CEST
Skocz v goru!

Design by Berry
Internet & Design – manufaktura na vývoj, výrobu a rozvoj webových aplikací.
TOPlist